• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

  להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

   

   

 • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
  להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


  לצפייה – 
  לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםמס ערך מוסףרכישת תוכנות מחו ל מחייבת חשבונית עצמית

רכישת תוכנות מחו"ל מחייבת "חשבונית עצמית"

רמי אריה, עו"ד רו"ח

 |  26.06.2018

רכישת שירותים ותוכנות מחו"ל
מחייבת הוצאת "חשבונית עצמית"

רמי אריה, עו"ד רו"ח

 

עוסקים הרוכשים שירותים, תוכנות, פטנטים, זכויות, ונכסים לא מוחשיים אחרים מחו"ל, חייבים לפי תקנות מס ערך מוסף להוציא "חשבונית עצמית" בגין הרכישה מחו"ל, ולדווח עליה בדיווח התקופתי למע"מ. כך שכל רכישה של עדכון תוכנה, אפליקציה וכדומה, על ידי עוסק חייבת דיווח כאמור.

למעשה, לפי תקנות מע"מ, נדרש להוציא "חשבונית עצמית" בגין כל רכישה ורכישה של שירותים וזכויות כאמור מחו"ל.

אך ביום 17.5.2018 פרסמה רשות המיסים את החלטת מיסוי מספר 6369/18 , אשר עוסקת בהפקת חשבונית מס מרכזת בגין שירותים ונכסים בלתי מוחשיים המיובאים מתושב חוץ. ההחלטה באה כדי להתיר הפקת חשבונית מס עצמית מרכזת אחת לחודש, בגין התמורה שתשולם לספקים תושבי חוץ במהלך אותו חודש, בשל יבוא נכסים בלתי מוחשיים ויבוא שירותים .

בהחלטת המיסוי מדובר על חברה פרטית הרשומה כ-"עוסק", הרוכשת מספקים תושבי חוץ, ביניהם גם מחברות קשורות ומצדדים שלישיים (להלן: "הספקים הזרים"), שירותים ונכסים בלתי מוחשיים שונים כגון: רישיונות לשימוש בתוכנות, שירותי מחקר ופיתוח, שירותי תחזוקה בקשר לתוכנות בהן משתמשת החברה, שירותים מקצועיים שונים, שירותי מטה, שירותי HUB , שירותים משפטיים, שירותי תקשורת, שירותי רגולציה ועוד.

תקנה 6ג לתקנות מס ערך מוסף ותקנה 6ד לתקנות קובעות את אופן הדיווח במס בשל יבוא נכסים בלתי מוחשיים ובשל יבוא שירותים . מנגנון הדיווח בשל היבוא כאמור, כאשר המס אינו נגבה על ידי הסוחר המוסמך כאמור בתקנה 6ג(א) לתקנות, נקבע בתקנה 6ג(ד) לתקנות, באופן הבא :

1.    אם המייבא הוא עוסק - יוציא חשבונית ערוכה על שמו (להלן: "חשבונית עצמית"), וידווח על היבוא בדו"ח שעליו להגיש לפי תקנה 23 לתקנות בשל עסקאותיו וישלם את המס המגיע עם הגשת הדו"ח .

2.     אם המייבא אינו עוסק - ידווח על היבוא באופן שיש לדווח על עסקת אקראי.

בשל העובדה, כי חובת הדיווח בהתאם לתקנה 6ג ו-6ד לתקנות חלה בשל מספר רב של תשלומים המשולמים על ידי החברה מידי חודש בחודשו לספקים רבים, אישרה רשות המסים כי החברה תהא רשאית להוציא חשבונית מס עצמית מרכזת אחת לחודש בגין התמורה שתשולם לספקים הזרים במהלך אותו חודש בשל יבוא הנכסים הבלתי מוחשיים ויבוא השירותים (להלן: "חשבונית המס העצמית המרכזת") וזאת בהתקיים כל התנאים המפורטים להלן :

1.  בחשבונית המס העצמית המרכזת יצוין בצורה בולטת המשפט: "חשבונית מס עצמית   מרכזת על פי הקלה מרשות המיסים ועל פי החלטת מיסוי מספר 6369/18 ".

2.     חשבונית המס העצמית המרכזת תוצא אחת לחודש, בשל יבוא השירותים ו/או יבוא הנכסים  הבלתי מוחשיים שתמורתם שולמה באותו חודש .

3.      חשבונית המס העצמית המרכזת תיכלל בדיווח התקופתי המוגש למע"מ בגין אותו החודש .

4.       בחשבונית המס העצמית המרכזת יפורטו בצורה מסודרת ובשורה נפרדת הפרטים שלהלן:

· התאריך

· שם הספק ומענו

· הסכום ששולם במהלך אותו חודש לרבות עמלת הסליקה, ככל והתשלומים       נעשו באמצעות חברת סליקה .

· תיאור הנכס הבלתי מוחשי ו/או תיאור השירות .

5.     לחשבונית המס העצמית המרכזת תצורף אסמכתא המעידה על התשלומים שנשאה בהם    החברה בקשר עם היבוא .

החשוב הוא, כי נקבע בהחלטת המיסוי, כי תחולתה תחול על כל עוסק הרואה עצמו עומד בתנאי ההסדר כמתואר לעיל, והוא יהיה רשאי לפעול בהתאם לתנאי ההסדר הנ"ל על כל תנאיו.

 

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
 • אמנון בן שושן רואה חשבון  (05/02/2020 21:11)
  תרשה לי להתמקד בהוראות תקנה 6ג, שדנות בעסקת רכישת נכס בלתי מוחשי מספק חו"ל. לפי סעיף 14 לחוק מע"מ יראו נכס בלתי מוחשי כנמכר בישראל רק אם המוכר הוא תושב ישראל! לא ברור מדוע עוסק בישראל נדרש להנפיק חשבונית מס עצמית כאשר הוא מייבא נכס בלתי מוחשי והמוכר הוא תושב חוץ? הרי במצב זה אין עסקה בישראל.
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש יולי
לא רשומים אירועים לחודש אוגוסט
לא רשומים אירועים לחודש ספטמבר