• הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםספר "הוצאות מוכרות במס"עדכונים לחלק ב - החזרי מע"מניתן להכיר במס תשומות לפי אומדן וללא חשבוניות

ניתן להכיר במס תשומות לפי אומדן וללא חשבוניות

12.04.2008

ניתן להכיר במס תשומות לפי אומדן וללא חשבוניות

רמי אריה עו"ד רו"ח

בהחלטה תקדימית של בית המשפט המחוזי בירושלים מיום 3.3.2008 נקבע בע"מ 3029/04 - חרס חברה לבניין בע"מ נ' מנהל מס ערך מוסף ירושלים כי על מנהל מע"מ להכיר במס התשומות ששולם בשל הוצאות ששולמו לצורך ייצור ההכנסה, אף ללא הצגת חשבוניות מס. ההחלטה קובעת כי סמכות מנהל מע"מ לקבוע שומות מס עסקאות בשל הכנסות לפי אומדן, בהיעדר ספרי חשבונות נאותים, מקבילה לסמכותו, שאותה הוא חייב להפעיל, לקבוע שומות מס תשומות לפי אומדן גם בהיעדר חשבוניות מס, כדלקמן:

1. לחרס חברה לבניין בע"מ העוסקת בתחום הבנייה, לא היו ספרי הנהלת חשבונות וכן לא יכלה להציגם בפני מנהל מע"מ, לא אותם ולא את חשבוניות מס שקיבלה מספקיה בשל הוצאות פעילותה, עקב מעילה.

2. מנהל מע"מ הוציא למערער שומה לפי מיטב השפיטה על ההכנסות ולא הכיר בתשומות ששימשו להפקת ההכנסות אלו. משכך ערערה חברת חרס על שומה זו.

3. בית המשפט המחוזי קבע כי על המנהל לערוך שומה לפי מיטב השפיטה גם למס התשומות במקביל לשומת העסקאות.

4. מנהל מע"מ הוציא שומת תשומות מתוקנת, שגם היא לא כללה את מרב התשומות שהיו לחברת חרס, מתוך טענה כי לא הומצאו לו חשבונות מס כדין ולכן אין להתיר את קיזוז מס התשומות ממס העסקאות של החברה.

5. בית המשפט קבע כי מנהל מע"מ פעל שלא כדין. היה על מנהל מע"מ, בנסיבות העניין, להוציא שומת תשומות גם ללא חשבוניות מס על בסיס אומדן סביר של הוצאות העסק שהיו מזכות את החברה בקיזוז מס תשומות ממס העסקאות שקבע לה מנהל בהסתמך על אומדן הכנסותיה.

6. מכאן, כי ככל שמנהל מע"מ קובע שומת עסקאות לפי אומדן, עליו להביא בחשבון את התשומות הנוספות שהיו לאותו עוסק, ביצירת ההכנסות הנוספות שנקבעו, ולקזז את מס התשומות הכלול בהן משומת מס העסקאות.

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
 • רמי אריה  (19/04/2008 11:43)
  פסה"ד אינו משנה את העיקרון שמס תשומות יש לתבוע רק על בסיס חשבוניות מס מקור. עם זאת, הוא מאפשר קיזוז מס תשומות כאשר ברור כי היו חשבוניות מס כדין, בשעת קיזוז מס התשומות ולאחר מכן לא ניתן לאתר אותן. בפסיקה בעניין עפיפי ופסיקות נוספות כבר ניתנה גמישות בנושא זה, אך עדיין גם עתה יש להקפיד על תביעת מס תשומות רק כשיש חשבוניות או כשיש וודאות גמורה שהיו חשבוניות או כשמוצאות שומות עסקאות. החידוש בפס"ד זה, הוא בכך שהוגדלה הגמישות בקיזוז מס התשומות והורחבה גם למקרים שבהם לא ניתן כלל לאתר את החשבוניות המקוריות או את רישומן בעבר ויש אפשרות לבסס את התביעה על בסיס אומדן סביר. בסופו של דבר נשמר העיקרון של תשלום מע"מ על הערך המוסף בלבד. ולכן, לא ניתן למנהל המע"מ להוציא שומת מס עסקאות בלבד. בברכה,, רמי אריה,,,
 • professional2398  (18/04/2008 08:39)
  שלום רמי , יש לי שאלה בנושא פסק הדין : 1, האם בעקבות פה"ד יכול נישום לתבוע מע"מ ללא חשבוניות רלבנטיות גם אם לא הוצאה שומת עסקאות ? רלבנטי למשל במקרה תביעת מע"מ הוצאות גני ילדים ( אותם גנים שמשלמים מע"מ ) במידה והחלטתו של מגן אלטוביה לא תתהפך בביהמש"פ העליון ? , או אם אבד ספר חשבוניות .