• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

  להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

   

   

 • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
  להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


  לצפייה – 
  לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםחשבונאות וכלכלהמיסיםהעסקת מתנדב או כאילו מתנדב

העסקת מתנדב (או "כאילו" מתנדב)

31.08.2010

העסקת מתנדב (או "כאילו" מתנדב)

בני קיויתי, חשבונאי יועץ מס מוסמך *

לעיתים מבוצעת עבודה בעסק או בארגון על ידי מתנדבים. בחלק מהמקרים מדובר בהתנדבות אמיתית בתום לב, אולם לעיתים השימוש בהגדרה "התנדבות" אינו אלא כיסוי להעסקת עובדים בתמורה שאינה מדווחת (במלואה או באופן חלקי) לרשות המיסים ולמוסד לביטוח לאומי, משיקולים לא חוקיים של המעסיק ו\או של העובד.לאחרונה פסק בג"ץ בעניינה של אסתר כהן, אלמנתו של עוזי כהן ז"ל, שבהיותו בחופשה מעבודתו טבע ומת תוך ניסיון להציל אדם אחר מטביעה בים (בג"ץ 2105/06). בדיון משפטי זה נדונה בהרחבה סוגיית העסקת עובדים בענף המלצרות בתשלום חלקי של המעסיק תוך הסתמכות על השלמת שכר העובדים באמצעות "טיפים" מלקוחות המסעדה. פסק דין זה חידד את סוגית ההימנעות מדיווח נאות על ההכנסות על פי החוק, ואין ספק שבעתיד הקרוב נראה את השלכותיו על יחסי העבודה במשק ישראל.

במאמר זה אציג את הסיכונים להם חשוף המעסיק בגין הימנעות מדיווח מלא על שכר העבודה של העובדים.

המוסד לביטוח לאומי מכיר בתביעות לדמי פגיעה בעבודה ולפיצויים ותגמולים בגין נכות מעבודה למתנדבים רק במקרים שההתנדבות הייתה למטרות ציבוריות - התנדבות לצה"ל, משטרה, בתי חולים, עמותות ומלכ"רים רשומים, או היחלצות ספונטנית למתן סיוע במקרי חירום ואסון.

עבודה בהתנדבות מוגדרת בין היתר במאפיינים הבאים:

· המתנדב בא לעבודה מרצונו החופשי

· המתנדב מבצע את עבודתו ללא תמורה כספית

· לא קיים הסכם או חוזה עבודה בין המתנדב לבין בעלי או הנהלת המקום בו הוא עובד

· המתנדב אינו קשור במסגרת מחייבת של שעות או ימי עבודה

· המתנדב אינו מחויב לתקופת עבודה מוגדרת

· המתנדב אינו נתון למרותו של גורם כלשהו במקום ההתנדבות

כל סטייה – אפילו באחד מהמאפיינים הנ"ל - עלולה להכניס את יחסי ההתנדבות לכאורהלהגדרת יחסי עובד ומעביד.

בתי הדין לעבודה אישרו בעבר תביעות שהגישו "מתנדבים" נגד מעסיקיהם לתשלום שכר עבודה וכל יתר הזכויות הנגזרות מיחסי עבודה (פסק דין מעלוף אלכסנדר נ' הכנסיה האנגלית האפיסקופלית בירושלים1090/99, פסק דיןאהובה פרידמן נ' אליעזר הוז 1270/00).בג"ץ חייבאת המוסד לביטוח לאומי לשלם לשאירים גמלה אשר כוללת את שווי הכנסתו של האב המנוח מתשרים ("טיפים") למרות שתלושי שכר עבודתו ותשלומי המיסים שלו היו על פי שכר המינימום ששיקף רק כ30% מהכנסתו האמיתית (פסק דין אסתר לוי נ' המוסד לביטוח לאומי ואח' 2105/06).

העסקת עובד/ים בהיעדר דיווח נאות ועל פי החוק, בין אם בתום לב ובין אםמשיקולים אחרים,חושפת את המעסיק לסיכונים רבים:

א. המתנדב עלול לתבוע את מעסיקו בדיעבד לתשלום שכר עבודה עבור עבודתו, וכן תשלומים נוספים כגון תמורת ימי חופשה, דמי הבראה, דמי חלף הודעה מוקדמת ופיצויי פיטורין.

ב. המוסד לביטוח לאומי ורשות המיסיםעלולים לתבוע בדין פלילי את המעסיק בגין אי דיווח על תשלומי שכר העבודה ובגין אי תשלום המיסים כחוק, ולתבוע מהמעסיק שיפוי כספי של מיסים אלה בדיעבד.

ג. במקרה פגיעה בעבודה ו\או נכות או מוות כתוצאה מתאונת עבודה או בפעולת התנדבות שמבוצעת מחוץ לעבודה,עלולים המוסד לביטוח לאומי וכן המתנדב ו\או שאיריו לתבוע את המעסיק בגין נזקי גוף שנגרמו ל"מתנדב" ותשלומים עבור טיפולים רפואיים ו\או שיקומיים, ניידות, כאב וסבל, אובדן הכנסות עתידיות ועוד.

לסיכום, בהעסקת מתנדב/ים בעסק או בארגון יש לבחון בחינה מקדמית מדוקדקת באם לא מתקיימים באופן מלא או חלקי המאפיינים המגדירים את היחסים כיחסי עובד-מעביד.אחת לתקופה, מומלץ לבחון מחדש את מערכת היחסים עם המתנדב\ים במטרה לאבחן שמא במרוצת הזמן גלשו היחסים לגדר יחסי עבודה, ולהיערך בהתאם לכך.

*בני קיויתי, חשבונאי יועץ מס מוסמך לייעוץ ולקבלת חוות דעת מקצועית  טל:052-2619172 פקס 153-522-619172

הכתובים לעיל הינם דברי הסבר ודוגמאות ואינם באים במקום הוראות חוק או נוהל שנקבעו.

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
 • בני קיויתי  (12/10/2010 06:54)
  ראשית, ליאור - סליחה על התשובה המאוחרת. אתה בוודאי יודע, החגים האלה... לשאלתך: בהחלט יש מקום לבחינה מדוקדקת של מערכת היחסים בין המתנדבים לגוף המארגן. לא מן הנמנע שמדובר ביחסי עבודה שנוצרו בתום לב. השאלה שצריכה להדאיג את הנוגעים בדבר היא מה יקרה כשסטודנט מתנדב, שייפגע תוך ביצוע משימת ההתנדבות, יגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי.
 • בני קיויתי  (10/09/2010 09:45)
  בתשובתי הקודמת נפלו מספר טעויות כתיב... מתנצל ומתקן... 1. כל גוף ייטיב לעשות אם ידאג לכיסוי ביטוחי מירבי. המתנדבים חשופים מן הסתם לסיכונים כלשהם במהלך ביצוע ההתנדבות, ומן הראוי לבטח אותם. אגב, הביטוח הלאומי מכסה מקרי פגיעה או מוות של מתנדבים רק כשמדובר בפגיעה אגב פעולה התנדבותית בחירום (בהקשר זה אני מפנה לפס"ד אסתר כהן נ' המל"ל ואחרים 2105/06). 2. ניתן לשלם למתנדב החזר הוצאות שביצע מבלי שהפעולה תגביר את הסיכון שייחשב כעובד. כמובן יש לדאוג לתיעוד ולרישומים נאותים במערכת החשבונות של האירגון. 3. מעצם ההגדרה בשאלה, ה"מתנדב" מוגדר כעובד קבוע... וככזה, מגיע לו שכר וכל יתר הזכויות הקבועות בחוק. מן הראוי לפנות לייעוץ פרטני בעניין זה ולבחון את המצב הספציפי באירגונכם.
 • בני קיויתי  (10/09/2010 09:41)
  1. כל גוף ייטיב לעשות אם ידאג לכיסוי ביטוחי מירבי. המתנדבים חשופים מן הסתם לסיכונים כלשהם במהלך ביצוע ההתנדבות, ומן הראוי לבטח אותם. אגב, הביטוח הלאומי מכסה מקרי פגיעה או מוות של מתנדבים רק כשמדבר בפגיעה אגב פעולה התנדבותית בחירום (בהקשר זה אני מפנה לפס"ד אסתר כהן נ' המל"ל ואחרים 2105/06). 2. ניתן לשלם למתנדב החזר הוצאות שביצע מבלי שהפעולה תגביר את הסיכון שייחשב כעובד. כמובן יש לדאוג לתיעוד ולרישומים נאותים במערת החשבונות של האירגון. 3. מעצם ההגדרה בשאלה, ה"מתנדב" מוגדר כעובד קבוע... וככה, מגיע לו שכר וכל יתר הזכויות הקבועות בחוק. מן הראוי לפנות לייעוץ פרטני בעניין זה ולבחון צת המצב הספציפי באירגונכם.
 • melacnat  (10/09/2010 09:13)
  שלום בארגוננו (עמותה רשומה) המסווג כמל"כר עובד חבר העמותה בהתנדבות כל יום 5-6 שעות במשך כל השבוע. 1. האם אנו צריכים לבטח את המתנדב ? 2. האם מגיע למתנדב החזר הוצאות כמו: נסיעות, אחזקת רכב ? 3. מאחר והמתנדב עובד קבוע האם אפשר או צריך לשלם שכר כלשהו ? תודה ושנה טובה
 • גיל  (09/09/2010 09:41)
  יש לא מעט סדנאות סוף שבוע בארץ, אשר הבוגרים שלהן חוזרים ומשתתפים בסדנאות כמסייעים בחינם, כמתנדבים. יש עליהם חוקי התנהגות, שעות מוגדרות, ועוד הרבה דברים אחרים... כולל פעולות שיווק שהם מבצעים עבור אותן סדנאות. האם המתנדבים הללו יכולים לתבוע את החברות של הסדנאות הללו ולבקש פיצויים שונים עבור עשייתם? תודה
 • בני קיויתי  (10/09/2010 09:31)
  בהחלט עלול להיווצר מצב שבו מתקיימים יחסי עובד-מעביד דה-פקטו. רצוי לבחון כל מקרה לגופו, בהתאם לאמות המידה שפורטו במאמר.
 • מוטי  (04/09/2010 12:31)
  לדעתי יש כאן התרשלות של המוסדות וענף הבקורת שיודעים רק לבצע ספירות קופה ולקנוס עסקים על טעויות טכניות. בנישה זו יש מס לרוב יש עובדים רבים שלא מדווחים מטעמים של העובד ולעיתים רחוקות מעביד שאין לו ברירה. הגיע הזמן שנושא בדיקת עובד? מתנדב? יכנסו לתוכניות הבקורת
 • בני קיויתי  (04/09/2010 12:48)
  מסכים איתך. לנושא שבמאמר זה יש אין סוף היבטים משמעותיים, ואכן ראוי שרשויות המס יתנו עליהן את דעתן, ויעשו סדר.
 • liorma  (13/09/2010 12:35)
  שלום, האם תשלום מלגה עבור "התנדבות" להשתתף בכיתת הכוננות של האוניברסיטה אכן יכולה להיקרא מלגה או שמדובר בעצם במשכורת במסווה של מלגה? כיתת הכוננות מבצעת סיורים סביב שטח האוניברסיטה וכן חבריה עוברים הכשרה בסיסית במתן עזרה ראשונה בשעת הצורך. תודה מראש ליאור
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש פברואר
לא רשומים אירועים לחודש מרץ