• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

  להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

   

   

 • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
  להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


  לצפייה – 
  לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםדיני עבודהקרן גמל, פנסיה, השתלמותאזהרה למעבידים שלא ישלמו ביטוח פנסיוני

אזהרה למעבידים שלא ישלמו ביטוח פנסיוני

17.01.2008מעביד שלא ישלם לביטוח פנסיוני לעובדיו – צפוי לתביעה גדולה

רמי אריה עו"ד (רו"ח)

כל המעסיק עובדים, לרבות עובדים במשרה חלקית, עובדי משק בית ואפילו פרי- לנסרים ונותני שירותים קבועים שיש להם יחסי עובד-מעביד עם המעביד, חייב להפקיד בעבור עובדים אלו, לקופת ביטוח פנסיוני החל מינואר 2008 ואילך, אחרת הוא מסתכן בתביעה גדולה.

חובה זו נובעת מצו ההרחבה החל על כל המעסיקים במשק, להפקיד לכל עובד שעובד אצלם תשעה חודשים לפחות, לביטוח פנסיוני, אפילו באם ותק זה נצבר בשנה הקודמת.

מעסיקים שלא יפקידו בעבור עובדיהם לביטוח פנסיוני, עלולים למצוא עצמם נתבעים על ידי עובדים אלו בהגיעם לגיל פרישה, בשל ההפקדות שלא הופקדו, ההצמדה והרווחים שהיו צפויים להיצבר בקופת הביטוח, ולמעשה בשל כל הקצבאות שאותו עובד היה זכאי לקבל מקופת הביטוח באם המעביד היה מפקיד בעבורו כדין. לפי הפסיקה האחרונה יוכלו העובדים לתבוע אפילו את זיכויי המס שיכלו לקבל ממס הכנסה אילו המעביד היה מפקיד עבורם לקופה פנסיונית באופן סדיר.

עובד שייפגע או יורשיו אם חלילה ילך לעולמו, יהיו זכאים לתבוע את המעביד, כבר בקרות האירוע הביטוחי, לפי הסכום שהיו צפויים לקבל מקופת הביטוח.

החובה לביטוח פנסיוני היא בנוסף לחובה לתשלום דמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות לעובדים. כאן הכלל הוא כי עובד שלא בוטח כחוק על ידי מעבידו, תובע את ביטוח לאומי, אשר מצידו חוזר בתביעת שיבוב למעביד לגבי כל סכומי הגימלאות והקצבאות שישולמו לעובד לפי חוק הביטוח הלאומי.

נציין, כי משרדנו טיפל בעבר במקרה שבו נתבע מעביד על ידי ביטוח לאומי, בשל העסקת עובדת משק בית, אשר הועסקה אצלו בשנות ה- 70 ולאחר 30 שנה כשהגיעה לגיל 60 שנים, הגישה תביעה לקצבת זקנה למוסד לביטוח לאומי. ביטוח לאומי טען כי חסרים לו דיווחים על העסקתה בכל התקופה הרלבנטית ולכן הוציא תביעת שיבוב למעביד, באמצעות בית הדין לעבודה (בל 2700/2002), לקבלת החזר מלא מהמעביד של קצבאות הזקנה שישולמו לאותה עובדת באם תוכיח תביעתה בבית הדין. באותו מקרה, הצלחנו לקבל פס"ד שביטל את תביעת השבוב בטענה של רישומים בלתי מספיקים במוסד לביטוח לאומי עצמו. אולם, מאז הוציא המוסד לביטוח לאומי הנחיות חדשות לרישומים מדויקים גם של פרטי זהותם של עובדי משק בית.

לסיכום, מעביד שלא ישלם לביטוח פנסיוני כמו גם דמי ביטוח כחוק לעובדיו, לרבות עובדי משק בית, עובדים חלקיים ופרי-לנסרים שהם שכירים בפועל, צפוי יהיה לתביעות גדולות מהעובדים בבוא העת – ראו הוזהרתם.

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
 • יאיר אריעם  (07/01/2012 13:12)
  מה קורה עם עובד אינו מעונין בהפרשה של ביטוח פנסיוני?האם ומספיק להחתים אותו?
 • מיקי וילד  (21/02/2008 14:31)
  כיצד מחשבים את גובה תשלום הפנסייה היכן אפשר לקבל את כל המידע ומהי הפרוצידורה כולה בעניין ?
 • גורי100  (22/01/2008 19:33)
  כיצד ניתן לשלם ביטוח פנסיוני לעובד במשק בית בביטוח לאומי הנושא מוסדר בצורה שונה ולא נידרשת חתימת העובדת על שום מסמך, בביטוח פנסיוני זאת בעיה נכון להיום, העובד צריך לפתוח את הפוליסה על מנת שהמעסיק יפריש לו תשלום חודשי. אבל האחריות באי תשלום היא על המעסיק...
 • shlomi_t7  (22/01/2008 12:34)
  החוק קובע שהחובה להפקיד לקופת הפנסיה היא רק לעובד שצבר וותק של 9 חודשים נכון שנת 2008 ומשנת 2009 וותק של חצי שנה לכן אין צורך להפקיד לפנסיה לכל עובד זמני אלא אם כן הוא מעל הוותק הנ"ל
 • ראמי  (22/01/2008 09:21)
  האם אתה מתכוון לכך שאם עובד תובע את הביטוח לאומי בקצבה כלשהי הנכללת בביטוח פנסיוני, והמעביד לא הפקיד לקופת ביטוח כמתחייב מהחוק, האם המוסד לבטוח לאומי יטען כי היה על המעביד לבטח את עובדו באפיק אחר ובכך יתבע את המעביד. הרי בתביעות מסוימות המוסד לבטוח לאומי מנכה מסכום הקצבה את סכום ההכנסות המתקבלות ממקורות אחרים לרבות מקופת גמל, האם הכנסות אלו ינוכו לתובע (העובד) בהנחה שהוא אמור לקבלם ולו תיאורטית?
 • sharoncz.cpa@gmail.com  (22/01/2008 08:08)
  מה קורה עם עובדים שאינם מעונייניםבפנסיה הנ"ל כי שכר הנטו שלהם יקטן. האם ניתן לחייב אותם ולנכות להם בעל כורחם?
 • אולגהש  (20/01/2008 16:18)
  האם חייבים לשלם ביטוח פנסיוני לעובדים זמנים? אם לא, אז איך להבדיל בין עבוד זמני לעובד רגיל בחודשים ראשונים שלעסקה? בתודה מראש
 • מסאלחה גאודת  (19/01/2008 12:40)
  האם ניתן לטעון להתיישנות לאחר שבע שנים ??? או שאין שהחוק מוגן מפני התישנות !!!
 • דבורה נאגר  (28/01/2008 12:28)
  האם חובה להפריש גם למתמחים בראיית חשבון???
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש יולי
לא רשומים אירועים לחודש אוגוסט
לא רשומים אירועים לחודש ספטמבר