• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

    להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

     

     

  • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
    להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

  • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


    לצפייה – 
    לחץ כאן

  • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

    לצפייה - לחץ כאן

  • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

    לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםמס הכנסהקרנות גמל,פנסיה, השתלמותדין הפקדות בקופות גמל בעקבות תיקון 5 והוראת שעה 2010

דין הפקדות בקופות גמל בעקבות תיקון 5 והוראת שעה 2010

27.08.2011

דין הפקדות בקופות גמל בעקבות תיקון 5 והוראת שעה 2010

איציק בן ארויה, יועץ פנסיוני

בעקבות פניות רבות של לקוחות אשר קיבלו "אזהרות והתראות" לגבי הפיכת כל כספי הגמל שלהם לקצבה, ובעקבות בלבול רב הקיים לגבי האמור בתיקון 5 ובהוראת שעה, מובא להלן הסבר לגבי ההנחיות האמורות שם.

אדגיש מראש כי אין לעשות פעולות נמהרות ופזיזות, ואין למשוך את כל כספי הגמל המצויים בקופות הגמל הוותיקות, אלא יש להתייעץ תחילה עם איש מקצוע, על מנת להימנע מנזק בלתי הפיך לגבי הכספים הצבורים בקופות אלו.

ביום 15 באוקטובר 2010, קיבלה הכנסת החלטות לגבי תיקוני חקיקה והוראת שעה, והם פורסמו בספר החוקים ביום 18 באוקטובר 2010.

תיקון 5 מתייחס, בין היתר, לתיקוני חקיקה ושינוי סעיפים ב"חוק הפיקוח שירותים פיננסים (קופות גמל) התשס"ה 2005" (להלן חוק הגמל), ומגדיר כללים למשיכת כספים מקופות משלמות ושאינן משלמות לקצבה, כללים למשיכת כספים שלא בדרך של קצבה, כללים להיוון קצבה ועוד.

הוראת שעה מתייחסת ל-3 אוכלוסיות מסוימות, לגביהן קיים "חלון זמן" למשיכה הונית של כספים בקופה לא משלמת לקצבה, לגבי כספים שהופקדו או אירועים שאירעו לאחר 2008. להלן העמיתים והכספים לגביהם מתייחסת הוראת השעה:

1. עמית עצמאי בקופה לא משלמת (כגון קופ"ג בבית השקעות), שמלאו לו 60 שנה ביום 31/12/2007 והמשיך להפקיד תשלומים לקופה גם אחרי ינואר 2008.

2. מוטבים של נפטר שכספים הוניים בקופ"ג, שעמדו לזכותם למשיכה הונית, הועברו אחרי 2008 לחשבון על שמם, בקופה לא משלמת לקצבה, במעמד עצמאי.

3. שכיר בקופ"ג לפיצויים או בקופה אישית לפיצויים, שסיים עבודתו לאחר 2008 והיה זכאי למשיכת כספי הפיצויים במשיכה הונית, אולם הכספים הועברו לחשבון על שמו בקופ"ג לא משלמת לקצבה, במעמד עצמאי.

לגבי העמיתים המוזכרים לעיל, קובעת הוראת השעה כי הם רשאים למשוך את הכספים האמורים במשיכה הונית עד ליום 31.12.2011, תוך תשלום מס רווח הון בשיעור 15%, מהרווח לתקופה שבין ינואר 2008 ועד מועד המשיכה.

עיקר אי ההבנה והבלבול חל לגבי עמית עצמאי, אשר קיבלו הודעות אזהרה כאילו כל כספם בקופת הגמל יהפוך לקצבה ולא יתאפשר להם עוד למשוך כספם כהון.

יובהר להלן כי:

א) כל הכספים ההוניים בקופ"ג שהופקדו כהון לפני 2008, יוותרו הוניים.

ב) הנחיות הוראת השעה בסעיף 1 לעיל, חלה רק לגבי עצמאים שמלאו להם 60 שנה בסוף 2007 והמשיכו להפקיד לקופ"ג, ואינה חלה על העצמאים הצעירים מכיל זה, גם אם המשיכו להפקיד לקופ"ג. לגביהם חלים כללי המשיכה המוגדרים בתיקון 3 משנת 2008 ובתיקון 5 משנת 2010.

ג) כספים כאמור לעיל, שלא יימשכו עד סוף השנה, יהפכו לכספי קצבה בקופה לא משלמת, ויחולו לגביהם כללי המשיכה המוגדרים בתיקון 5 משנת 2010.

לסיכום:

  • אם הינך עמית עצמאי שמלאו לו 60 שנה בסוף 2007, והפקדת כספים בקופ"ג- הוראת השעה רלוונטית לגביך, ואתה רשאי לפנות עד סוף השנה לקופת הגמל ולמשוך את הכספים שהפקדת החל משנת 2008, כהון, תוך תשלום מס רווח הון בשיעור 15%.

הכספים שהפקדת לפני 2008 לקופ"ג, ימשיכו להיות הוניים, אינך חייב למשוך אותם כעת והם יהיו ברי משיכה כהון גם בעתיד.

  • אם הינך עמית עצמאי שמלאו לו 60 שנה בסוף 2007, אולם לא הפקדת כספים לקופ"ג לאחר שנת 2008, הוראת השעה אינה רלוונטית לגביך, והכספים שהפקדת לפני 2008 לקופ"ג, ימשיכו להיות הוניים וברי משיכה כהון.
  • אם הינך עמית עצמאי, שלא מלאו לו 60 שנה בסוף 2007, אולם לא הפקדת כספים לקופ"ג לאחר שנת 2008, הוראת השעה אינה רלוונטית לגביך, והכספים שהפקדת לפני 2008 לקופ"ג, ימשיכו להיות הוניים וברי משיכה כהון.
  • אם הינך עמית עצמאי, שלא מלאו לו 60 שנה בסוף 2007, והמשכת להפקיד כספים לקופ"ג לאחר שנת 2008, הרי שהפקדות אלו נחשבות הפקדות לקצבה, ויחולו לגביהם כללי המשיכה המוגדרים בתיקון 5 משנת 2010.

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
  • xxx@gmail.com  (28/12/2011 02:24)
    אהלן, רציתי לשאול לגבי פיצויים של עובד שפרש/הפסיק לעבוד ב-2004, ושוכבים עוד באיזו קופת גמל/חברת ביטוח/קרן "מקפת" וכד' - האם ניתן למשוך אותם בכל עת כרצוננו? האם הם עלולים "להיסגר" באופן כלשהו? לקיצבה?.... או שתחול איזושהי הגבלה על משיכתם, החל מהשנה הבאה?.... האם יש לחץ/סיבה למשוך אותם בדחיפות עוד השנה?... והאם במקרה של פטירת העמית, יועברו במלואם בכל מקרה לשאירים/ליורשים - או שעלולים לרדת לטימיון במידה שאין שאירים?... תודה רבה רבה, (: מיכל
  • xxx@gmail.com  (28/12/2011 02:17)
    שלום וברכה, אשמח אם תוכל להתייחס לסוגיית ירושת תגמולים של עמית שנפטר, שהופקדו מ-2008 ואילך: 1. בקרן פנסיה 2. בקופת גמל במעמד שכיר 3. בקופת גמל במעמד עצמאי מה מעמדם של כספים אלה? האם ניתנים למשיכה הונית בכל עת ע"י המוטבים? השנה או בכל שנה אחרת באותה מידה?.... האם עלולים להיסגר לקיצבה?... האם צריך למשוך אותם דחוף עוד לפני סוף שנת המס הנוכחית? או שאין מה לדאוג?.... (: תודה רבה, נועה
  • נועה  (28/12/2011 02:02)
    שלום וברכה, רציתי לשאול לגבי הסעיף בתיקון ובמאמר, המתייחס למוטבים של עמית שנפטר - אך אין לגביו הרחבה/הסבר. 1. לא ברור לי באילו נסיבות, אם בכלל, מעבירות קופות הגמל את הכספים של העמית שנפטר "על שם" המוטבים? 2. האם הן יכולות לעשות זה על דעת עצמן, מבלי לשאול את המוטבים? או שמדובר במקרים בהם המוטבים עצמם החליטו להשאיר את הכסף שירשו בקופה, ולהעבירו על שמם?.... 3. האם יש חברות/קופות/קרנות פנסיה שעושות פעולה כזאת באופן חד-צדדי - כלומר בלי לקבל את הסכמת המוטבים? האם זה קורה אוטומטית??? באיזה סוג של קופות??? 4. אם הפטירה התרחשה השנה - 2011 - האם אנו יכולים למצוא עצמנו בסוג כזה של מלכוד? שהכספים יועברו בשנה הבאה על שמנו כמוטבים/שאירים, ולא נוכל להוציאם אלא לאחר גיל 60??? 5. האם יש מקום לחשש כזה? או שבכל מקרה - נוכל למשוך את הכספים של הנפטר באופן הוני (וללא מס), ללא הגבלת זמן/גיל - השנה או בכל שנה אחרת?............ המון המון תודה על העזרה - הסתבכנו קשות עם כל הבלגן הזה... והפטירה ממש טריה. נועה
  • תמר  (25/10/2011 19:55)
    שלום רב, אבקש לדעת אם פיצויים ממעביד קודם ששוחררו על שמי שנצברו לי עד שנת 2008 אני חייבת למשוך אותם? האם יש דרך להשאיר אותם בפוליסה ללא משיכה? כנ"ל לקופ"ג + פיצויים כשכירה שהופקדו לפני 2008 - האם אפשר להשאיר אותם ללא משיכה? תודה
  • איציק בן ארויה, יועץ פנסיוני  (02/09/2011 08:23)
    אכן בפוליסות ביטוח מנהלים קיימים כללים "מקלים" במעט. ביום 20/1/2009 פרסם יואב בן אור, שהיה אז המשנה למפקח על הביטוח באגף שוק ההון באוצר, הנחיה לפיה אם ייוותרו כספי פיצויים בפוליסה, לאחר התחשבנות ותשלום מס, הם יקבלו מעמד "פרט" וימשיכו ליהנות מתנאי הפוליסה. יחד עם זאת, במשיכה ישולם מס רווחי הון. אני מצרף את הקובץ האמור משנת 2009. במעבר בין מעסיקים ניתן להפוך את הכספים לכספי פרט, או להחיל עליהם רצף פיצויים או רצף קצבה. לגבי השאלה השנייה, קיימת אי בהירות, מאחר ועל המבוטח לתת הוראות משיכה או החלת רצף, ולא, לכאורה הכספים ייסגרו לקצבה ולא יהפכו למעמד פרט. לא יצאו הנחיות מפורשות למצב מעין זה
  • איציק בן ארויה, יועץ פנסיוני  (02/09/2011 08:08)
    כפי שעניתי לשאלות קודמות, כללי משיכת הפיצויים כהון והוראות הפקודה לגבי פטור ממס או חבות במס, לא השתנו וניתן עדיין למשוך אותם כמשיכה הונית בפרישה, ללא קשר לגיל הפורש. יש לזכור כי גם בעזיבת עבודה ובמעבר בין מעסיקים, טרם פרישה לגמלאות, ניתן למשוך פיצויים פטורים ולהחיל רצף קצבה על היתרה החייבת, או להותיר את כל הפיצויים בקופה ולבקש החלת רצף פיצויים (מעסיקים).
  • איציק בן ארויה, יועץ פנסיוני  (02/09/2011 08:03)
    במקרה פטירה עמית, ישולמו הכספים הצבורים למוטבים/הזכאים/הנהנים עפ"י קביעת העמית ותקנון הקופה, כסכום הוני פטור ממס. לא חל כל שינוי בזכאות לקבלת כספי עמית שנפטר, אלא שבעבר ניתן היה להעביר את הצבירה לקופה במעמד עצמאי ע"ש המוטבים וכיום העברה כזו תיחשב הפקדה/העברה לקופה לא משלמת לקצבה ולכן, אם רוצים להימנע מכך, יש למשוך אותם, כהון ובפטור ממס. כללי משיכת הפיצויים כהון והוראות הפקודה לגבי פטור ממס או חבות במס, לא השתנו וניתן עדיין למשוך אותם כמשיכה הונית בפרישה
  • איציק בן ארויה, יועץ פנסיוני  (02/09/2011 07:56)
    עמית עצמאי שהפקיד לקופה לא משלמת לפני המועד הקובע - 18/11/2010 גם אם פתח בכך לראשונה קופה לא משלמת, ומלאו לו 60 שנה ביום 31/12/2007, יוכל למשוך את הכספים, בתנאים כאמור בהבהרה שכתבתי.
  • איציק בן ארויה, יועץ פנסיוני  (02/09/2011 07:51)
    לגבי שכירים הממשיכים להפקיד ולא פרשו מעבודתם, לא חל כל שינוי. עצם השינוי של ייעוד הקופות לקצבה משנת 2008, הוא הקובע את גורל הכספים בפרישה. יחד עם זאת, על אף היות הכספים "צבועים כקצבה", אין מניעה למשוך את כספי הפיצויים כסכום הוני ויחולו לגביהם הוראות הפקודה לעניין פטור או חבות במס.
  • רוני גבאי  (31/08/2011 18:23)
    1.האם במילים קופ"ג לפיצויים או קופה אישית לפיצויים הכוונה היא גם לכספי פיצויים בפוליסות מנהלים שהושארו בפוליסה לאחר התחשבנות המס? בין אם הומשכה הפוליסה אצל מעביד חדש או שנשארו הכספים והפוליסה סולקה? 2.האם כספי פיצויים שהושארו ב"קופ"ג לפיצויים או בקופה אישית לפיצויים" ולא ניתה על ידי הלקוח שום הוראה לגביהם (ולכן לא הועברו לחשבון על שמו בקופ"ג לא משלמת לקיצבה במעמד עצמאי) נחשבים לכספי פרט ומשכך לא ייהפכו לקיצבה גם אחרי 31.12.2011
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש יוני
לא רשומים אירועים לחודש יולי