• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

    להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

     

     

  • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
    להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

  • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


    לצפייה – 
    לחץ כאן

  • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

    לצפייה - לחץ כאן

  • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

    לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםדיני עבודהקרן גמל, פנסיה, השתלמותתזכורת לעדכון ההפרשה לפנסיה חובה מינואר 2010

תזכורת לעדכון ההפרשה לפנסיה חובה מינואר 2010

24.01.2010

חישוב הפיצויים לעובד המבוטח לפי צו הפנסיה הכללי, 2008

איתן אגמון

החל מ- 1.1.08 חלה חובה להפריש להסדר פנסיוני עבור כל עובד במדינת ישראל, וזאת מכח צו הרחבה. ההפרשה אינה בשיעורים הרגילים הנהוגים, אלא בשיעורים מופחתים, הגדלים מידי שנה, ומגיעים- ב- 2013- למכסימום הפרשה, שגם היא פחותה מהמקובל.

להזכיר, ב- 1.1.10 חלה הגדלה בתעריפי ההפרשה.

ההפרשות הן כלהלן:

החל מיום

הפרשות מעביד

לתגמולים

הפרשות עובד

לתגמולים

הפרשות המעביד

לפיצויים

סה"כ

1.1.2008

0.833%

0.833%

0.834%

2.5%

1.1.2009

1.66%

1.66%

1.68%

5%

1.1.2010

2.5%

2.5%

2.5%

7.5%

1.1.2011

3.33%

3.33%

3.34%

10%

1.1.2012

4.16%

4.16%

4.18%

12.5%

1.1.2013... ואילך

5%

5%

5%

15%

"הפרשה מקובלת"*

5-7.5%

5-7%

6-8.3%

* "הפרשה מקובלת"- בצווי הרחבה אחרים.

הצו אינו חל על על מי שיש לו "הסדר מיטיב", כלומר "[הוא] מבוטח, או שמעבידו מחויב לבטחו, עפ"י הסכם קיבוצי ו/או הסדר קיבוצי ו/או הסכם אישי ו/או מנהג ו/או נוהג ו/או צו הרחבה, קיים או עתידי, ו/או דין , כך ששיעור ההפרשות בגינו לקופת גמל, לרבות לקרן הפנסיה, עומד לכל הפחות על 17.5% משכר העובד" (בהתאם להסדרי הפנסיה השונים).

עובד שהופרש לגביו בעבר, בהתאם לצו ההרחבה החל עליו, לתגמולים בלבד, בשיעורים הגבוהים, זכאי להמשך הפרשה זו, וכן להפרשת פיצויי פיטורים לפי הצו החדש.

על ההפרשה לפיצויי פיטורים חל, מכח הצו, הסדר לפי "סעיף 14" לחוק פיצויי פיטורים, היינו ההפרשה באה במקום החלק היחסי של הפיצויים המגיעים לעובד.

מאחר ושיעורי ההפרשה משתנים, בשנים הקרובות, משנה לשנה, עלינו לבדוק איך יחושבו הפיצויים לעובד לגביו בוצעו בפועל הפרשות לפיצויים בהתאם לצו.

יש להפריד בין הפיצויים המגיעים לפי החוק, ומשולמים רק במקרה של זכאות מכח החוק, ובין הפיצויים הצבורים בהסדר הפנסיוני, המגיעים לעובד בכל מקרה של סיום העבודה (למעט במקרה של שלילת פיצויים).

לתקופה לפני ההפרשה: במקרה של זכאות לפיצויים, יחושבו הפיצויים לפי שכרו האחרון של העובד (שכר חדשי, או ממוצע שכר ב- 12 חדשי העבודה האחרונים), כפול תקופת הוותק עד 31.12.07. (1)

אם העובד אינו זכאי לפיצויים מכח החוק-לא ישולם לו דבר עבור תקופה זו.

לתקופה בה חל הצו:

עבור שנת 2008: הפיצויים הצבורים הם 10% מהפיצויים המגיעים.

הסכום הצבור בהסדר הפנסיוני ישוחרר לעובד בכל מקרה של סיום העבודה.

אם העובד זכאי לפיצויים מכח החוק, המעביד חייב לעובד עבור שנה זו 90% משכר חודש אחד, לפי שכר אחרון.

עבור שנת 2009: הפיצויים הצבורים הם 20% מהפיצויים המגיעים.

הסכום הצבור בהסדר הפנסיוני ישוחרר לעובד בכל מקרה של סיום העבודה. למעט

אם העובד זכאי לפיצויים מכח החוק, המעביד חייב לעובד עבור שנה זו 80% משכר חודש אחד, לפי שכר אחרון.

בהתאמה, הפיצויים שיש להשלים עבור השנים הבאות הם:

לשנת 2010- 70% משכר חודש אחרון

לשנת 2011- 60%

לשנת 2012- 50%

משנת 2013 ואילך- 40%

צו ההרחבה מאפשר למעביד להפריש את מלוא ההפרשה לפיצויים (8.3% מהשכר, כולל מה שהופרש במסגרת הצו) "לקופת גמל אישית לפיצויים על שם העובד או לקופת גמל לקצבה". לגבי מעביד הנוהג כך, חל ההסדר לפי "סעיף 14" על כל סכום הפיצויים לתקופה עבורה הופרש כאמור; המעביד אינו חייב להשלים את הפיצויים המגיעים לעובד, אולם העובד זכאי למלוא הסכום שנצבר בהסדר הפנסיוני, ללא חשיבות לסיבת עזיבת העבודה.

המעביד חייב להודיע לעובד על הסדר זה.

1. לא נכנסתי, במסגרת זו, לענין חישוב הפיצויים למי שעבד בשכר לפני 1.8.1983

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
  • אהרון עזריאל  (23/02/2010 21:50)
    האם יש להפריש לעובדים רק לאחר וותק של 6 חודשי עבודה?
  • almadon1@bezrqint.net  (01/02/2010 20:28)
    למרות היות המעביד שמפריש פיצויים לפי צו הרחבה ביום פיטורין יש חובה על מעביד להשלים את הפיצויים החסרים לפי חוק הפיצויים ל 8.33% לחודש עבודה כלומר אין כל חקיקה באי השלמה למקסימום פיצויים עבור ההפרשות סבהסדר
  • moti@gvilicpa.co.il  (01/02/2010 15:56)
    אין צורך להפריש לפנסיה למי שעבר גיל פרישה כמו כן אינם זכאים לפיצויים במידה שפוטרו
  • italmon  (01/02/2010 12:57)
    מה הדין לגבי עובד שהינו מעבר לגיל הפנסיה ?ומה לגבי עובדים זרים ?
  • doron123  (01/02/2010 10:20)
    האם יש קישור לצו הפוטר השלמת פיצויים כאשר משלימים ל 8.33%
  • בנא ויסאם  (24/01/2010 18:46)
    מאמר מעניין