• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

  להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

   

   

 • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
  להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


  לצפייה – 
  לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true

סין: זהירות ממס רווחי הון

30.06.2010

סין: זהירות ממס רווחי הון

ד"ר אבי נוב

משקיעים מישראל, וגם ממקומות אחרים בעולם, נהגו עד היום להחזיק חברות סיניות בעקיפין, באמצעות חברת אחזקות תושבת מדינה שלישית. מבנה אחזקות זה נועד למנוע, בין היתר, מיסוי רווחי הון בסין, וכמו כן לאפשר משיכת דיבידנד ללא ניכוי מס במקור בסין. הפרקטיקה הזאת עשויה להשתנות בקרוב.

סין מעוניינת לגבות מס מרווחי הון המופקים על-ידי חברות זרות הפועלות בסין. הכוונה היא לגבות מס רווחי הון אשר נובעים כתוצאה ממכירת חברות זרות המחזיקות בחברות בנות סיניות.

מאוריציוס או הונג קונג?

בעבר, ניתן היה להחזיק את החברה הסינית באמצעות חברה תושבת מאוריציוס. אלא, שהאמנה החדשה בין סין למאוריציוס מונעת את תכנון המס המקובל. כיום, מומלץ לפעול באמצעות מדינות אחרות. אחד המקומות האידיאליים להקמת חברת אחזקות היא הונג קונג.

רשות המס הסינית (State Administration of Taxation) מודעת לאפשרויות תכנון המס של הזרים, ולאחרונה היא פרסמה חוזר מספר 698 (להלן: החוזר), אשר מטרתו להיאבק בתכנוני המס של הזרים המחזיקים בחברות סיניות באמצעות חברה תושבת מדינה שלישית.

רגולציה חדשה

החוזר קובע את העקרונות הבאים:

· מס על רווחי הון יחול, לא רק במכירת חברה תושבת סין, אלא גם במכירת חברה זרה אשר מחזיקה בחברת תושבת סין.

· קיימת חובת ניכוי מס במקור במכירת מניות של חברה זרה המחזיקה בחברה סינית. במידה שהמס לא ינוכה במקור על-ידי החייב בניכוי, תחול חובת דיווח ותשלום המס על החברה הזרה בתוך 7 ימים.

· במידה ושיעור המס החל על חברת הביניים הזרה נמוך מ-12.5%, תחול חובת דיווח נרחבת יותר, ובכלל זה דיווח מלא על העסקה והיחסים בין חברת הביניים ובין בעליה שאינם תושבי סין.

· לרשויות המס הסיניות הסמכות להתעלם מחברת הביניים הזרה במידה ואין לה פעילות כלכלית ניכרת, וזאת בהתאם לעקרון העדפת המהות על-פני צורה.

· נקבע כי הוראות החוזר יחולו למפרע, החל מ-1 בינואר 2008.

התמודדות עם הרגולציה החדשה:

· משקיעים ישראלים המעוניינים להשקיע בסין, חייבים לקחת בחשבון את הגישה המחמירה של רשויות המס בסין, הן ביחס לניצול אמנות מס והן ביחס לשימוש בחברת אחזקות תושבת מדינה שלישית.

· רצוי להחזיק את המניות של החברה הסינית באמצעות חברה זרה אחרת ממדינה החתומה על אמנת מס עם סין. יש יסוד סביר להניח כי הוראות החוזר לא יחולו במקרים בהם קיימת אמנת מס בין מדינת התושבות של חברת הביניים הזרה, לסין.

· מומלץ להקפיד על מילוי תוכן עסקי בחברה הזרה המחזיקה בחברה הסינית, וזאת על מנת שלא להיתפס על ידי הוראות אנטי-תכנוניות בדין המס הסיני.

*ד"ר אבי נוב, עו"ד הינו שותף בכיר למיסוי בינלאומי במשרד רמי אריה ושות', עורכי דין

מודגש כי האמור לעיל אינו בגדר יעוץ משפטי ואין בו המלצה לנקוט פעולה ו/או להימנע מנקיטת פעולה כלשהי.

קישור למאמר בגלובס

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש אוגוסט
לא רשומים אירועים לחודש ספטמבר
לא רשומים אירועים לחודש אוקטובר