• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

    להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

     

     

  • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
    להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

  • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


    לצפייה – 
    לחץ כאן

  • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

    לצפייה - לחץ כאן

  • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

    לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםמס הכנסהחישוב נפרד לבני זוגבן זוג רשום נכה מאפשר פטור ממס גם על הכנסת בן זוגו

בן זוג רשום נכה מאפשר פטור ממס גם על הכנסת בן זוגו

30.10.2012

בן זוג רשום נכה מאפשר פטור ממס גם על הכנסת בן זוגו

רמי אריה, עו"ד ורו"ח

ביום 24.10.2012 קבע בית המשפט המחוזי בירושלים בע"מ 14440-07-10 ציון כספי נגד פקיד שומה 2 ירושלים, כי אם בן הזוג הרשום הוא נכה לפי סעיף 9(5) לפקודה - תהנה גם הכנסת בת זוגו שאינה נכה מהפטור כל עוד הוכיח הנכה יגיעה אישית. אם בן הזוג הרשום איננו הנכה - גם אם תמוזג הכנסתו עם הכנסת בן הזוג הנכה, לא יהא בכך כדי לזכות את כלל ההכנסה בפטור מכוח סעיף 9(5) לפקודה.

המערער נשען על פסק דינו של בית המשפט העליון בע"א 896/90 פקיד שומה חיפה נ. הלוי יהושע. בעניין זה, קבעו שתי הערכאות, כי הכנסה חייבת של חברה משפחתית, שרואים אותה כהכנסתו של "הנישום" כהגדרתו בסעיף 64א(א) לפקודה, יכולה להחשב הכנסה מ"יגיעה אישית" (לפי סעיף 9(5)), כהכנסה שהתמזגה בהכנסת היחיד הנישום כאשר הנישום הוא נכה.

פקיד השומה טען כי העובדה שעפ"י החוק הפטור מתייחס ליגיעתו האישית של הנכה, היא הנותנת שפטור זה לא ניתן להעברה. הפטור הוא אישי ואינו משפחתי, והוא חל על הכנסות הנכה או העיוור אשר נצמחו מיגיעתו האישית ומזו בלבד. בעניין הלוי הנישום היה בעל הפטור ובעל השליטה בחברה המשפחתית וכן מנהלה בפועל, ולכן בסופו של דבר מדובר בהכנסה מיגיעה אישית ממשית של הנישום.

בהמ"ש קבע כי ע"פ סעיף 9(5)(א) לפקודה - לא כל הכנסה של נכה נכנסת לגדר הפטור, אלא רק אותה הכנסה שמקורה ב"יגיעה אישית". לכאורה תכונה כזו אינה ניתנת להעברה.

אולם, עפ"י סעיף 65 לפקודה "הכנסת בני זוג יראוה לעניין פקודה זו כהכנסת בן הזוג הרשום והיא תחויב על שמו". משמעותה של הוראה זו היא, ייחוס כלל ההכנסה לבן- הזוג הרשום. המסקנה העולה לכאורה מפסק דין הלוי היא, שייחוס ההכנסה לנישום מכוח החוק , מביא לכך שתכונות ההכנסה של בן הזוג הרשום מועברות לכלל ההכנסה, ויינתן הפטור כאשר ההכנסה המקורית שלו עונה על דרישת ה"יגיעה האישית". במילים אחרות- במצב דברים כזה, כל ההכנסה "המרוכזת" אצל בן-הזוג הרשום מקבלת את תכונת ה"יגיעה האישית".

הפסיקה בעניין הלוי שמרה על עקביות עם פסק דין קודם של בית המשפט העליון - ע"א 306/88 פלזנשטיין), שם פעלה אותה גישה לרעת הנישום.

לשון ההוראה כפשוטה מורה, כי קובע תכונות ההכנסה הכוללת לצורך החישוב הוא בן הזוג הרשום. לכן, אם בן הזוג הרשום הוא הנכה, תהנה כל ההכנסה מהפטור (כאשר הוכיח הנכה יגיעה אישית).

המסקנה מפסק דין זה כי כדאי שבן הזוג הרשום היה הנכה הזוכה לפי סעיף 9(5) לפקודת מס הכנסה לפטור ממס על הכנסתו. כך ייהנה גם בן זוגו מפטור ממס על הכנסתו.

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
  • רוני  (18/05/2017 10:27)
    רעייתי נכה עקב תאונת עבודה בשיעור של 75% לצמיתות פלוס 25% לפי תקנה 15 של ביטו"ל. היא פנסיונרית של משרד החינוך ומקבלת גמלה (איה עובדת). שאלתי: האם אני כעובד מדינה במשרה מלאה שמשלם הרבה מסים (לאחרונה פרשתי לפנסיה) זכאי לפטור כלשהו ממסים בגין נכותה הקבועה של אשתי?
  • רחל  (25/01/2017 15:27)
    החזר מס ממס הכנסה
  • יואב  (16/01/2013 12:05)
    בפקיד שומה פ"ת מסרבים לקבל את פסק הדין "כהלכה" כי מדובר בבית משפט מחוזי. כיצד מתמודדים עם זה?
  • inpl@013.net  (01/11/2012 10:54)
    כפי שנכתב ע"י המגיב הראשון, הכנסה שאיננה פטורה מכח סעיפי החוק, לא תהפוך לפטורה רק בשל "הצמדתה" למי שזכאי לפטור בשל "יגיעתו האישית" בלבד. שרון
  • פואד שחאדה  (01/11/2012 10:37)
    הגשתי בקשה להחזר מס ללקוח נכה במס הכנסה נתנו לו פטור עד לגובהה הכנסתו של הבן זוג הנכה מבלי להתייחס להכנסת הבת זוג .... אפילו נקודת זיכוי לפי סעיף 37 ו 38 לא הסכימו לתת לו בטענה שלא מגיע לבני הזוג חישוב מאוחד האם הטיפול של מס הכנסה נכון
  • vitalyabeL@gmail.com  (31/10/2012 21:09)
    יש לי זוג לקוחות - בעל עובד כשכיר ונמצע במדרגת מס הכנסה 40 אחוז. אשתו נכה 100 אחוז לצמיתות ומרוויחה מעסק קטן 20-22 אלף שקל בשנה. בעור המאמר- האם אפשר לעושות עם זה מה שהוא ? תודה מראש - ויטליה.
  • מאור  (31/10/2012 07:44)
    במקרה שבת הזוג היא הנכה. האם יש לשנות ולהפוך אותה לבן הזוג הרשום, וכך הבעל יוכל לממש את זכותה של אישתו ולקבל את הפטור של סעיף 9(5) לפקודה? אם לא, מה היית ממליץ לעשות במקרה כזה? תודה
  • haim@ah-cpa.co0.il  (30/10/2012 17:54)
    דומה שצריך לעשות רוויזיה בכל הנושא ובסעיפים 64ב 65 ו-66 . כל אחד מבני הזוג ישלם את המס לפי מצבו והזכויות שלו.יתכן שבעקבות הסערה שעורר פס"ד מלכיאלי אכן תיעשה מלאכה יסודית בנושא. מי שינהג בפלילים יבוא על עונשו כחוק. אבל בינתיים דומני שגם אחרי פס"ד כספי ניתן לטעון שהכנסת נכה המועברת לבת הזוג שהיא בן הזוג הרשום מועברת כשהיא פטורה ממס במגבלות 9(5). לא מעבירים את ההכנסה ואז בודקים את טיבה אלא היא נבדקת טרם העברתה ואם היא פטורה, העובדה שמחילים עליה את סעיף 65 לא משנה את טיבה ומהותה.
  • אג  (30/10/2012 20:52)
    בעקבות פסק הדין מס' תיק: ע"מ 14440-07-10 האם בגדר חישוב מאוחד, כאשר המערער הוא בן-הזוג הרשום של שני בני-הזוג, חל הפטור של בת-זוגו הנכה על כלל הכנסות בני-הזוג? אם בן הזוג הרשום בתיק מס הכנסה ובת הזוג היא נכה לקווית ראיה לפי סעיף 9(5) לפקודה א. האם פסק הדין חל גם אליה ב. אם כן איך משנים שתיק הנישום יהיה על בת הזוג ואם זה יזכה את בן הזוג בחישוב מאוחד
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש אוקטובר
לא רשומים אירועים לחודש נובמבר
לא רשומים אירועים לחודש דצמבר