• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

    להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

     

     

  • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
    להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

  • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


    לצפייה – 
    לחץ כאן

  • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

    לצפייה - לחץ כאן

  • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

    לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםמיסוי מקרקעיןמס רכישההשלכות פירוק התא המשפחתי על מס הרכישה

השלכות פירוק התא המשפחתי על מס הרכישה

ניר הורנשטיין, עו"ד

 |  08.03.2015

השלכות פירוק התא המשפחתי על מס הרכישה

ניר הורנשטיין, עו"ד

לאחרונה פרסמה רשות המיסים החלטת מיסוי חדשה שעניינה היחס בין פירוק התא המשפחתי והשפעתו על שאלת קיומה של דירת מגורים יחידה לעניין מס רכישה. באותו מקרה דובר בבני זוג שהיו בעלים של דירת מגורים. בשלב מסוים החליטו להעתיק את מקום מגוריהם ורכשו דירה חדשה מקבלן. בהתאם להוראות חוק מיסוי מקרקעין, רכישת הדירה החדשה תזכה למדרגות מס רכישה נמוכות אם הינה דירה יחידה. לעניין זה תיחשב הדירה כדירה יחידה, אם בתוך 12 חודשים ממועד קבלת החזקה בדירה החדשה, תימכר הדירה הקודמת (סעיף 9(ג1א)(2) לחוק).

כוונתם המקורית של בני הזוג הייתה אכן למכור את הדירה הישנה בתוך 12 החודשים כאמור ולעבור לדירה החדשה. אלא שהיחסים בין בני הזוג עלו על שרטון ובני הזוג החליטו להתגרש. לאור זאת, הוחלט כי הדירה הישנה תיוותר בידי הבעל (ולא תימכר), בעוד שהאישה תקבל את הדירה החדשה כאשר תושלם בנייתה.

מאחר שהוחלט שלא למכור את הדירה הישנה, התעורר החשש כי הדירה החדשה תחויב במדרגות מס רכישה גבוהות (כדירה שנייה).

ואולם, במסגרת החלטת המיסוי ניתן פתרון לבעיה תוך שנקבע כי לעניין מס רכישה ניתן יהיה לראות בפירוק התא המשפחתי בתקופה הרלוונטית כמימוש של הדירה הראשונה, וכך הושגה התוצאה המיוחלת.

עם פירוק התא המשפחתי (הפסקת מגורים משותפים וניהול משק בית משותף), רשאים בני הזוג לחלק ביניהם את הדירות ללא אירוע מס וללא חיוב במס (סעיף 4א לחוק מיסוי מקרקעין). במקרה כזה, אף שהחלוקה אינה אירוע מס, הרי שבמועד הקובע (12 חודשים ממועד קבלת הדירה החדשה) תהיה האישה בעלת דירה יחידה - הדירה החדשה, והיא תיחשב לפיכך כאילו לעניין בחינת "דירה יחידה" היא מכרה את זכויותיה בדירה הישנה. במועד זה, גם הבעל יהיה בעל דירה אחת בלבד (הדירה הישנה). בהתאם לכך, רכישת הדירה החדשה תחויב במס רכישה לפי שיעורי המס החלים על דירה יחידה.

המדובר בהחלטה נכונה ומבורכת. פרשנות דווקנית ומחמירה, עשויה הייתה להתבסס על לשון סעיף 4א לחוק לפיה אין לראות בהעברה אגב גירושין כמכירה ולטעון כי אין מתקיים התנאי שנמכרה הדירה הקודמת. אלא שפרשנות כאמור הינה מצומצמת יתר על המידה וחוטאת למטרה המהותית - הקניית הטבת מס (מדרגות מס רכישה נמוכות) למי שהינו מבחינה מהותית בעלים של דירה אחת בלבד. משכך הם הדברים, טוב עשתה החטיבה המקצועית, בכך שהעניקה פתרון ראוי לצורך שהתעורר. העיקרון לפיו מונח מסוים עשוי להתפרש באופן שונה לעיתים אף באותו החוק עצמו, הוכרה בעבר ע"י ביהמ"ש העליון (ר' לדוג' ע"א 486/86 החברה החבשית).

 

האמור במאמר הינו על דעת הכותב בלבד, אינו משקף בהכרח את עמדת רשויות המס ואינו תחליף לייעוץ משפטי פרטני.

 

 

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
  • ברי  (13/03/2015 10:39)
    האם פירוק התא המשפחתי מחייב גירושין או מספיק שישנה הפסקת מגורים משותפים וניהול משק בית משותף? תודה