• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

  להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

   

   

 • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
  להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


  לצפייה – 
  לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםדיני עבודהקרן גמל, פנסיה, השתלמותפנסיה חובה לעצמאים הראייה האישית והלאומית

פנסיה חובה לעצמאים - הראייה האישית והלאומית

11.07.2012

פנסיה חובה לעצמאים - הראייה האישית והלאומית

איריס שטרק, רו"ח

לרוב, בסוף שנה קוראות הכותרות בעיתונים לעצמאים למהר ולהפריש כספים לפנסיה ולקרנות השתלמות. רבים טרודים בענייני סוף השנה ואינם פנויים לעסוק ביסודיות גם בנושא חשוב זה. לכן, בימים אלה לקראת סיום הרבעון הראשון, ראוי וחשוב להיערך לעתיד בראייה שנתית, להקדיש לכך מחשבה ולהתעמק בנושא שהוא בעל משמעות הן ברמה האישית והן בהיבט הלאומי.

יש לקדם שני תהליכים במקביל, האחד העלאת המודעות לנושא, באמצעות מהלך הסברה רחב היקף ומתמשך בקרב ציבור העצמאים. זאת, על מנת לעודד את ציבור העצמאיים לחסוך ובאופן שיהיה ריאלי, לצורך הבטחת הביטחון הקיומי בגיל זקנה . בנוסף, יש לפעול לקידום תהליך החקיקה המחייבת הפרשה פנסיונית לעצמאים, למי שאינו דואג לעצמו. 

שאלת חקיקת חובה של פנסיה לעצמאים עומדת על סדר היום הציבורי ,כאשר כיום המצב הוא שאין חובה על פי חוק על עצמאים להפריש כספים לקרן פנסיה, כפי שמחויבים לעשות מעסיקים עבור שכיריהם.

מחד, התפיסה הרווחת היא שעצמאים אמורים לדאוג להפריש כספים אלה על מנת להבטיח את עתידם וכי תמריצי המס מניעים אותם בנוסף לדאגה לעתיד. בפועל, אנו למדים שההפרשה לחיסכון של עצמאיים מגיעה למחצית מזו של השכירים. על פי נתוני משרד האוצר, אשר התפרסמו בתחילת השנה, בעוד ששכירים מפרישים 18% מהשכר החודשי, הנתונים מלמדים שציבור של 270,000 עצמאים  מפרישים בממוצע 9% בלבד מההכנסה לפנסיה. כך שעל פי הערכות, בבוא העת, לפי נתון זה הפנסיה החודשית תסתכם בכ5,000 ₪ בלבד, למי שטרח והפקיד.

בקרב העצמאים החוסכים, לרוב הם מפרישים סכומים עד לתקרה עליה הם יכולים לקבל הטבת מס. כיום עצמאי יכול להפקיד עד 16% מהכנסתו לטובת חיסכון ולקבל הטבת מס של 5% זיכוי ו 11% ניכוי ממס הכנסה, כלומר השתתפות של האוצר במימון.

ברמה האישית, חלק מהעצמאים, בעיקר משתכרי המינימום, עסוקים לרוב בדאגה לטווח הקרוב ומזניחים את הטווח הרחוק, הם עסוקים בגבייה, ברדיפה אחר הלקוחות ובמלחמת ההישרדות. כך שעם ההגעה לגיל הפנסיה, מוצאים עצמם עצמאים רבים ללא משענת, ללא הבטחת הכנסה ריאלית. חוסר המודעות לנושא בקרב העסקים העצמאים בעיקר בפלח הקטן והבינוני הוא מקור הבעיה. בנוסף, העובדה שחתך עסקים זה, לרוב אינו נעזר בסיוע מקצועי בנושא, מובילה למצב העגום הקיים היום.

מעבר למצוקה האישית , יש לכך השלכות במישור הלאומי, מאחר שבסופו של דבר על המדינה והחברה לתמוך באוכלוסייה זו, לאפשר רמת מחיה סבירה כך שלא יהפכו לנטל על החברה. זאת, בשילוב העלייה המתמשכת בתוחלת החיים ,מחייבים את מקבלי ההחלטות לשנות גישה ולא להשאיר את ההחלטה בנושא הפנסיה ברשות היחיד.

לפיכך, יש לפעול לקידום היוזמה לחקיקה המחייבת עצמאים להפריש תשלום חודשי לחיסכון פנסיוני. כיום, מקבלי החלטות ובכלל זה משרדי האוצר והתמ"ת יחד עם לה"ב ארגון העצמאים, הגיעו להסכמה על הצורך בחובת החקיקה, אך היישום מתעכב בשל שאלת האכיפה של החוק. יש לזכור, שהצלחת החוק טמונה בהצלחת ההסברה וחינוך השוק. לכן, יש לפעול לקידום מידי של החקיקה בד בבד עם העלאת המודעות מאחר שזהו אתגר בעל חשיבות לאומית.

רו"ח איריס שטרק, שותפה מנהלת בשטרק את שטרק רו"ח, דירקטורית בחברות מובילות  וסגנית נשיא לשכת רו"ח. מרצה בנושא ניהול דירקטוריונים

 

 

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
 • יקותיאל גוטמן יועץ מס  (26/07/2012 22:28)
  אני מצטרף לדוברים הקודמים ומוחה על העול הכבד המוטל על העצמאים המעסקים עובדים שכל עול העסקתם מוטל כחובה עליהם. בנוסף אני מתנגד נחרצות לחסכון חובה , זוהי דרך נוספת למס סמוי. אך לעצם העניין הכותבת לא לקחה בחשבון כלל כי הרבה מבעלי העסקים העצמאים בוחרים במהלך העסקים להשקיע בנכסים מוחשיים ולא מוחשיים , כמוניטין , תיק לקוחות ועוד , בעת הגיעם לגיל פרישה נכסים אלה ניתן לממש ומהווים תחליף מצויין לחסכון מפוקפק בשוק ההון
 • NUMBER2  (21/07/2012 19:05)
  המסקנה שלי מן המאמר הזה הנה ברורה לחלוטין: להתעלם החל מהיום מכל מה שכותבת/אומרת הגברת שטרק
 • יוסי  (15/07/2012 20:36)
  אין לך על מה לכתוב? להטיל עוד מס על המעסיקים בני מעמד הביניים שמימלא כבר משלמים את מחיר השחיתות?! דמי תאונה של העובדים ( ברוב מוחלט של המקרים) - עלינו. גם לשלם לעובד משכורת שהוא בבית וגם למחליף שלו. דמי פגיעה 12 יום ראשונים - עלינו. מחלה מכל מין וסוג - עלינו. חופשה , חגים , הבראה , ימי שבתון - עלינו. פנסיה - עלינו. מה לא נשאר שהמדינה גלגלה אל המעסיקים? את רואת חשבון כדאי שתתמקדי במאמרים בחשבונאות.
 • ד"ר נתן קולב  (13/07/2012 13:25)
  אפשרויות החסכון לפנסיה של עצמאים הם יותר מוגבלות ועולות הרבה יותר לעצמאי בתשלומי דמי ניהול וביחס פוגעני לעומת האפשרויות של השכיר החוסך כחלק מקבוצה גדולה בקופות גמל "מפעליות" או בחסכונות קבוצתיים אחרים. הצרה הכללית של החסכונות לפנסיה היא שהיא מתנהלת בדרך כלל באופן לא ראוי על ידי מוסדיים (חברות ביטוח) שכל התנהלותם באופן כללי כלפי המבוטחים היא בלתי ראויה וליברטינית. עמיתי המוסדיים ובמיוחד העצמאים מחויבים בדמי ניהול גבוהים הנלקחים מהחוסך בחוסר נאמנות (גם אם הוא חלק מקבוצה גדולה). בעלי ומנהלי המוסדיים עושים ככל יכולתם להרויח הרבה מאד כספים מהעמיתים/לקוחות הנחיות הממונה על שוק ההון, החסכון והביטוח לא מנעו עד כה העברת כספי החוסכים לפנסיה כהלוואה לתאגידים מקורבים ללא כל נאמנות לחוסכים בחוסר מיומנות ללא לקיחת ערבויות או בטוחות . התהגות נטול יושרה גם מאפיינת מוסדיים רבים המעלימים מיורשים מידע על כספי נפטרים שנבלעים אי שם בכסבפות המוסדיים, הם לא מספקים מידע לעמיתים ששם חשבונם השתנה עקב רכישת או מיזוג החיסכון לפנסיה וכשהחסכון לפנסיה נעשה בקרנות פנסיה הם מבטחים חוסכים לא נשואים וללא משפחה בביטוח שארים שאינם קיימים בפועל ובכך גונבים למעשה את כספי העמית הצעיר. כל זה ניחא אבל העובדה שהממונה על החיסכון מטעם משרד האוצר אינו עושה עבודתו נאמנה ומפקיר את חסכונות הציבור לפנסיה בידי תאגידים חסרי יושרה כנראה בציפיה לקבלת משרה משתלמת היטב מאותם מוסדיים או תאגידים מקורבים בשירשור כשהוא רואה במשרתו רק מקפצה למשרות ולעתיד מאד מאד משתלם לאחר פרישתו מעבודתו בממשלה זה גבר חמור ואומר דרשני. כל זמן שאדם לא יוכל לחסוך בעצמו לפנסיה כמו שהדבר נעשה במדינות ראויות ובאופן בטוח מבלי שרכושו וחסכונותיו הפיננסיים יתנהלו על ידי אחרים בכפיה ויתנדפו לכיסם וממנו יש לבחון אם הדבר ראוי להעשות מבחינה אישיטת ולאומית. העילה כביכול להעביר כספים דרך מוסדיים לשוק ההון הישראלי היתה לא נכונה. רוב הכספים הושקעו בידי תאגידים שלוו את הכסף בנדל"ן במזרח אירופה ובלוס ואגס ובכיסים גדולים של אנשים לא ראויים ובחלקו הגדול נגנב בפועל. מבחינת המדינה לו הכספים היו מושקעים באגרות חוב ממשלתיות צמודות באותו אופן שהמדינה מוכרת את ה ISRAEL BONDS היה הציבור בטוח יותר וההשקעה יעילה יותר. השקעת חסכונות הפנסיה כפי שזה נעשה היום בחברות ביטוח ובמוסדיים אמנם מעשירה את בעלי ומנהלי המוסדיים ורגולטורים לשעבר אבל פוגעת ממש בחסכון הפנסיוני ובעקר משחיתה ומעשירה מושחתים. אני מעדיף לחסוך לבדי ולשלם אפילו מיסים מאשר לחסוך ולהאדיר שחיתות במדינה
 • דניאל ברוס  (13/07/2012 14:05)
  כל התנהלות חסכונות הפנסיה היום בישראל שנעשית בכפיה של בכירי האוצר לכאורה לטובת הציבור בצאתו לפנסיה ולמען עידוד שוק ההון בישראל היא לא ראויה לחלוטין ופוגעת בקופה הציבורית בכללותה למען מספר לא ראויים ומושחתים. ההטבות שניתנות (כביכול) לחוסכים לפנסיה פוגעות בסופו של יום בעושרו הפיננסי של החוסך לפנסיה. שוק ההון העיקרי שנהנה הוא לא שוק ההון בישראל אלא שוק הנדלן במזרח אירופה וההשקעות במגדלי שן של הימורים בלוס ואגס ובכיסי "טיקונים" שלווים את כספי החוסכים מהמוסדיים מקורביהם ומספרים אותו. כל החסכון בכפיה לפנסיה בישראל נעשה באופן מושחת לא למען ציבור החוסכים לפנסיה אלא בכדי להעשיר מספר בעלי תאגידים נוכליים המתנהלים באופן מושחת ורגולטורים לא ראויים. (על נוכלות המוסדיים יש פרקים שלמים בעיתונות הכלכלית ובפסקי דין רבים שהוכרעו נגדם). הצרה שאנחנו שותקים ולא עושים מאומה נגד השחיתות הגדולה שפשתה בתוכנו. דבר שאינו ראוי במיוחד לאנשי מקצוע היודעים היטב את מה שנקורה בשוק הפנסיה בישראל. כבר אמר קודמי שעדיך לחסוך לפנסיה תוך ויתור על ההטבות. חסכון חובה לפנסיה של עצמאים היא הוספת עוד נדבך של שחיתות למען בעלי מוסדיים מקושרים לטייקונים ולבכירי האוצר המחפשים את ליטרת הבשר שלהם על חשבון החוסכים לפנסיה. מאד חבל
 • DG  (12/07/2012 09:46)
  מסכנים הם העובדים השכירים שהחוק מחייב אותם ואת המעביד להפריש להם לפנסיה וכמובן שגם העובד משתתף ומפריש כ 5% משכרו דבר המקשה עליו לגמור את החודש תוך תקוות שווא שבגיל זקנה הוא יקבל משהוא ו/או סכום קיצבה להתקיים מזה מקופת הגמל. הוא רק שוכח שעד אז יצחק תשובה ושות' ועוד כמה טיקונים יעשו תספורת על הכספי המוסדות, ו/או מוסדות הפיננסים ישקיעו את כספם בעוד צינור גז ממצרים ו/או בחברות הסלולר ויפסידו את ההשקעה שלהם והעובד המסכן יישאר קירח מכאן ומכאן זה נס שלפחות על העצאמים אין כפיה לזרוק את כספם לפח ומי שרוצה מפריש מרצונו ומיוזמתו
 • programs distance learning degree  (15/09/2013 15:45)
  A really good answer, full of rationality!
 • cheap car insurance  (16/09/2013 21:30)
  There's a secret about your post. ICTYBTIHTKY