• סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
    להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

  • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


    לצפייה – 
    לחץ כאן

  • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

    לצפייה - לחץ כאן

  • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

    לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםמיסוי מקרקעיןטבלאות מידעהרפורמה בפטור ממס שבח במכירת דירת מגורים לשנים 2013 2014

הרפורמה בפטור ממס שבח במכירת דירת מגורים לשנים 2013-2014

22.06.2013

הרפורמה בפטור ממס שבח במכירת דירת מגורים

עו"ד מאיר מזרחי , עו"ד אפרת סולומון

תקופה

זהות מוכר

תנאי זכאות לפטור חלקי . מלא ממס שבח

פטור מלא ממס שבח

שיעור המס

תקופת המעבר מיום 1.1.2014 ועד ליום 31.12.2017

מחזיק בדירת מגורים יחידה ביום 1.1.2014

זכאי לפטור מלא ממס שבח לדירת מגורים יחידה כפוף לתנאי סעיף 49ב(2) לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), התשכ"ג-1963 (להלן: "החוק") בנוסחו החדש, גם אם מכר ב-2013 דירה אחרת בפטור ממס לפי סעיף 49ב(1) לחוק. ניתן לניצול אחת ל-18 חודשים.

יש

- 0 -

מחזיק ביותר מדירת מגורים אחת ביום 1.1.2014 ומוכר בתנאי הוראות המעבר

זכאי למכור בשיעור מס השבח החדש שתי דירות מגורים מזכות בתקופת המעבר, כפוף לקיומם של התנאים הבאים (להלן: "תנאי הוראות המעבר"):

(1) במכירה של דירת המגורים הראשונה זכאי להשתמש בפטור ממס במסלול הכללי של סעיף 49ב(1) לחוק בנוסחו הישן (לא מכר דירת מגורים אחרת בפטור ממס בארבע השנים שקדמו למכירה) וחלפו תקופות הצינון הקבועות בחוק, אם מדובר בדירה שהתקבלה במתנה.

(2) המכירה אינה לקרוב - בתמורה או שלא בתמורה.

אין

0% (פטור) לתקופה שמיום רכישת הזכויות ועד ל-1.1.2014, חיוב במס שבח בשיעור 25% לתקופה שתחילתה ביום 1.1.2014 ומסתיימת ביום המכירה. חלוקת השבח בין התקופות תיעשה באופן ליניארי (להלן: "שיעור מס השבח החדש").

מחזיק ביותר מדירת מגורים אחת ביום 1.1.2014 ומוכר שלא על פי תנאי הוראות המעבר

אין

מס שבח בשיעור רגיל (עלול להגיע לשיעור העולה על 40%) על מלוא תקופת ההשבחה.

תושבי חוץ שמכרו בתנאי הוראות המעבר

אין

שיעור מס השבח החדש לדירות מגורים - 0% ו-25%

תושבי חוץ שמכרו שלא בתנאי הוראות המעבר

אין

מס שבח בשיעור רגיל (העלול להגיע לשיעור העולה על 40%) על מלוא תקופת ההשבחה.

בעל דירת יוקרה יחידה שמכר בתנאי הוראת המעבר

החלק היחסי בשווי המכירה שאינו עולה על התקרה (חמישה מיליון ש"ח) יהיה פטור ממס שבח

פטור חלקי עד לתקרה

שיעור מס השבח החדש לדירות מגורים - 0% ו-25% (*).

בעל דירת יוקרה יחידה שמכר שלא בתנאי הוראות המעבר

החלק היחסי בשווי המכירה שאינו עולה על התקרה (חמישה מיליון ש"ח) יהיה פטור ממס שבח

פטור חלקי עד לתקרה

מס שבח בשיעור רגיל (עלול להגיע לשיעור העולה על 40%) על מלוא תקופת ההשבחה.

הוראות הקבע החל מיום 1.1.2018

מחזיק בדירת מגורים יחידה

זכאי לפטור מלא ממס שבח לדירת מגורים יחידה מכוח סעיף 49ב(2) לחוק בנוסחו החדש. ניתן לניצול אחת ל-18 חודשים.

יש

- 0 -

מחזיק ביותר מדירת מגורים אחת

אין

שיעור מס השבח החדש לדירות מגורים - 0% ו-25%

תושבי חוץ

אין

שיעור מס השבח החדש לדירות מגורים - 0% ו-25%

בעלי דירת יוקרה יחידה

החלק היחסי בשווי המכירה שאינו עולה על התקרה (חמישה מיליון ש"ח) יהיה פטור ממס שבח

פטור חלקי עד לתקרה

שיעור מס השבח החדש לדירות מגורים - 0% ו-25% (*)

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
  • אורית  (13/11/2013 02:28)
    הן לגבי תקופת המעבר והן אחריה, מה דין בעל דירת מגורים יחידה, שקונה דירת מגורים נוספת ותוך שנה מוכר את הדירה הקודמת. המטרה להישאר עם דירת מגורים אחת. אלא שברוב המקרים יש תקופת בניים, בין הקניה למכירה. האם כאשר ימכור את הדירה הישנה, ישלם מס שבח על פי הטבלה? אם כן יוצא שבעל דירה המעוניין להחליף דירה יחידה חייב קודם למכור ורק אחר כך לקנות.
  • guy  (16/09/2013 12:36)
    שלום רב, ראשית, הטבלה הנזכרת במאמר שלכם נעשתה בקפידה יתרה וראויה להערכה לאחר שסרקת בפני הציבור את התנאים לפטורים באשר לכל התקופות הרלוונטיות, ופישטת בפנינו את השינויים העיקריים. כמו כן, אשמח אם תוכל ליתן תשובות הבהרה לשאלות הבאות- 1. עניין התנאים המקדמיים לפטור מיום 1.1.14- האם לא כל נושא הפטורים כפוף לכך שסכום המכירה לא יעלה על סך של 4.5 מליון ש"ח? 2.לעניין תק' המעבר- פטור מלא ממס שבח (רובריקה ראשונה)- האם לפי נוסח החוק החדש לא נפלה טעות בידי המחוקק? רוצה לומר, לשון הסעיף 49ב(1) הקיים מדבר על 18 חודשים של בעלות, ואולם לשון החוק החדש אומרת כי יש צורך בהחזרה של 18 חודשים בדירה טרם המכירה- כלומר מניין הימים לצורך תק' הזמן כאשר אדם רוכש מקבלן תחל רק ממועד קבלת החזקה בדירה, ולא ממועד הרכישה. מה הדין? 3.ברובריקות של דירת יוקרה- האם התקרה לא שונתה ל-4.5 מליון ש"ח? אשמח לקבל תשובתכם העניינית בהקדם. תודה.
  • veredag  (26/07/2013 11:02)
    מעוניינת לדעת לפי איזה ערך יחושב השבח למכירת משק עזר שירשתי לאחרונה (בדרך לרישום סופי בטאבו) משק עזר+דירת מגורים מזכה, הבית נירכש או ב1963 או ב1973 , האם כדאי לי לצפות ל2014 או למכור לפני? לאימה שלי היו יותר מבית אחד לפני פטירתה,אף שלא נימכר שום בית, את שאר הבתים ירשו אחיי. האם יהיה לי פטור גם אחרי 2014 ואיך מחושב השבח ? האם דמי הסכמה הם מס שניתן לנקות אותו מהשבח באופן רמטי?
  • שלמה  (01/07/2013 10:10)
    שלום, אם יש ברשותי שתי דירות אותן אני מעוניין למכור, ומכרתי דירה אחת בפטור לפי צו השעה, יש אפשרות (לפי סעיף 2 במאמר) למכור דירה נוספת בפטור ב2014? כל זאת אם תשאר ברשותי רק דירה אחת?
  • giligo  (26/06/2013 08:56)
    בשביל מה כל ההגדרות והסיבוכים? בשביל עוד פרנסה לעורכי דין שגם כך טובעים בים האפשרויות וההוראות ? מיותר, מסובך, אדיוטי, ומוציא את החשק לחיות כאן
  • N  (27/06/2013 00:11)
    חסרה התייחסות לחישוב מס פרוראטה. מחשבים את המס ומשלמים ממנו רק אחוז השווה לשנים שחלפו מיום כנסת החוק חלקי סך השנים מרכישת הנכס.
  • motir8  (26/06/2013 09:12)
    ברשותי דירת מגורים . וחלק מתוך דירה שקיבלתי בירושה ( 1/3) במידה ונרצה למכור את הדירה הזו מה יהיה מס השבח שיחול עליה ???
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש אוגוסט
לא רשומים אירועים לחודש אוקטובר