• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

    להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

     

     

  • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
    להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

  • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


    לצפייה – 
    לחץ כאן

  • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

    לצפייה - לחץ כאן

  • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

    לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםמיסוי מקרקעיןזהירות מוקש מס חבות במס שבח במכירת דירה שהושכרה למגורים

זהירות, מוקש מס! – חבות במס שבח במכירת דירה שהושכרה למגורים

01.07.2006

זהירות, מוקש מס! – חבות במס שבח במכירת דירה שהושכרה למגורים

שי עינת, עו"ד ורו"ח

1. כידוע, מי שמשכיר דירת מגורים יכול לבחור אחת משלוש חלופות המיסוי

הבאות: האחת, החלת הוראות סעיף 122 לפקודת מס הכנסה (שיעור מס 10% על דמי

השכירות ברוטו ללא זכות לניכוי הוצאות כלשהן). השניה, החלת הוראת השעה המעניקה,

בהתקיים כל תנאיה, פטור ממס עד סך של 3,830 ₪ לחודש (התקרה נכונה לשנת 2006).

השלישית, בחירה במסלול המיסוי הרגיל לפיו יותרו בניכוי מדמי השכירות כל ההוצאות

שעמד בהן הנישום לצורך הפקת ההכנסה.

2. מרבית בעלי דירות המגורים המשכירים דירות בחרו בחלופת הוראת השעה, משמע

פטור ממס. נבקש להפנות את תשומת ליבכם למוקש מס לפיו מי שבחר בהחלת הוראת השעה

בגין ההכנסות מדמי השכירות של דירת המגורים, הרי שבעת מכירת הדירה רשויות המס

טוענות כעת כי לצורך חישוב מס השבח יש לנכות משווי הרכישה פחת בשיעור של 2% -

4%, דבר שיגדיל את השבח הנצמח ממכירת הדירה !.

3. נמחיש זאת באמצעות הדוגמא הבאה: דירת מגורים נרכשה בשנת 1990 ב –

1,000₪. הדירה הושכרה למגורים תוך שדמי השכירות היו פטורים ממס לפי הוראת השעה.

כיום (לאחר 16 שנים) הדירה נמכרת ב – 1,500 ₪. במצב דברים רגיל השבח שנצמח הינו

500 ₪ (1,500 בניכוי 1,000). אולם, דעתן של רשות המיסים היא שיש לנכות משווי

הרכישה את הפחת שיכול היה לנכות המוכר, לו היה בוחר במסלול מיסוי אחר בגין דמי

השכירות. לכן, בהנחה ששיעור הפחת השנתי 4%, אזי יש להקטין את שווי הרכישה ב -

640 ₪ (1,000 * 4% * 16 שנים), ומכאן שהשבח יעמוד על 1,140 ₪.

4. שימת ליבכם לכך שמי שרכש דירת מגורים לאחר שנת 1996, הרי שבדרך כלל לא

נצמח לו שבח בעת מכירת הדירה (עקב ירידת מחירי הדירות), אלא שלאור הגישה לעיל

עשוי להיווצר לו שבח החייב במס שבח בסכומים של עשרות אלפי ₪.

5. הרציונאל העומד מאחורי עמדת רשות המיסים הינו שהטבת המס הכלולה

במסלול הוראת השעה (פטור ממס עד גובה התקרה המתואמת) כוללת בתוכה גם את ניכוי

הפחת, כלומר, לדידן הנישום לא ייהנה פעמיים: פעם אחת בעת החלת הוראת השעה על

ההכנסות מדמי שכירות הפטורות ממס, ופעם נוספת בעת מכירת דירת המגורים, כאשר

שווי הרכישה כולל בתוכו גם את הפחת.

6. לדעתנו, עמדתה זו של רשות המיסים לא נקייה מספקות. כך, ניתן לטעון

שמקום בו המחוקק רצה "לצמצם" את גובה ההטבה קבע הוא מפורשות. לדוגמא, מי שבחר

בהחלת הוראות סעיף 122 לפקודת מס הכנסה, הרי שבעת מכירת הדירה נקבע מפורשות

בסעיף 122(ג) שיש להוסיף לשווי המכירה את סכומי הפחת. בהעדר קביעה דומה בהוראת

השעה, כלל לא ברור מדוע יש לנכות את הפחת משווי הרכישה, שהרי המחוקק לא קבע כן,

כפי שקבע לעניין סעיף 122 לפקודה. ובשל החזקה שהמחוקק לא משחת מילותיו לשווא,

ניתן לדעתנו להטיל ספק בדבר עמדתה של רשות המיסים.

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
  • קרני דן  (12/11/2006 23:25)
    בכל אופן לא ניתנה תשובה ברורה: האם מוכר דירה שהושכרה, ובמשך השנים ניתן פטור מס הכנסה מדמי שכירות צפוי למס שבח במכירת דירה שלפי 49(ב) 1 או 2 למסוי מקרקעין פטורה ממס שבח.
  • יהודהי  (31/07/2006 18:08)
    אני סבור שהנושא נוגד את היושר ומבקש לדעת כיצד ניתן להתמודד כנגדרשיות המס.במקרה שלי מדובר בסך 10000 דולר ולא כלכלי לנהל מערכה מקיפה.אשמח להתיחסות במדור זה
  • יהודהי  (31/07/2006 18:06)
    אני סבור שהנושא נוגד את היושר ומבקש לדעת כיצד ניתן להתמודד כנגדרשיות המס.במקרה שלי מדובר בסך 10000 דולר ולא כלכלי לנהל מערכה מקיפה.אשמח להתיחסות במדור זה
  • דוד פרקש  (06/07/2006 13:23)
    למיטב ידיעתי בעת מכירת דירה שהושכרה למגורים יש פטור ממס שבח ללא קשר למסלול המיסוי בו בחרתי לשלם בגין תקבולי שכר הדירה ( בהנחה שעלו על התקרה המזכה בפטור) האם האמור בכתבה חל רק לגבי דירה שאינה מזכה בפטור ממס שבח
  • nathan  (06/07/2006 09:23)
    מה קורה במצב בו,מי שיש לו דירה שניה ובעת מכירתה מבקש לנצל הפטור ממס שבח,לא מכר דירה ב-4 שנים. מה התייחסות רשויות המס לכך?
  • MATTALON@NETVISION.NET.IL  (06/07/2006 07:22)
    נראה לי כי שלטונות המס מחפשים פרשניות שאינן כתובות בחוק או בתקנות ובלבד לנסות ולהגדיל את הכנסות האוצר. פטור מהשכרת דירה למגורים נועד בתכליתו לאפשר השכרה כאשר היה מחסור בדירות ומטרתו היתה לאפשר לחסרי הדירות לשכור על ידי אי העלאת השכירות עקב מסויים.לא היתה כוונה למחוקק להטיל מס סמוי על ידי חישוב הפחת בעת המכירה ועל ידי כך לנטרל את הפטור מההכנסה. אני ספק באם עמדת שלטונות המס תהיה לה אחיזה בערכאות משפטיות.
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש אוקטובר
לא רשומים אירועים לחודש נובמבר
לא רשומים אירועים לחודש דצמבר