• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

  להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

   

   

 • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
  להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


  לצפייה – 
  לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםמס ערך מוסףמאמרים - מע"ממיסוי הנחות לרכישות עובדים מהעסק

מיסוי הנחות לרכישות עובדים מהעסק

25.10.2005

הנחות לרכישות עובדים מהעסק

אינן חייבות בשווי למס הכנסה ולמע"מ

רמי אריה עו"ד רו"ח

למעביד מותר לתת הנחות לעובדיו על כל רכישה של מוצרים או שירותים שהם ירכשו ממנו. למתן הנחות אלו יש אינטרס רב-צדדי הן למעביד והן לעובדים כפי שיובהר להלן. אינטרס זה מצדיק הקלות מיסוי מצד מס הכנסה ומצד מע"מ בשל מתן ההנחות.

בעניין מיסוי הנחות לעובדים, כדאי לפנות לע"ש 29/86, קו- אופ זבולון בע"מ נ' מנהל מע"מ חיפה, העוסק בדיוק בסוגיה שהועלתה בשאלה: הנחה לעובדי רשת הסופרמרקטים של קואופ-צפון ברכישות מוצרים מהחנויות של הרשת. בהמ"ש פסק כי אין לשלם מע"מ או לבטל תשומות בשל הנחות שניתנו לעובדים כאשר ההנחה עומדת במבחן אובייקטיבי.

המדובר שם ברשת קואופ-צפון שלה 559 עובדים אשר קיבלו הנחה בשיעור של 10% מכלל הקניות שביצעו אצל המערערת. נפסק כי סעיף 7 לחוק מע"מ קובע את הכלל כי המחיר לחישוב המס הוא התמורה המוסכמת ואילו סעיף 10 לחוק המתיר לשנות את המחיר המוסכם כאשר המחיר מושפע "מיחסים מיוחדים" מהווה חריג.

נטל הראיה על מנהל המע"מ להראות כי המחיר אכן הושפע "מיחסים מיוחדים". כאשר הוכח כי המחיר לא הושפע מקיום יחסים מיוחדים אלא מהנחה הניתנת בדרך כלל גם לקבוצות עובדים אחרות ככל שהן גדולות ומאוגדות הרי המחיר הקובע לעניין חישוב שווי הרכישה לעובד – הינו שווי המכירה של המוצר בניכוי ההנחה .

לעניין מס הכנסה, ניתן להקיש גם מהודעת ההבהרה שהוציאה רשות המיסים בישראל לא מכבר, לפיה שווי תלושי שי שניתנים על ידי מעביד לעובדיו לרגל החגים יחושב לפי השווי בשוק בניכוי ההנחה המסחרית שקיבל המעביד.

לסיכום, לדעתנו השווי של מוצרים הנמכרים על ידי המעביד לעובדיו בהנחה מסחרית מקובלת, יחושב לאחר ניכוי ההנחה. מסקנה זו תואמת את הגישה הכלכלית לפיה הערך ההוגן של עסקה הוא כערכה בשוק הרלבנטי. במקרה זה למעביד יש אינטרס משולש לעודד את עובדיו לרכוש מוצרים דווקא אצלו, האחד, כדי לעודד מכירות, השני, כדי למנוע גניבות, השלישי, הגברת התדמית החיובית למוצרי החנות והזדהות העובדים עם החנות, המותג והרשת. כך שמטרת ההנחה, בנוסף לכל האמור לעיל, היא טובת המעביד לא פחות מאשר טובת העובד.

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
 • נחמד בנימין  (06/11/2005 10:12)
  ראו לעניין זה גם פס"ד עיריית בת-ים.
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש נובמבר
לא רשומים אירועים לחודש ינואר