• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

  להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

   

   

 • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
  להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


  לצפייה – 
  לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםמס הכנסהמיסוי שכר עבודה ונלוות לשכרעדכון בהקשר לגביה רטרואקטיבית של היטל מבקשי מקלט

עדכון בהקשר לגביה רטרואקטיבית של היטל מבקשי מקלט

רמי אריה, עו"ד רו"ח

 |  19.12.2017

עדכון בהקשר לגביה רטרואקטיבית של היטל מבקשי מקלט

רמי אריה, עו"ד רו"ח

 

ביום 22.11.2017 קיימה ועדת הכספים של הכנסת בראשות ח"כ הרב משה גפני, דיון נוסף בבקשת מעסיקים שחויבו או יחויבו באופן רטרואקטיבי בהיטל עובדים זרים בגין מבקשי מקלט.

כזכור, בחודש ספטמבר האחרון דחה בית המשפט העליון ערעור של מעסיקי מבקשי מקלט וקבע כי עליהם לשלם היטל לפי חוק עובדים זרים, גם בגין העסקת מבקשי מקלט.

קביעתו של בית המשפט בעניין זה, צפויה להשפיע על אלפי עסקים קטנים ובינוניים, בעיקר מענפי המסעדות, מלונאות, מוסכים, הניקיון, כוח אדם ועוד, אשר לא שילמו את ההיטל עד היום. השומות הרטרואקטיביות שהם קיבלו או יקבלו, מוערכות בהיקפים של מאות מיליוני ₪ בענפים השונים ועלולות לגרום לקריסתם של עסקים רבים ואף לפיטורי עובדיהם הישראלים.

בית המשפט קרא לרשות המסים למצוא דרכים להקל בעניין הגבייה הרטרואקטיבית. בהתאם לכך, גיבשה רשות המסים מתווה אשר במסגרתו ניתנו שורה של הקלות ובכללן ביטול קנסות שניתנו לעסקים, הפחתת 50% מהריבית שנצברה וכן פריסת תשלום החוב ל-36 תשלומים בתוספת ריבית והפרשי הצמדה לתקופת הפריסה.

אולם, ההקלות דנן, לא ימנעו סיכון קיומי של עסקים המעסיקים במצטבר עשרות אלפי עובדים במדינת ישראל.

על רקע זה, קראה ועדת הכספים של הכנסת לרשות המסים, לבחון מחדש את עמדתה בנושא הגבייה הרטרואקטיבית.

חברי הכנסת, עודד פורר (ישראל ביתנו), מירב בן ארי (כולנו) ומיקי זוהר (הליכוד), אשר יזמו את הדיון, דרשו מרשות המסים לבטל את המהלך המתוכנן להוצאת שומות רטרואקטיביות ולהמשיך בפעילות הגבייה מכאן ואילך בלבד.

סוגיית תשלום ההיטל הייתה במצב של "עמימות מצבית" במשך שנים. לכן, אין זה ישים, הגון או צודק ליישם את החלטת בית המשפט באופן רטרואקטיבי כפי המתוכנן על ידי רשות המסים, ויש לנקוט באמצעים העומדים לרשות המחוקק לצורך הסדרת הנושא וביטול הפגיעה הצפויה בעסקים אלו.

המשנה למנהל רשות המסים, הגב' מירי סביון, הציגה את כוונת הרשות לגבות את היטל העסקתם של מבקשי המקלט מתוך כוונה ליישם את הנחיית המחוקק כגוף המבצע האמון על כך. מעבר לכך, ציינה כי רשות המסים נענתה לבקשת בית המשפט למצוא דרכים להקל על העסקים על ידי גיבוש מתווה הקלות הכולל, ביטול קנסות, הפחתה של 50% מריבית הפיגורים ופריסת החוב ל-36 חודשים.

בסיום הישיבה, דרש יו"ר ועדת הכספים, ח"כ הרב משה גפני, מנציגי רשות המסים, "לחזור לוועדת הכספים בתוך שבוע מהתכנסות הועדה עם תשובות האם מוכנים לשקול מחדש את נושא הרטרואקטיביות. ועדת הכספים מבקשת שלא לגבות את הכסף הזה."

 

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
 • דורון יניב רואה חשבון  (21/12/2017 12:00)
  ברור שהחלטה לגבות רטרואקטיבית את המס תפגע אנושות בעסקים כי ברור שהם לא הכינו רזרבות מתאימות. חבל מאוד שהנושא לא נדון מזמן ובעלי עסקים יכלו לכלכל את צעדיהם כראוי. צריך להבין שעסקים שכן שילמו את ההיטל היתקשו להתחרות בעסקים שלא שילמו היטל, וגם זו לא התנהלות ראוייה. בקיצור המצב דפוק מכל כיוון שמסתכלים עליו
הקש קוד אימות