• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

    להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

     

     

  • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
    להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

  • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


    לצפייה – 
    לחץ כאן

  • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

    לצפייה - לחץ כאן

  • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

    לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםמס ערך מוסףמאמרים - מע"מחשבונית עסקה לעוסק מורשה ועוסק פטור

חשבונית עסקה לעוסק מורשה ועוסק פטור

20.11.2005

קדושת חשבונית העיסקה

רו"ח אלעד רוזנטל

סעיף 45 לחוק מע"מ קובע כי "עוסק חייב להוציא לקונה חשבונית עסקה על כל עסקה או חלק מעסקה, גם אם הם פטורים ממס". לעניין מס, הכוונה בסעיף למס ערך מוסף.

הסעיף מחייב כל עוסק להוציא חשבונית עיסקה, בלא שתהא הבחנה בין עוסק מורשה לעוסק פטור. דהיינו, אף עוסק פטור, על אף שהינו פטור מחובת דיווח שוטף למע"מ, וכן מחובת תשלום המע"מ, הרי שלפי הסיפא של סעיף 45, חייב גם הוא בהוצאת חשבונית עיסקה.

רוב העוסקים הפטורים אינם מודעים לחובת הוצאת חשבונית עסקה והם מוציאים רק קבלות ללקוחות שלהם. למרות שמבחינה חוקית גרידא הם חייבים בהוצאת חשבונית עיסקה.

על אף החובה הכללית של כלל העוסקים להוציא חשבונית עיסקה, עוסק מורשה ואך ורק עוסק מורשה, רשאי להוציא חשבונית מס במקום חשבונית עיסקה (סעיף 47 לחוק מע"מ). כלומר, עוסק מורשה אינו חייב גם בהוצאת חשבונית עיסקה וגם בהוצאת חשבונית מס. עוסק מורשה רשאי להוציא חשבונית עיסקה במקום חשבונית מס.

כמו כן, במידה והלקוח דורש חשבונית מס, חייב העוסק מורשה להוציא לו חשבונית מס (ולא חשבונית עיסקה). עצם הוצאת חשבונית העיסקה, במקום חשבונית המס, לגבי עוסק מורשה, אינה מבטלת את חובת תשלום המע"מ הנקוב בחשבונית העיסקה.

במישור המוכר, עוסק מורשה רשאי במקרים מסוימים לא להוציא חשבונית מס אלא רק חשבונית עיסקה, והדיווח שלו למע"מ, ותשלום המע"מ יהיה בהתאם לסכומי המע"מ בחשבוניות העיסקה.

במישור הרוכש, כדי לקזז את מע"מ התשומות הוא חייב לקבל חשבונית מס (ולא חשבונית עיסקה).

עוסק שרכש נכסים או קיבל שירותים לצורך עסקו, חייב לדרוש מהמוכר או נותן השירותים במידה והם "עוסק מורשה" חשבונית מס (במקום חשבונית עיסקה) ככל שסכום העסקה הינו בסך של לפחות 250 ש"ח (סעיף 47א(א) לחוק מע"מ).

לגבי סכומי עסקאות נמוכים יותר, אין חובה חוקית לדרוש את חשבונית המס, אך העוסק המורשה לא יוכל לקזז את מס התשומות בגין נכסים או שירותים אלו.

ישנם מקרים בהם ניתן להוציא תלוש מכירה של קופה רושמת, במקום חשבונית:

1. נהגי מוניות - עד לסכום של כ- 220 ש"ח (סעיף 9א(ג)(1) להוראות ניהול ספרים).

2. יצרנים מסוימים - עד לסכום של כ- 570 ש"ח (סעיף 3 לתוס' א' להוראות ניהול ספרים).

3. סיטונאים מסוימים - עד לסכום של כ- 570 ש"ח (סעיפים 2(ב)(6), 2(ג)(5) לתוס' ב' בהוראות ניהול ספרים).

4. קמעונאים מסוימים - עד לסכום של כ- 2,650 ש"ח (סעיפים 2(א)(5), 2(ב)(4), 2(ג)(3) לתוס' ג' בהוראות ניהול ספרים).

5. נותני שירותים מסוימים - עד לסכום של כ- 1,700 ש"ח (סעיפים 2(א)(6), 2(ב)(6), 2(ג)(5) לתוס' י"א להוראות ניהול ספרים).

ההבחנה בין "חשבונית עיסקה" ל"חשבון עיסקה":

"חשבונית עיסקה" הינה מסמך המחייב רישום מסודר, מספרים עוקבים, הדפסה מראש (או בתוכנה שאושרה), בדיוק כמו חשבונית מס. לא ניתן להוציא אותה במעבד תמלילים (ראה סעיף 18(א)(2) להוראות ניהול ספרים).

לעומת זאת, "חשבון עיסקה" הינו מסמך בצורת מכתב ללקוח המפרט את אופן חיוב שכר הטרחה.

בעל מקצוע חופשי שעליו חלה תוספת ה' להוראות ניהול ספרים (כגון: רו"ח, עו"ד וכו') רשאי להוציא מכתב ללקוח ("חשבון עיסקה") ולשמור אותו כתיעוד, במקום הוצאת "חשבונית עיסקה". חשבון זה כמובן ניתן להוציא במעבד תמלילים ולא חלה עליו "קדושת החשבונית" על כל המשתמע מכך (ראה סעיף 2(4) לתוס' ה' להוראות ניהול ספרים).

Eladr1@netvision.net.il

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
  • מרינה  (18/10/2011 15:52)
    אני מחפשת חברה טובה ואמינה לפרילנסרים
  • oz  (17/09/2007 23:24)
    כיצד ניתן לדעת את שווי המס שאני צריך לשלם בעת מכירת המונית שברשותי
  • יובל  (16/07/2006 22:05)
    אם נתתי שירותי משרד מהבית לעתים מאד רחוקות בסכום שלא עלה על 5000 ש"ח שקבלתי בתשלומים האם אני צריך להוציא חשבונית עם מע"מלמקבל השירות
  • גמאל חורי  (01/12/2005 19:19)
    לדעתי,ובניגוד לדעתך עוסק פטור אינו חייב בהוצאת חשבונית. אומנם סעיף 45 לחוק מעמ קובע חיוב טוטאלי בהוצאת חשבונית ע"י עוסק (ללא אבחנה באיזו סוג עוסק מדובר ) אך קביעה גורפת זו סוייגה בסעיף 51 לחוק מעמ ובתקנות על פיו. הוראות ניהול פנקסים מהוות ,בשינויים קלים,תקנות לפי חוק מעמ (בין היתר מכח סע' זה ) לכן מי שאינו מחוייב בהוראות לערוך חשבונית לעסקה מסויימת (לעניינו קובע סע' 2א להוראות) ,יש בכך פטור מכללא לפי חוק מעמ. בהתייחס למקרים שבהם הזכרת כי תלוש מכירה מהווה כתחליף לחשבונית חשוב להבחין את המקרה הראשון (המתייחס לעסק מונית ) משאר המקרים שכן אין הגבלה בסכום ותלוש מכירה של המכונה להוצאת כרטיסי נסיעה יהווה כתחליף לחשבונית בכל סכום .רק לעניין ניכוי מס תשומות ע"י הנוסע ,לא יחשב תלוש מכירה של המכונה להוצאת כרטיסי נסיעה כחשבונית מס כל עוד סכומו עולה על 216 ש'.
  • חי שמעון  (28/11/2005 10:41)
    ישנם מצבים שעוסק מורשה לא מקבל את כספו רק לאחר ימי אשראי מסוכמים בינו לבין מקבל השרות כיצד ניתן לעקוף את עניין מעמ כשמדובר במצב זה
  • גדעון לולאי  (22/11/2005 10:12)
    כנותן שירותי בדיקות בטיחות לציוד הרמה ולחץ (מהנדס עוסק מורשה) האם הוצאת חשבון עיסקה במעבד תמלילים מהווה עבורי פתרון למקרים בהם השירות הנ"ל ניתן ללקוח אבל התשלום אמור להתקבל כחודשיים-שלושה אחרי מתן השירות, ולאחר קבלת התשלום להוציא חשבונית מס?
  • אלעד רוזנטל  (21/11/2005 21:09)
    למקל השרות אין שום בעיה לקבל קבלה ולא חשבונית עסקה מעוסק פטור. מכיוון שבין כה הוא אינו יכול לנכות את מס התשומות, כך שלעניין מע"מ אין לו בעיה. כמו כן, מבחינת מס הכנסה לא קיימת "קדושת החשבונית" וההוצאות מוכרות לפי סעיף 17 ע"י הוכחת קיומם. במקרה זה בוודאי מספיק קבלה. בכבוד רב, אלעד רוזנטל, רו"ח
  • רוני פרל  (21/11/2005 18:38)
    מה חייב מקבל השירות לידרוש מעוסק פטור ואם זה ממציא לו קבלה בלבד האם המקבל עבר עברה או שהעברה היא של העוסק הפטור
  • michael@my-computers.net  (21/11/2005 10:27)
    מבחינת תשלום מע"מ ? האם אני חייב לשלם את המע"מ גם אם עדיין לא הפקדתי את הכסף (שיק דחוי) ?
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש דצמבר
לא רשומים אירועים לחודש ינואר
לא רשומים אירועים לחודש פברואר