• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

  להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

   

   

 • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
  להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


  לצפייה – 
  לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםטבלאות מידעמס הכנסההחזר הוצאות לעובד בגין שימוש ברכב הפרטי של העובד

החזר הוצאות לעובד בגין שימוש ברכב הפרטי של העובד

16.07.2013

החזר הוצאות לעובד בגין שימוש ברכב הפרטי של העובד

רמי אריה, עו"ד ורו"ח

מה הדין כאשר מעסיק משלם לעובדים עבור השימוש ברכב הפרטי שלהם, לטובת ביצוע העבודה ? פקיד השומה סבר כי מדובר בתוספת שכר לעובדים, אך לא כך קובע בהמ"ש, כל עוד יוכיח המעסיק את אופן ושיטת החישוב לפיה החזיר לעובד את הוצאותיו בגין השימוש ברכבו הפרטי.

בפסק הדין בעניין אליל (עמ"ה 1184-06 אליל 2000 שיווק וניהול בע"מ נ' פקיד שומה רחובות) שניתן ביום 27.6.2013, קבע בהמ"ש כי כאשר המעביד אינו מעמיד רכב לרשות העובד לצורך ביצוע העבודה, אלא משתמש ברכב הפרטי של העובד, ומשיב לעובד את ההוצאות בגין השימוש האמור שכל כולו עבור המעביד, יש לראות בתשלום שמשלם המעביד לעובד כהוצאה של המעביד המהווה מעין החזר הלוואה.

בהמ"ש מפנה לפרשת דן (ע"א 545/59 "דן" אגודה שיתופית בע"מ נ' פקיד שומה תל אביב 5), בה דן בית המשפט העליון בשאלה אם הטבות שקיבל עובד ממעבידו מהוות הכנסה בידי המעביד, וכך נקבע:

"סיכומו של דבר, על אף הכללתה של "כל קצובה אחרת" במונח "השתכרויות ורווחים מעבודה", אין לחייב במס דברים שאינם מוסיפים למקבלם כל הנאה פרטית או שאינם מוסיפים לו אלא הנאה בלתי ניכרת לעומת מטרתם התועלתית.

נראה כי הלכה זו שנקבעה בעניין דן , כוחה ותוקפה גם ביחס להוראות סעיף 2(2)(א) לפקודה. ראו סעיף ו(1) לפסק הדין של כבוד השופט א. רובינשטיין בע"א 3501/05 פקיד שומה ירושלים 1 נ' בנק יהב לעובדי המדינה בע"מ . חיזוק למסקנה זו ניתן למצוא אף בסעיף 3.1 לפרק "הכנסת עבודה" בקובץ הפרשנות לפקודת מס הכנסה המתייחס להוראות סעיף 2(2) לפקודה, הקובע כי: " עובד הקונה מכספו חלקים עבור מפעל המעביד לא ייחשב למקבל הכנסה שעה שמחזיר לו המעביד את ההוצאה ".

תקנה 4 לתקנות הרכב מתייחסת לשכיר וקובעת:

"לא יותרו בניכוי הוצאות החזקת רכב שהוצאו בייצור הכנסת עבודה."

בהתחשב בהלכה שנקבעה בעניין דן ובאמור לעיל לעניין סעיף 2(2)(א), נראה כי הוראה זו שבתקנה 4 מתייחסת להוצאה שהוציא שכיר לצורך הכנסת עבודתו הוא. אין היא מתייחסת להוצאה שהוציא שכיר לצורך הכנסה של מעבידו.

במילים אחרות, מקום שהמעביד אינו מעמיד רכב לרשות העובד לצורך ביצוע העבודה אלא משתמש ברכב הפרטי של העובד ומשיב לו את ההוצאות בגין השימוש האמור שכל כולו עבור המעביד, נראה כי אין תחולה לתקנה 4 לתקנות הרכב ויש לראות בתשלום שמשלם המעביד לעובד כהוצאה של המעביד המהווה מעין החזר הלוואה.

אלא, שבבהמ"ש התברר כי חברת אליל לא שמרה אף פירוט להחזר ההוצאות לעובדים. במסגרת הליך השומה וההליך בבימ"ש לא הוצגו הרישומים וחשבוניות הדלק שלכאורה נערכו ונשמרו בזמן אמת. מחדל זה פועל לרעת אליל, אשר נראה כי כשלה בהוכחת היקף ההוצאה שהייתה לה במסגרת השימוש שעשתה ברכבם הפרטי של עובדיה לצורך ניוד העובדים והמוצרים לאזורי השיווק ומהם.

לפיכך, מעביד המחזיר לעובד תשלום בגין הוצאות שהוציא העובד עבורו כמעביד, חייב לנהל רישומים מפורטים של שיטת חישוב החזרי ההוצאות ולשמור אותם לצורך הצגה לפקיד השומה לפי הצורך בעתיד. במקרה כזה, מדובר בהוצאות המעביד שאינם מהוות שכר בידי העובד.

;

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
 • זמיר  (11/09/2017 12:10)
  עד חודש יולי 2017 היה נהוג בחברתנו להחזיר את ההחזר המלא על נסיעות ברכב פרטי במסגרת העבודה תחת סעיף "החזר הוצאות" . החל מיולי נרשמים הקילומטרים והסכום בתלוש וכמובן שמוטל על הסכום מס (בגובה של 35% במקרה שלי וייתכן שגם ביטוח לאומי ומס בריאות). השינוי התבצע לאחר החלפת משרד רואי חשבון, וכנראה שכל אחד מן המשרדים פירש את החוק באופן שונה. אם כך, מה באמת אומר החוק וכיצד יש לפעול?
 • עומר  (28/01/2017 11:13)
  חיוב מעסיק/חברה בתשלום החזר הוצאות עבור שימוש עובד ברכבו הפרטי להסעת עובדים של החברה מאיזה מקור חוקי הוראה חובה זו?
 • שייקה  (15/09/2013 12:51)
  אחזקת רכב פרטי לעובד שמחויב להגיע למקום העבודה ברכב בגלל אופי העבודה ומכוון שאין תחבורה מסודרת . למעביד לא כדאי להסיע את העובד למרות שלרוב העובדים בחברה יש הסעות ממקומות שונים בארץ. מקום העבודה פארק אפק/סיבל ראש העין.
 • agosto  (18/07/2013 09:24)
  בין מעביד(משרד עו"ד) ללקוח נקבע שהלקוח ישלם למעביד את הוצאות נסיעה ברכב לבתי משפט בתעריף לפי ק"מ. המעביד שולח עו"ד שכיר להופעות בבתי משפט מחוץ לעיר ברכבו הפרטי של השכיר. ההחזר לעובד הוא בגובה התעריף שנקבע. לפיכך אין הוצאות לפי סעיף 2.2 לעובד אלה חיוב הלקוח בסכום ששולם לשכיר
 • מועמר  (18/07/2013 10:42)
  האם במקרה זה לא צריך לרשום את החזר ההוצאות האלו בתלוש משכורת של העובד?
 • אבידן  (17/07/2013 23:15)
  ללא תוכן
 • תהילהב  (17/07/2013 19:20)
  זה ממש הישג חדשני לפי זה, עובדים רבים יכולים לקבל החזרי דלק בנטו (כלומר מקופה קטנה כנד חשבוניות) ולא להגדיל את חבות המס שלהם? זה חידוש גדול! אודה אם תאשר את ההבנה שלי לפי דבריך. תודה.
 • ישראל גור  (12/11/2017 11:15)
  האם החזר הוצאות רכב בתפקיד חל גם במלכרים
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש ספטמבר
לא רשומים אירועים לחודש אוקטובר
לא רשומים אירועים לחודש נובמבר