• הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

    לצפייה - לחץ כאן

  • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

    לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםמיסוי מקרקעיןמס שבחשינוי רטרואקטיבי בשיטת חישוב הקנס במכר מקרקעין

שינוי רטרואקטיבי בשיטת חישוב הקנס במכר מקרקעין

רמי אריה, עו"ד רו"ח

 |  27.08.2018

שינוי רטרואקטיבי בשיטת חישוב הקנס במכר מקרקעין מורכבים

רמי אריה, עו"ד רו"ח

 

ביום 22.8.2018 פרסמה רשות המיסים הודעה על שינוי רטרואקטיבי בשיטת חישוב הקנס שהוטל בגין איחור בהגשת דיווח על עסקה במקרקעין. ההודעה קובעת כי קנס איחור בהגשת דיווח יוטל בגין כל עסקה בכללותה, ולא בגין כל אחד ממרכיביה של עסקה כפי שהיה בעבר. היות ומדובר בשינוי רטרואקטיבי, בעסקאות אלו ניתן יהיה לבקש ולקבל החזרי מס.

חוק מיסוי מקרקעין קובע, כי מוכר או רוכש זכות במקרקעין חייב להצהיר על כך למיסוי מקרקעין. ככל וההצהרה אינה מוגשת במועד, מוטל קנס בגין איחור בדיווח.

לעיתים, הנכס הנמכר או הנרכש, הינו נכס אשר הטיפול המיסוי בו מחייב פיצול למספר שומות, שומה ראשית ושומה נלווית. כגון: כאשר מדובר בעסקה בה הנכס הוא משק חקלאי, דירה עם זכויות בניה, נכס אשר יש לגביו ימי רכישה שונים וכדומה.

החל מיום 31.3.2011 הוטלו על נישומים קנסות בגין אי הגשת הצהרה במועד, באופן ממוחשב, לכל אחת מהשומות, השומה הראשית והשומות הנלוות.

במסגרת תובענה ייצוגית אשר התנהלה בבית המשפט המחוזי בירושלים בעניין אשד (ת"צ 39057-09-16, אשד מנהל עזבון עזרי ז"ל נ' מנהל רשות המסים, ניתן ביום 16.6.2018), הודיעה רשות המסים, עוד טרם הגשת התביעה דנן, כי עובדיה הונחו לא להטיל קנס אי הצהרה במועד בגין השומות הנלוות. הקנס יוטל רק בגין האיחור על השומה הראשית.

בהסכמת הצדדים, הורה בית המשפט לפרסם את דבר החדילה.

ביום 22.8.2018 פרסמה רשות המסים הודעה לציבור בנושא דנן, והבהירה כי ההנחיה לא להטיל מס בגין השומות הנלוות, תחול באופן רטרואקטיבי, לגבי עסקאות שנעשו מיום 31.3.2011 ואילך.

כדי לקבל את החזר המס, יש להגיש פניה פרטנית.

לאור האמור לעיל, אנו ממליצים לנישומים, מוכרים ו/או רוכשים אשר חויבו בקנס אי הגשת הצהרה במועד, בגין שומות נלוות, לפנות אל משרדי מיסוי מקרקעין האזורי ולבקש השבה של סכומי הקנסות אשר נגבו ביתר.

 

 

 

 

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה