• סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
  להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


  לצפייה – 
  לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםמס הכנסהדיוני שומותרואי חשבון קיבלו החזר הוצאות משפט מפקיד השומה

רואי חשבון קיבלו החזר הוצאות משפט מפקיד השומה

רמי אריה, עו"ד רו"ח

 |  23.01.2019

רואי חשבון קיבלו החזר הוצאות משפט מפקיד השומה

רמי אריה, עו"ד רו"ח

בית המשפט חייב בהוצאות משפט את פקיד השומה, אשר קבע כי משרד רואי חשבון לא רשם תקבולים שהתקבלו בהעברות בנקאיות, למרות שכל שאר תקבוליו נרשמו תמיד בקבלות כחוק. רק בדיעבד הסכים פקיד השומה להסתפק באזהרה בלבד לאחר שכבר גרר את רואי החשבון להליכים משפטיים מיותרים.

כך בעניין רו"ח גבאי (ע"מ 46475-02-18, אבי גבאי נ' פקיד שומה חיפה , ניתן ביום 6.1.2019), אשר ספרי החשבונות של משרדו נפסלו, לאחר שלא הספיק להוציא קבלות בגין תקבולים שהתקבלו בהעברות בנקאיות לחשבון הבנק שלו בשל פגרת חג סוכות.

בביקורת אשר נערכה על ידי פקיד השומה במשרדו של רו"ח גבאי, נמצאו מספר ליקויים של אי רישום תקבול בגין העברות בנקאיות אשר הועברו לחשבון הבנק ולא דווחו כנדרש. על כן, החליט פקיד השומה לפסול את ספריו.

רו"ח גבאי טען, כי לפי כללי ניהול פנקסי חשבונות יש להוציא קבלה בגין תקבול אשר מתקבל ישירות לחשבון הבנק, רק ביום בו נודע על ביצוע הפעולה. רו"ח גבאי טען כי בשל פגרת חג הסוכות, הוא ראה את התקבולים בגינן נפסלו ספריו רק במועד עריכת הביקורת ע"י פקיד השומה לאחר החג.

רו"ח גבאי הוסיף וטען, כי בהתאם להוראת הביצוע של מס הכנסה בעניין פסילת ספרי חשבונות עקב מימצאים של אי רישום תקבולים, אין לבודד את אי רישום התקבולים משאר התנהלותו השוטפת אשר הינה ללא רבב. שכן, כל יתר התקבולים אשר קיבל באמצעות מזומן או שיקים נרשמו כנדרש.

טענותיו של רו"ח גבאי נדחו על ידי פקיד השומה, והוא נאלץ לפנות לבית המשפט בבקשה לבטל את ההחלטה על פסילת ספרי החשבונות עקב אי הוצאת הקבלות בגין התקבולים האמורים.

רק לאחר שההליכים המשפטיים היו לקראת סיומם, הסכים פקיד השומה לבטל את פסילת ספרי החשבונות ולהמיר אותה באזהרה. בנוסף, הוסכם כי אי רישום תקבול בתוך 18 חודשים מיום מתן תוקף של פס"ד להסדר הפשרה יגרום לפסילת ספרי החשבונות גם ביחס לשתי שנות המס אשר קדמו לשנת המס אשר בה יימצא אי רישום תקבול.

בית המשפט נתן להסדר הפשרה תוקף של פסק דין וקיבל את דרישת רו"ח גבאי לחייב את פקיד השומה בהוצאות בסכום של 20,000 ₪.

בית המשפט קבע כי על פקיד השומה לפצות את רו"ח גבאי בהוצאות משפט בסך של 20,000 ש"ח, נוכח התנהלותו של פקיד השומה במסגרת ההליך, בין היתר בשל אי התייצבותו לדיונים בבית המשפט, נוכח קבלת ההצעה להסדר פשרה בשלב כה מאוחר של ההליכים, זאת לאחר שההסדר הוצע כבר בתחילת ההליך, רק לאחר מספר פעמים בהם בית המשפט חזר והציע כי פקיד השומה ישקול את עמדתו מחדש ולאור העובדה כי פקיד השומה חזר בו רק בשלב מתקדם של ההליכים לפני הגשת הסיכומים.

 

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
 • בתיה  (27/07/2019 23:56)
  האם אין פטור מחובת הוצאת קבלות על תקבולים בהעברות בנקאיות? מהם הסייגים לקבלת פטור זה?
 • עמוס  (23/01/2019 16:31)
  נצחון פירוס. בעתיד, כל טענה שיעלה משרד רואה החשבון מול פקיד השומה, תדחה באופן אוטומטי. מי שיסבלו הם לקוחות המשרד - השם "גבאי" יגרום לפסילה אוטומטית בכל מקום בו הדחיה אפשרית. המשרד יאלץ להגיע בכל נושא לבתי משפט, או לחלופין לייצג את לקוחותיו תחת שם אחר.
הקש קוד אימות