• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

    להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

     

     

  • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
    להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

  • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


    לצפייה – 
    לחץ כאן

  • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

    לצפייה - לחץ כאן

  • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

    לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםמיסוי מקרקעיןמעמדם של ידועים בציבור לעניין הזכאות לפטור ממס שבח במכירת דירת מגורים

מעמדם של ידועים בציבור לעניין הזכאות לפטור ממס שבח במכירת דירת מגורים

01.07.2007

מעמדם של ידועים בציבור לעניין הזכאות

לפטור ממס שבח במכירת דירת מגורים

דן אבישר, עו"ד ונוטריון*  

לפני כארבע שנים ביטל בית המשפט העליון, בפסק דין תקדימי ומהפכני, את ההפליה לרעה שהיתה קיימת בין זוגות נשואים לבין ידועים בציבור לעניין קבלת פטורים והקלות ממס שבח, מס רכישה ומס מכירה.

לדעתי, בעקבות התקדים הנ"ל יש מקום לבטל כיום את הפלייתם לטובה של ידועים בציבור לעניין הזכאות לפטור ממס שבח במכירת דירת מגורים מזכה.

חוק מיסוי מקרקעין אינו מכיר באופן מפורש במוסד הידועים בציבור, פרט לעניין אחד: מתן פטור מלא ממס שבח ופטור חלקי ממס רכישה בהעברת זכויות פנימית ללא תמורה בין בני זוג ידועים בציבור לגבי דירת המגורים בהם הם מתגוררים (סעיף 62 (ב) לחוק מיסוי מקרקעין, תקנה 20 א לתקנות מס רכישה).

למרות זאת, לפני כארבע שנים פסק בית המשפט העליון כי ההבחנה בין בני זוג נשואים לבין בני זוג ידועים בציבור לעניין חוק מיסוי מקרקעין היא הפליה פסולה ולכן יש לפרש את המונח "בן-זוג" בחוק מיסוי מקרקעין ובתקנות שהותקנו מכוחו באופן שהוא חל גם על ידועים בציבור. (ע"א 2622/01 מנהל מס שבח מקרקעיו נ' עליזה לבנון).

השוואת מעמדם של ידועים בציבור לבני זוג נשואים נעשתה בפסק דין לבנון הנ"ל לצורך מתן פטורים והקלות ממס.

לאור תקדים מחייב זה נשאלת השאלה האם ביטול ההפליה הינה רק לצורך קבלת פטורים והקלות ממס או שמא הוחלו על בני זוג ידועים בציבור גם החובות והמגבלות המוטלות מכח חוק מיסוי מקרקעין על בני זוג ?

מדובר בראש ובראשונה בנושא הזכאות לפטור ממס שבח במכירת דירת מגורים.

לעניין הזכאות לפטור ממס שבח במכירת דירת מגורים קבע המחוקק בסעיף 49 (ב) לחוק עיקרון ייחודי הידוע בשם עיקרון "התא המשפחתי".

בהוראה זו נקבע כי לעניין פרק חמישי 1 לחוק ("פטור לדירת מגורים מזכה") יראו "מוכר ובן-זוגו, למעט בן-זוג הגר דרך קבע בנפרד וילדים שטרם מלאו להם 18 שנים, למעט ילדים נשואים-כמוכר אחד".

בהתאם לכך, אם לכ"א מבני הזוג יש דירת מגורים הרשומה על שמו בלבד רואה החוק אותם כאילו מדובר באדם אחד שבבעלותו שתי דירות ולכן אם אחד מבני הזוג מכר את דירתו יאלץ בן זוגו להמתין במשך ארבע שנים עד שיוכל למכור בפטור את הדירה הרשומה על שמו בהתאם להוראת הפטור הקבועה בסעיף 49 ב (1) לחוק.

לדעתי, לא קיימת כל הצדקה לפרש את פסק דין לבנון כמעניק לידועים בציבור רק את אותן זכויות המוקנות לני זוג נשואים מבלי להחיל עליהם את החובות והמגבלות המוטלות על בני זוג.

לעניין זה ראוי לציין את דבריה של כבוד השופטת (בדימוס) טובה שטרסברג כהן (שהיתה בדעת מיעוט) בפסק דין לבנון:

"בני זוג נשואים נהנים לא רק מהקלות במס, אלא הם כפופים להוראות מס אחרות המחמירות איתם (לדוגמא, כאשר בן זוג נשוי מוכר דירה, נלקחים בחשבון לצורך חיובו במס, גם דירותיו של בן זוגו והפטורים אותם ניצל). החלת הטבות מסוימות על ידועים בציבור ללא חיובם בכל החיובים החלים על בני זוג נשואים, תהיה בעלת השפעה רוחב לא חיובית."

לדעת כותב שורות אלה, אין כל מניעה לפרש את המונח "בן-זוג" בסעיף 49 (ב) לחוק מיסוי מקרקעין ככולל גם ידועים בציבור.

פרשנות כזאת תהא הגיונית וצודקת. ביטול הפליה לרעה אינו מצדיק הענקת הפליה לטובה !

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

דן אבישר, עו"ד נוטריון ומגשר. מתמחה בנדל"ן ובמיסים, לרבות מיסוי מקרקעין.

עוסק בתכנוני מס, מתן חוות דעת, עריכת עסקאות נדל"ן, מכירת חברות וייצוג בפני רשויות המס ובבתי המשפט. מגשר מוסמך.  מגשר מוסמך גם בדיני משפחה.  חבר ועדת המסים של לשכת עורכי הדין בישראל.

(ליצירת קשר: 03-6122111 ; dan@ybhlaw.com ).

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
  • דן אבישר  (22/07/2007 11:30)
    במענה לתשובתו של מר קרני דוד אבקש להעיר כי בחוק מיסוי מקרקעין קיימת הגדרה מפורשת בסעיף 62 (ב) המאמצת את ההגדרה הקבוע בסעיף 55 לחוק הירושה והקובעת: "בן זוג המתגורר אתו בדירה"-מי שעשוי לחול עליו סעיף 55 לחוק הירושה, התשכ"ה-1965, וחי ביחד עם בן זוגו חיי משפחה במשק בית משותף בדירת המגורים הנמכרת, שנה לפחות לפני המכירה. לדעתי, בשלב ראשון, ניתן לאמץ הגדרה זו (הגם שמדובר בהגדרה מצומצמת) לצורך פרשנות המונח "בן-זוג" לעניין התא המשפחתי בסעיף 49 (ב) לחוק.
  • קרני דן  (17/07/2007 17:14)
    בתא משפחתי יש בני זוג שפורמלים הם "בני זוג" = בעל ואישה. כדי להכניס ידועים בציבור לזכויות וחובות כמו של תא המשפחתי יש לעבור את המשוכה האם הם "ידועים בציבור", הגדרה שמראש לא ברורה בגבולותיה. יכול להית "ידועים בציבור" לצורך מס שלא יוכרו ככאלו לצורך ירושה או תשלום מזונות לצורך זכאות לפנסיה או לקצבת שארים. אבל נכונה הגישה שאם יש זכויות למעמד אישי של ידוע בציבור עליו לשאת גם בחובות הנובעים מכך.
  • ofir  (01/07/2007 12:24)
    אם הם מקבלים זכויות, כפועל יוצא מכך עליהם לשאת גם בחובות
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש דצמבר
לא רשומים אירועים לחודש ינואר
לא רשומים אירועים לחודש פברואר