• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

  להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

   

   

 • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
  להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


  לצפייה – 
  לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםמס הכנסהתכנוני מס מיוחדיםמפתחי תוכנות ויצרנים אחרים ישלמו מס מופחת

מפתחי תוכנות ויצרנים אחרים ישלמו מס מופחת

רמי אריה, עו"ד רו"ח

 |  11.04.2019

מפתחי תוכנות ויצרנים אחרים ישלמו מס מופחת משמעותית 

רמי אריה, עו"ד רו"ח

לפי החלטת מיסוי חדשה מיום 10.4.2019, מעתה, ואולי גם רטרואקטיבית לשנים קודמות, חברות קטנות של מפתחי אפליקציות, מפתחי תוכנה, סרטוני יוטיוב ויצרנים בכל תחום, אשר לפחות 25% מההכנסות שלהם נובעות ממכירות בחו"ל, יהיו זכאים לשיעורי מס מופחתים משמעותית על רווחיהם, לעומת חברות אחרות בישראל.

מדובר בהפחתת מס חברות על הרווחים משיעור של 23% בחברה רגילה - לשיעור של 16% או 12% לחברה במרכז הארץ. חברות כאלו, אשר ממוקמות באזור פיתוח א ישלמו רק 7.5% מס על הרווחים (במקום 23%).

בנוסף, בעלי החברות, ישלמו מס על הדיבידנדים שהם מושכים מהן, בשיעור של 20% במקום 30% ברגיל.

בהתאם לחוק עידוד השקעות הון והחלטת מיסוי חדשה שפורסמה ביום 10.4.2019 - החלטת מיסוי 6003/19 בנושא מפעל תעשייתי הפועל בתחום התוכנה , יינתנו הטבות מיסוי אלו גם לחברות המעסיקות פחות מעשרה עובדים.

לצורך קבלת הטבת המס, נדרשים שני תנאים:

1.       היות החברה בעלת " מפעל תעשייתי" – דהיינו: עוסקת בפעילות ייצורית. בין אם היא מייצרת
  מוצרים מוחשיים ובין אם היא מייצרת מוצרים לא מוחשיים, כגון: תוכנה, אפליקציות וכדומה.

2.       ייצוא לחו"ל של לפחות 25% מהכנסות החברה, לשוק שגודלו מעל 14 מיליון תושבים.

עד היום, עמדת רשות המסים הייתה, כי מפעל תעשייתי חייב להעסיק עשרה עובדים לפחות. כך, כפי שציינו במאמרנו מיום 31.10.2018 , בעניין ויסינק ( ע"מ 45987-06-16, ויסינק סירקיטס בע"מ נ' פקיד שומה עפולה , ניתן ביום 23.10.2018). ביהמ"ש קיבל את עמדת רשות המסים, אך המליץ בהתאם למקובל בתעשייה המודרנית, לאפשר את הטבות המס גם לחברות קטנות אשר בהן פחות מעשרה עובדים.

ביום 10.4.2019 פרסמה רשות המסים את החלטת מיסוי 6003/19 בנושא מפעל תעשייתי הפועל בתחום התוכנה , אשר בה נקבע כי הטבות המס לפי חוק עידוד השקעות הון יינתנו גם לחברות קטנות המעסיקות מתחת לעשרה עובדים.  

החלטת המיסוי ניתנה לחברה פרטית תושבת ישראל, אשר עוסקת בפיתוח תוכנה המאפשרת ללקוחותיה בכל העולם לבצע בדיקות לקמפיינים של פרסום. הכנסותיה נובעות מדמי שימוש בתוכנה, הנגזרים מהיקף שאילתות המידע אותו הלקוח מעוניין לקבל מהתוכנה.

החברה מעסיקה 6 עובדים, מתוכם 3 עובדי פיתוח במשרה מלאה ו-3 עובדים נוספים העוסקים השיווק ותפעול. כל העובדים פועלים ממשרדים ייעודיים של החברה.

כל הציוד המשמש את הפעילות הייצורית של החברה נמצא בבעלותה ורשום בספריה, החל מתחילת פעילותה. כמו כן, הקניין הרוחני הנובע מפיתוח התכנה, לרבות מלוא הסיכונים והסיכויים הנובעים ממנו, נמצא בבעלות החברה.

במסגרת החלטת המיסוי נקבע, בין היתר, כדלקמן:

1.       מפעל החברה הינו "מפעל תעשייתי ", זאת בהתבסס על פעילותה של החברה אשר הינה
 פעילות ייצורית של פיתוח תוכנה.

2.      הכנסות החברה הינן "הכנסה מועדפת" , מאחר והן נובעות ממתן "זכות שימוש" בתוכנה.

אנו מברכים על החלטה זו, התואמת את עידן התעשייה המודרנית, אשר תאפשר גם לחברות  סטארט-אפ קטנות וחברות יצרניות אחרות, ליהנות מהטבות המס המשמעותיות הקבועות בחוק.

בהתאם להלכה המקובלת, ככלל, תחולת פרשנות חדשה לדיני המס היא באופן רטרואקטיבי, כך שבהחלט קיימת האפשרות להגיש את הדו"ח השנתי לשנת 2018 לפי החלטה זו, וגם לשנים קודמות לכאורה.
הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
 • דן  (11/04/2019 15:40)
  אם אני מפתח אפליקציה יחיד בחברה ישראלית עם הוצאות מאוד גבוהות לספקים בחו"ל (עזרה בפיתוח,עיצוב,בדיקות) יכול עדיין להיחשב מפעל מועדף?
 • רמי אריה  (14/04/2019 13:09)
  כדי לענות על שאלתך צריך לנתח האם עיקר פיתוח התכנה נעשה בישראל או בחו"ל, כי נדרש בחוק שהייצור ייעשה ממפעל בישראל. ייתכן גם שניתן יהיה לעשות חלוקה יחסית של הרווחים לפי מרכזי הפיתוח. מציע שתגיע לפגישת ייעוץ מסודרת ונלבן.
 • דוד  (11/04/2019 14:16)
  "יצוא עקיף"- לקוח החברה בחו"ל, מבקש שהחברה בישראל תוציא את החן לחב' ישראלית , שאינה חברת תוכנה, אשר מרכזת עבורו את חן יצרני התוכנות בישראל. החברה מוכנה לאשר כי כל התוכנה מיוצאת לחול. האם יצרני התוכנה יחשבו לחברת תוכנה וישלמו מס מופחת?
 • רמי אריה  (14/04/2019 13:10)
  אכן, ניתן לקבל את הטבות המס גם לקבלן משנה של היצואן הראשי לחו"ל, בתנאים אשר נקבעו בחוק ובהוראות.