• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

  להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

   

   

 • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
  להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


  לצפייה – 
  לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםביטוח לאומיסוגי מבוטחים והכנסות שונותתקנות ביטוח לאומי במבחן ההגיון והסבירות

תקנות ביטוח לאומי במבחן ההגיון והסבירות

16.06.2004

גמלה לא חוסמת בשל דמי פגיעה בעבודה

בה"ד הארצי לעבודה קובע,
כי אין תוקף לתקנות הביטוח הלאומי שאינן סבירות,

בעניין דמי פגיעה ובעניין גמלת הבטחת הכנסה

רמי אריה עו"ד , רו"ח

בשני פסקי דין שניתנו לאחרונה בבית הדין הארצי לעבודה, נקבע, כי למוסד לביטוח לאומי אין סמכות מוחלטת למנוע גמלה מאדם הזכאי לה, ואף לא להגביל את גובהה, אפילו באם סמכות זו נקבעה במפורש בתקנות. לכל מבוטח הזכות להוכיח כי הוראות תקנה מסוימת, אינן תקפות לגביו ועל המוסד לביטוח לאומי החובה להפעיל שיקול דעתו לגבי תשלום גמלה או מניעת תשלום גמלה, לפי נסיבות המקרה ותכלית החקיקה.

אדם קם בבוקר, נוסע לעסקו בו השקיע מיטב כספו, במהלך היום, נחבל בעבודה, נופל ונפצע חמורות. כשהוא מקבל את הבשורה, כי יהיה אסור לו לעבוד למשך מספר חודשים ואולי גם יישאר עם נכות חמורה אחר כך, לפחות הוא יודע, כי מזור אחד יהיה לו מהמוסד לביטוח לאומי. מזור הנקרא "דמי פגיעה בעבודה".

אולם, דמי הפגיעה ישולמו לאותו אדם, לפי עמדת המוסד לביטוח לאומי, אך ורק לפי סכום השומה האחרונה ממס הכנסה, המצויה בידי המוסד. שומה שבמקרה הטוב משקפת הכנסה של שנה קודמת, ובדרך כלל, משקפת הכנסה שהייתה לאותו אדם לפני שנתיים ויותר. שהרי שומת מס הכנסה יוצאת רק בשנת המס שבה הוגש הדוח השנתי למס הכנסה, ובנוסף, עד קליטתה במוסד לביטוח לאומי, יכולים לחלוף עוד כמה חודשים לפחות.

דמי הפגיעה ישולמו לפי השומה לפיה שילם אותו אדם את מקדמות דמי הביטוח שלו. ללא קשר להכנסתו בפועל באותה שנה. וראו את האפליה החדה, מחד, אם לא נפגע בעבודה באותה שנה, לא יהסס המוסד לביטוח לאומי להוציא לאותו אדם הפרשי חיוב בדמי ביטוח לתשלום. מאידך, אם נפגע בעבודה באותה שנה, יקבל דמי פגיעה רק לפי המקדמות ששילם למוסד לביטוח לאומי בלבד.

הוראה זו, המצויה בתקנה 11 לתקנות הביטוח הלאומי (מקדמות), התשמ"ד – 1984, קובעת חד משמעית, כי מרגע שאדם נפגע בעבודה , תיחשב ההכנסה לפיה שילם את המקדמות על חשבון דמי הביטוח באותה שנת מס, כהכנסתו הסופית לאותה שנה. הוראה זו מכונה "גמלה חוסמת". דהיינו, גמלת דמי פגיעה, חוסמת שינוי הכנסה באותה שנת מס, ללא קשר להכנסה בפועל שתדווח למס הכנסה. הוראה שמטרתה מניעת מניפולציות להעלאה מלאכותית של הכנסות, כדי לקבל דמי פגיעה מוגדלים.

בפסק דין שניתן ביום 13.5.2004, קבע בית הדין הארצי לעבודה בפרשת סיבוני (עבל 001295/01, חיים סיבוני נ' המוסד לביטוח לאומי), כי דמי פגיעה ישולמו לפי ההכנסה בפועל באותה שנת מס לפי הדיווח למס הכנסה. הוראת ה"גמלה חוסמת", למרות היותה קבועה בתקנות, אינה גוברת על הוראות חוק הביטוח הלאומי עצמו. מטרתה, כך קובע ביה"ד היא למנוע מניפולציות, כלומר להטיל נטל הוכחה על התובע, כי לא גרם באופן מלאכותי להעלאת הכנסותיו באותה שנת מס, במטרה להגדיל את דמי הפגיעה שיקבל. אולם, באם המבוטח התובע, יכול להוכיח כי הכנסותיו באותה שנת מס גבוהות יותר, יוכל לקבל דמי פגיעה לפי הכנסותיו הריאליות.

פסק דין זה, הקדים פסק דין נוסף של בית הדין הארצי לעבודה שניתן ביום 8.6.2004, שניתן בעניין מניעת קבלת גמלת הבטחת הכנסה, לאישה שעשתה שימוש ברכב של הגרוש שלה לצורך הסעת בנם המשותף ללימודים ולחוגים, כשהיא עצמה לא נהגה ברכב "מנהג בעלים". הוצאות הרכב הוצאו על ידי הגרוש ולא היה ספק שהרכב שלו, בבעלותו ובשימושו הקבוע, כשהוא גר בנפרד מגרושתו ומבנם. בית הדין הארצי לעבודה קבע כי תקנה 10 (ג) לתקנות הבטחת הכנסה, תשמ"ב – 1982, הקובעת באופן כוללני שכל מי שברשותו רכב מנועי, לא יזכה כלל להבטחת הכנסה – אינה סבירה. בית הדין קובע כי על המוסד לביטוח לאומי, לבדוק כל מקרה ותביעה לגמלה לגופה ולהפעיל שיקול דעתו לפי תכלית החקיקה.

נראה כי בית הדין הארצי לעבודה מתאים עצמו לקביעות דומות של בית משפט העליון, לפיהן קיימת היררכיה חוקתית, ולא ייתכן כי תקנה תימנע זכות שמקנה חוק. כל תקנה וכל חוק, לרבות תקנות והוראות חוק הביטוח הלאומי, נתונים לביקורת שיפוטית. יישום כל הוראה מותנה בהפעלת שיקול דעת לכל מקרה, לפי תכלית החקיקה. נזכיר לעניין זה את פס"ד קלס, פס"ד אינטרבילידנג, פס"ד מ.ל. השקעות ועוד, שקבעו דברים דומים אף לגבי הוראות פקודת מס הכנסה ותקנותיה.

לקביעות אלו משמעות רבה לאור העובדה שלא קיימת בחוק הביטוח הלאומי, הוראת התיישנות. כך שכל הרואה עצמו נפגע עקב קביעה שרירותית של המוסד לביטוח לאומי לגבי תביעה לגמלה שהגיש, יוכל כיום להגיש בקשה מחודשת לגמלה או לתיקון תחשיב הגמלה שקיבל. הכול בתנאי שהתביעה המקורית עצמה, הוגשה במועד.

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
 • האני  (21/08/2010 00:28)
  אני לא מבין מי יקיים כבר את הצדק?,אני סובל כבר 10 שנים,ניתנו הרבה פסקי דין בעניין הנכות וענייני לא זז,היו המלצות מצד כבוד בית דין לעבודה בתיק עבל 370/09 ,שביטוח לאומי יחזור בו מטענת ההתיישנות,וביטוח לאומי מתעקש,למרות שהם בביטוח לאומי יודעים היטב שהכנסתי הנכונה היא מעל 30000 שח,ושחתימתי זוייפה, ושנפלתי קורבן של מרמה וזיופים,ובחרו בדרך הבלתי כשירה,והיא לטעון טענת ההתיישנות,אני ממשיך לסבול כי פסק דין טרם ניתן, ולאחר הפסק דין בעניין ההתיישנות!!!!!! יוחזר התיק לבית דין אזורי, ורק אלוהים יודע מתי ענייני יסתיים,והצדק יקויים.למה אני זה שאמור לסבול? למה עלי לסבול שנים על שנים ,כדי שאקבל פסק דין? האם זה הצדק,שנכה יסבול כ 10 שנים,ואולי יותר כדי למצות את זכויותיו? איפה הצדק? איפה חובת גילוי האמת לפי המשפט העברי? רבותי אני שכחתי מזמן שאני נפגע עבודה ,ומגדיר עצמי כנפגע הביטוח לאומי!!!!!!!! האם מקבלי ההחלטות יהיו מרוצים שאזרח כמוני שסבל מסיפור ידוע להם,שימשיך לסבול בדבר שאין לו אשמה בו,או שצריך לעשות משהו,ושמי זייף ומי ששיתף פעולה ,ורימו אותי ,הם שצריכים לסבול,אני מצפה ממקבלי ההחלטות בביטוח לאומי שישימו קץ לסבלי, ולצערי עד להיום לא נעשה כלום!!!!!!איפה הצדק
 • ghjk-gg@hotmail.com  (21/07/2010 14:43)
  הזדמן לנו לפגוש שופט בכיר,שכיהן שנים רבות בבית המשפט שלום בחדרה.הסברנו לו טענת ביטוח לאומי שזכות ערעור על אופן בירור דמי פגיעה מתיישנת,וזאת לפי דעתו של ביטוח לאומי.ונשאל האם מי שהגיש תביעתו בזמן,ולאחר שנים מתגלה פגם באופן חישוב חלה התיישנות.שמחנו שדעתם של כבוד השופטים בעניין זה ברורה.ומסר שביטוח לאומי מנסה להגדיר בירור על אופן חישוב גמלה מסויימת כתביעה!!! ושזה ניסיון הטעיה,כי פניה לשם בירור אופן חישוב גמלה אינו בגדר תביעה,כי התביעה לדוגמא לקבלת דמי פגיעה מעבודה,הוגשה בזמן,ומדגיש בהנחה שהתביעה על פגיעה בעבודה הוגשה בזמן,אז אין מן הצדק שביטוח לאומי יטען טענת מעבר לזמן,על תביעה שהוגשה בזמן ,והתברר אפילו אחרי שנים רבות שחל טעות באופן חישוב,לא תחןל התיישנות,ואף אין זכות לטעון טענת השהייה,לפי סעיף296 כי התיישנות והשהיה לפי סעיף 296 חלים על תביעה!!!! וכאן מדובר בבירור ,שלפי החוק וההגיון אינה בגדר תביעה. ושנפסק לא אחת שפניה לשם בירור חישוב גמלה מסויימת אינו בגדר תביעה,ולא חל עליו חוק התיישנות ואו השהיה.ואמר האם בביטוח לאומי קיים טופס מסודר שנקרא "תביעה !! לתיקון אופן חישוב גמלה!!! התשובה שלא.אבל קיים טופס תביעה על פגיעה מסויימת.לכן לפי דעתי כל מי שרואה שביטוח לאומי טעה בחישוב גמלה מסויימת,ממליץ שיפנה לבית המשפט שמודע ,ונפסק רבות שלא חלה התיישנות ואו השהיה,בתנאי שהתביעה עצמה הוגשה בזמן.
 • ghjk-gg@hotmail.com  (08/07/2010 18:55)
  לנכבד שהגיב בכותרת דביני נשאר והאמין הועף,אודה להזדהות,ואו ליצור איתי קשר אני מבין מהתגובה שלך שאתה בקיא בענין שלי,ובעל מצפון חי,ואמין אודה לעזור לי אם יש לך אינפורמציה כלשהי שיכולה לעזור,במיוחד וכבודו כפי שהבנתי יודע שנפלתי קורבן לפקיד שניצל סמכותו כדי לפגוע בי.ואני מבטיח להשאיר זאת בסוד ביננו,ומעריך האומץ שלך מאד. בתודה האני שחאדה
 • חסוי  (28/06/2010 01:17)
  קראתי התגובות,מכיר הסיפור אישית.אכן הבחור צודק,והסניף היה בוער במה שנעשה לו.אבל בסוף האמין הועף ומי שלא נזכר שמו נשאר!! מצטער שלא יכולתי להזדהות,אבל כמוהו ישנם הרבה קורבנות. חבל שזאת המציאות-מאחל לנפגע שיזכה ,ושיקויים הצדק
 • קובי  (13/10/2010 14:44)
  שלום. נראה לי שתקנות המל"ל הם אלו ששולטות ולא בתי המשפט. אז איך תסבירו שבית משפט אסר על המל"ל לקזז קצבת ילדים עקב חוב,והמל"ל ציפצף על הצו ובכל זאת קיזז מקצבת הילדים. יש בכלל סעדים מתאימים נגד הפרה חסרת הגיון זאת? תודה
 • האני  (27/11/2009 21:16)
  עורך דין רמי אריה אני מעריך עבודתך למען הציבור.והמאמרים שלך שמעידים שמדובר בעורך דין ורואה חשבון בעל ידע וניסיון רב. בקשר לסיפור שלי שבזכותך (המאמרים שלך.היענות לפניות שלי) אני בכיוון הנכון למרות שעדיין סובל ומעדכן כבודו: שביטוח לאומי לצערי לא נענה להצעת כבוד בית הדין (בקדם משפט-שופט כרמלי זאב-גישור) לקבל הערעור.ולצערי בחרו להמשיך בגרימת סבל לי ולמשפחתי לאחר שניסו להסתתר אחרי טענת ההתיישנות בגלל רגישות העניין.במקום שיקום מישהו ויקיים הצדק לאור!!!!!! היה קדם משפט בפני שופט אחר כבוד השופטת רונית רוזנפלד שאמרה גם היא שפנייה של נפגע לבירור אופן חישוב גימלת פגיעה בעבודה אינה בגדר תביעה .לכן אין זה מן הצדק לטעון בפני המערער טענת מעבר לזמן.ונקבע עוד דיון לחודש הבא.והאמת אני לא מבין התנהגות הביטוח לאומי שהוכח להם שחתימתי על טופס הקטנת המקדמות זוייפה.שפקיד בכיר בגביה רימה אותי ושיתף פעולה עם יועץ המס כדי לגרום לסחבת בזמן ובסוף מכחיש הכל.הוכח שהכנסתי מאד גבוהה לפני התאונה 30000 שח נטו.ואני חושב שגורם ההכנסה ומעשיו של הפקיד הבכיר גרמו לביטוח לאומי שלא להיענות להצעת כבוד בית הדין ולא מבין למה מתנהגים כך? פניתי למנהל הסניף ולמנכלית הביטוח לאומי והאמת אני לא מבין למה מתנהגים כך?במיוחד ומדובר במוסד כה סוציאלי ואמין .אני לא מבין למה שאני איני זכאי לתבוע פיצוי על העוול הרב שנגרם לי כפי שנמסר לי על ידי עורך דין.וכמה זמן רוצים למשוך אותי בזמן.אודה לעדכן אותי אם אני זכאי לתבוע פיצוי על מה שנעשה בי.אני הבטחתי לעדכן כבודו ומקווה שכבוד בית הדין הארצי ישים קץ לסבל שנגרם לי ויחייב אותם לשלם לי לפי הכנסתי הנכונה ויראה בחומרה רבה בהתנהגות כזו.כי אני מבשר ודם ועבדתי במשך כל השנים עד לתאונה וחוייבתי לשלם דמי ביטוח מהכי גבוהים במדינה ואני מאמין בצדק של מערכת בתי המשפט ושהתיק שלי עבל 370/09 בידיים נאמנות ומקווים רק לטוב.תודה רבה לך ומאחל לבריאות טובה לך ולכל עם ישראל וכל טוב.
 • ere_so@hotmail.com  (22/09/2009 21:58)
  בהתחלה חג שמח לעורך דין רמי אריה ותודה שענית לי.ואני חייב לכבודו שוב בתודות וגם בתשובה בקשר לענייני בתיק בל 2330/08 שערערתי עליו לבית דין ארצי שהמליץ לביטוח לאומי לחזור בו מטענת ההתיישנות כי נפסק לא פעם כי פניה של נפגע עבודה לבירור אופן חישוב דמי פגיעה או נכות אינו בגדר תביעה ולא חל עליו חוק התיישנות וגם סעיף 296 בעניין תשלומים רטרואקטיביים.ושהנפגע יכול לבקש תיקון כי כאו מדובר בבירור ולא בתביעה. ומודה לכבודו מאד
 • איריס  (01/09/2009 06:39)
  יש רעים ויש שופטים שרק רוצים לסיים עבודתם כי בסוף החודש יקבל משכורתו.ואינו חייב לעצמו דין וחשבון כשפגע במסכן כמו מר/גב האני. מה לעשות ?התיק נפל בידיים של שופט!!!!!!!!!!!!שחבל על הזמן. האני אלוהים גדול.ואל לוותר כי במדינת ישראל ישנם שופטים טובים וחכמים שיקיימו הצדק ותקבל/י הזכויות.וכמו שאמר ראש הממשלה דווד בן גוריון זל .בישראל יש שופטים מצויינים היה חכם וידע שאם אזרח יקופח על ידי איזה שופט ויערער אז יש מי שיתקן הטעות וידאג שזכויותיך יישמרו.מאחלת בהצלחה והרבה בריאות.
 • האני  (30/06/2009 23:43)
  למרות שהגשתי התביעה לנכות בזמן.ולמרות שנכותי הצמיתה הסופית טרם התגבשה.ועובדות שהסברתי לכבודכם בתגובתי הראשונה.בית הדין האזורי לעבודה דחה התביעה שלי לתיקון ההכנסה לפיה חושבו דמי הפגיעה ולפיה תחושב הנכות(התביעה לקביעת אחוזי נכות מעבודה עדיין לא הסתיימה ובטיפול הוועדה הרפואית לעררים.ולפי הסכם אני מתחיל מאפס נכות.וענייני ייבדק על ידי ועדה בהרכב אחר וזה לפי פסק דין בהסכם)מחמת התיישנות. הוגש ערר לבית דין ארצי.ושאלתי האם לפי הכתבה שלך אני נחשב שהגשתי התביעה המקורית בזמן(כי תביעת הנכות מעבודה הגשתי בזמן)או שעניין חישוב ההכנסה לפיה תחושב גימלת נכות מעבודה תביעה נפרדת ולא קשורה לתביעה לקביעת אחוזי נכות?אודה לתשובה ועזרת עורך דין רמי אריה כי כפי שאני רואה אפילו פקידי הביטוח לאומי עצמם מתבלבלים.ועניין התביעה עצמה לפי הכתבה בעניין ההתיישנות אינה ברורה ואודה להבהרה מכבודו.
 • האני  (21/12/2008 03:14)
  אני הייתי סוכן ביטוח ונפגעתי בתאונת העבודה קשה.הייתי משלם לפי דמי ביטוח 1981 שח לחודש.הביטוח לאומי בנצרת שילם לי לפי חישוב 2500 שח בלבד לחודש.אני הופתעתי מאד ורציתי הסבר מיועץ המס שאמר לי שמדובר בטעות ושפקיד בשם דביני עאדל בגביה מטפל בתיקון הטעות בשנת 2004 פניתי לפקיד הנל לברר למה עד היום לא תוקנה הכנסה התחיל לבדוק במחשב,ואמר שהכל בסדר ושעלי להמתין בסבלנות וכן ביקש שיועץ המס יפנה אליו והכל יסודר לפי בקשתו הודעתי מיידית ליועץ המס שאמר שיפנה ושאין ממה לדאוג בשנת 2007 התברר שחתימתי זוייפה על הטופס וששניהם היו משקרים עלי ומושכים אותי יצויין שבשנים 2003 ,2004 שלחתי מכתבים בדואר רשום לזרז טיפול בעניין הערעור שלי על תיקון המקדמה ולא נעניתי ואני שומר על העתקים של המכתבים ושל מסמך רשום מהדואר הגשתי תביעה לבית דין לעבודה והופתעתי שהעורך דין של ה מ ל ל אומר שהתביעה התיישנה,והשופט המליץ להגיש בקשה הארכת מועד התנגדות,ומאז אני בשוק ולא יודע מה לעשות יצויין שדמי הפגיעה שולמו ב2003 והגשתי תביעה בזמן תעזרו לי בבקשה אני נפלתי קורבן למירמה
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש אוקטובר
לא רשומים אירועים לחודש נובמבר
לא רשומים אירועים לחודש דצמבר