• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

  להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

   

   

 • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
  להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


  לצפייה – 
  לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםמס הכנסהקרנות גמל,פנסיה, השתלמותתקרת דמי הניהול בקופות גמל פנסיה וביטוחים

תקרת דמי הניהול בקופות גמל/פנסיה וביטוחים

14.02.2012

תקרת דמי הניהול בקופות גמל\פנסיה וביטוחים

דולב חסיד, רו"ח

לאחרונה שוב עלו לכותרות דמי הניהול המוגזמים אותם אנו משלמים לחברות הביטוח השונות.

רובנו לא יודעים בכלל לקרוא את הדוחות המתקבלים בביתנו כל רבעון ובטח שלא יודעים עבור מה אנחנו חוסכים. בטרם נרחיב בסוגיית דמי הניהול נעשה סדר קצר בסוגי החסכונות :

1.קרן פנסיה – ניתן לזיהוי עפ"י כותרת הדוח שיכלול "קרן פנסיה"

· קרן שקיימת לכל עובד שכיר עפ"י חוק.

· בהגיע החוסך לגיל פרישה יקבל קצבה חודשית בהתאם לסכומים שחסך עד לסוף ימי חייו (ולכן גם מהווה ביטוח הלוקח בחשבון התארכות חיים).

· ישנה אפשרות בעת הפרישה גם לקבל חלק מהסכום כסכום חד פעמי (במקרה שבו הקצבה גבוהה מסכום מסוים)

· ישנה אפשרות בעת הפרישה לבחור את תקופת הקצבה (ואז במקרה של פטירת החוסך – תעבור ליורשיו עד לסיום תקופת הקצבה ולכן גם מהווה ביטוח שאירים)

· קרן הפנסיה כוללת בתוכה ביטוח נכות. כך שבמקרה נכות, בטרם הגיע העובד לגיל הפרישה, יקבל קצבת נכות מקרן הפנסיה.

· הקרן פועלת על בסיס ביטוח הדדי – כלומר הסיכון הוא בידי העמיתים בקרן ולא ע"י המבטח. כלומר הקרן פועלת לפי "שיטת המספרים הגדולים" כך שלאורך זמן הסטטיסטיקה מתיישרת...

2. קרן השתלמות (נחשבת כקופת גמל)– כיום המונח קופת גמל מתייחס בעיקר לקרן השתלמות. ניתנת לזיהוי לפי פרטי הדוח שבו מצוינת סוג הקופה כקרן השתלמות.

· קרן ההשתלמות יכולה להימשך בפטור ממס לאחר 6 שנים (או 3 שנים לצורך השתלמות).

· כיום קרן השתלמות מהווה את אחד מאפיקי החיסכון המשתלמים ביותר במשק (מכיוון שניתנת למשיכה לאחר 6 שנים).

· עובד שכיר אינו יכול לפתוח לעצמו קרן השתלמות – רק המעסיק יכול לפתוח.

· מומלץ לכל עובד לבקש מהמעסיק שייפתח עבורו קרן השתלמות – גם אם המעסיק לא יפקיד לשם כסף וכל ההפקדות ייעשו ע"י העובד.

3. ביטוח מנהלים – קשה יחסית לזיהוי, בדר"כ זהו הדוח הארוך והמפורט שאינו אחד משני הדוחות האחרים (קרן פנסיה וקרן השתלמות).

· בהגיע החוסך לגיל פרישה יקבל קצבה חודשית בהתאם לסכומים שחסך עד לסוף ימי חייו (ולכן גם מהווה ביטוח הלוקח בחשבון התארכות חיים).

· ישנה אפשרות בעת הפרישה לבחור את תקופת הקצבה (ואז במקרה של פטירת החוסך – תעבור ליורשיו עד לסיום תקופת הקצבה ולכן גם מהווה ביטוח שאירים).

· כולל ביטוח חיים (נקרא "ריסק") – סכום כסף גבוה יחסית המתקבל במקרה של מוות בטרם גיל הפרישה.

· כולל ביטוח אובדן כושר עבודה – קצבה המתקבלת כחלופה לאובדן ההכנסה.

· ההסכם מול חברת הביטוח נעשה באופן פרטני של כל מבוטח ולכן שינויים בפוליסה נחשבים לקבועים.

· הסיכון הוא בידי חברת הביטוח.

עכשיו ניגע בדמי הניהול המשולמים לכל הגופים הללו

ישנם 2 סוגים של דמי ניהול :

1. דמי ניהול מההפקדות, דמי ניהול מדמי התגמולים, דמי ניהול מהפרמיה –

דמי ניהול שנגבים על כל סכום אותו אנו מפקידים במשך השנה.

2. דמי ניהול מיתרת הנכסים, מסך הנכסים, מהחיסכון המצטבר –

דמי ניהול שנגבים מסך כל הנכסים שלנו.

כיום ישנה תקרה לגובה דמי הניהול שיכולים לגבות מאיתנו. מעניין לראות, שכאשר מדובר בעובד שאינו עובד בגוף גדול, דמי הניהול שנגבים בפועל נושקים או זהים לתקרה. כמו כן, בדוחות שאנחנו מקבלים חלק מהגופים הללו מפרסמים גם את שיעור דמי הניהול הממוצעים שנגבו – ניתן לראות כמה "שודדים" אותנו לעומת הממוצע.

להלן התקרות בכל סוג של חסכון :

1. קרן פנסיה - דמי הניהול מההפקדות 6%

דמי הניהול מסך הנכסים 0.5%

2. קופת גמל - דמי הניהול מסך הנכסים 2%

3. ביטוח מנהלים – פה יש חישוב מסובך יחסית (יש גם אפשרות לחישוב פשוט שנקרא "מודל קבוע" שלפיו התקרות הן : דמי ניהול מהפרמיה 11% ומהחיסכון המצטבר 1% - אך רוב מוחלט של חברות הביטוח בוחרות ב"מודל הגמיש"). התקרה אמורה להיות מחושבת לפי ממוצע על פני 12 שנים ולרדת מ 13% ל 11% בממוצע על כל סוגי דמי הניהול. ולהלן דרך החישוב בפשטות :

התקרה של דמי הניהול מהחיסכון המצטבר בלבד היא 2% על מנת לחשב את התקרה של דמי הניהול מהפרמיה כדי לעמוד בתקרה הממוצעת נבצע את הפעולות הבאות :

2% פחות דמי הניהול בפועל מהחיסכון המצטבר

את התוצאה נחלק ב 0.1

לתוצאה נוסיף 1%

זוהי תקרת דמי הניהול מהפרמיה

נדגיש כי לרוב לא נשלם 2% מהמצטבר אלא פחות – אך אין זה אומר כי אנו לא משלמים את המכסימום – יש צורך לבדוק גם את דמי הניהול מהפרמיה לפי החישוב שביצענו.

כדי לבדוק נתייחס לדמי הניהול מהחיסכון המצטבר כמספר נתון שעליו נבצע את הפעולות שהודגמו לעיל על מנת לבדוק היכן אתם עומדים. לדוגמא, דמי הניהול מהחיסכון המצטבר הם 1.2% :

2% פחות 1.2% שווה 0.8%

0.8% לחלק ל 0.1 שווה 8%

8% ועוד 1% שווה 9%

ולכן התקרה לדמי הניהול מהפרמיה היא 9%

בפעם הבאה שתקבלו לידכם את הדוחות הללו, תבדקו כמה אתם משלמים, תתקשרו למספר הטלפון של הקרן שלכם ותתחילו להתמקח. תדעו שעל פי החוק מותר לכם לנייד את החיסכון שלכם לחברה אחרת ללא שום עלות...

*כל האמור לעיל נכתב על מנת לפשט את הדוחות ולא נועד ללימוד מפורט של הנושאים הנ"ל.

הכותב הינו ממשרד רו"ח קבקוב בלאס ושות'.

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
 • havaalef  (20/02/2012 14:43)
  לחיים האם יש מצב שאתה מתחיל להבין שכסף שזרם ללא הכרה לכיסך עומד להעצר ?
 • נועה  (16/02/2012 10:25)
  תודה על ההבהרות. התגובה שלך מצוינת, אבל חשמל אף אחד לא מכריח אותי לבזבז. המדינה מסכימה שאשב כל היום בחושך ולא אדליק חימום. לגבי הפנסיה האזרח מרגיש עושק - משום שמחייבים את כולם להפקיד אחוזים גבוהים מאד מהמשכורת בקרנות הפנסיה, וכצעירה - יוצא שרק עוד שלושים וחמש שנים אוכל להנות מהכסף הזה! אני הייתי מעדיפה, למשל, לקחת את ה-10% שיורדים לי מהמשכורת, לשים בתוכנית חיסכון טובה, אחרי כמה שנים לקנות דירה להשקעה עם משכנתא, לקבל עליה שכירות, ומזה לחיות בגיל הזקנה. סתם דוגמה. לא די שהמדינה מכריחה אותי להשקיע דווקא בקופות הפנסיה, הם עוד מורידים לי דמי ניהול כרצונם. ומכאן מגיע התסכול האזרחי, שאינו מכוון נגד יועצי הביטוח, אלא נגד כל התהליך הכפוי הזה, בו כספנו ניתן לטייקונים בעלי קופות הפנסיה, כדי שישתעשעו איתו עד שנזדקן ונבקש אותו בחזרה.
 • avraham_tal  (15/02/2012 22:14)
  אין עוררין על כך שהפקדה לקרן הישתלמות כדאית (אלא אם הקרן מפסידה באופן משמעותי ביותר). לאומת זאת, לאחר שינויי החקיקה האחרונים משנת 2011 וחישובים אקטוארים סבירים המתחשבים במספר רב של פרמטרים, ניתן להסיק שכדאיות ההפקדה לקופות גמל, קרן פנסיה ובטוחי מנהלים החל משנה זו מוטלת בספק. למראת שאינני מגיע מהתחום, בצעתי סימולציה כזו לא מזמן ואלו המסקנות שהגעתי אליהם. תחת הנחות מסוימות ניתן להגיע למסקנה שעדיף להשאיר את הכסף בפק"מ ו"להפסיד" כביכול את הטבת המס. אשמח מאוד לשמוע אם מישהו נוסף ביצע חישוב דומה ולאלו מסקנות הגיע.
 • נועה  (15/02/2012 09:34)
  כיוון שהיועצים הפנסיוניים לא יודעים או לא רוצים להסביר לנו מה קורה עם הכסף, טוב שיש רואי חשבון שמרימים את הכפפה ועוזרים לנו לעמוד על זכויותינו. כאזרחית שכל חודש יורדים לה מאות שקלים מהמשכורת ונעלמים בחלל הוירטואלי של 'קופות הפנסיה', נראה לי שזכותי לדעת כמה מותר להם לשדוד ממני כדמי ניהול, וזכותי לדעת גם שאני יכולה לעבור לקבוצת השודדים המתחרה. קבלו את האמת ממי שאמרה, ולא משנה אם הוא רואה חשבון או יועץ ביטוח. אם ליועצי הביטוח יש מה להוסיף על המאמר, או להכחיש את הנאמר בו, נשמח לשמוע את דעתם המקצועית.
 • חיים  (15/02/2012 09:09)
  רואה חשבון נכבד.על פי חוק אסור לך לתת יייעוץ בתחום קופות גמל קרנות השתלמות ופנסיה ,הינך נותן בצורה ישרה או עקיפה ייעוץ .בייעוץ זה הינך יכול להכשיל אחרים.עסוק בראיית חשבון מאזנים תכנוני מס וכו.השאר את הביטוח הפנסיוני לשוק ליועצי הביטוח ולסוכנים.הכותב הינו סוכן ביטוח פנסיוני.
 • mazal@lionorjlm.co.il  (15/02/2012 08:52)
  האם אכן כל הכספים הנמשכים אחר 6 שנים פטורים? האם הרבית הריאלית אינה ממוסה?
 • tkui05@walla.co.il  (15/02/2012 03:54)
  אכן עושקים אותנו ולכן הפיסקה האחרונה , בגין ניידות, אמורה להאיר את עינינו
 • יוסי מיליס  (15/02/2012 13:39)
  אכן המידע כיצד מחשבים את דמי הניהול, מדוייק. נכונה גם הקביעה שרובנו לא משלמים את המקסימום שהחוק מתיר לגופים המנהלים לגבות. מכאן, אין מקום לבא בטענות מכל סוג לגופים המנהלים או לסוכני הביטוח (המשווקים הפנסיוניים - בשמם החדש והמכובס). בימים אלו המחוקק בודק שוב את "התקרות" לדמי הניהול. הצפי הוא שהם ירדו. יופי. כולנו נרוויח. מה שמטריד אותי זה החשבון שכל כתב כלכלי, זוטר או בכיר, מנפיץ לגבי איזה חיים יפים ועשירים היו לנו אם רק לא היינו משלמים דמי ניהול כלל. אז לצורך הפרופורציה, אם חשבון החשמל שלנו היה קטן ב - 30% אז היינו מרוויחים הרבה יותר ואם לא היינו משלמים (+/- 120 ש"ח) לרכוש את העיתונים הכלכליים שבהם מפורסים חישובים מסוג זה, הפנסייה שלנו היתה גדלה ביותר מכפול ביחס לחסכון בדמי הניהול המשולמים למשווקים הפנסיוניים (סוכני הביטוח). כל הקמפיין הזה ממש מעליב ומצדיק את "תדמית הסוחר היהודי". במקום לנהל מאבק מסודר מול המחוקק, כראוי למדינה מסודרת, מסיתים עם שלם לקבצנות, לבקש הנחות. מלמדים אותם להתחנן, לאיים בהעברת הכסף, לצאת מהחנות, לחזור לחנות, בקיצור מסחר של בזר בשוק. ואם תוך כדי גם נמצא איזה מגזר (סוכני הביטוח, למשל) שניתן לרכז את כל הצרות בחיים, כעסי היום יום בשנאה אליו, אז למה לא ? זה עובד, עשו את זה בעבר נגד יהודים אחרים, די בהצלחה... גילוי נאות: הכותב הינו משווק פנסיוני (סוכן ביטוח). ואין לי כל בעייה עם היעוץ במאמר. יש לי בעייה עם הפתרון שעלה ממנו
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש ינואר
לא רשומים אירועים לחודש פברואר