• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

  להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

   

   

 • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
  להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


  לצפייה – 
  לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםחשבונאות וכלכלהמיסיםמס הכנסה ומע"ממיסוי שלילי סכנה קיומית לכלכלה הישראלית

מיסוי שלילי – סכנה קיומית לכלכלה הישראלית

14.02.2007

מיסוי שלילי – סכנה קיומית לכלכלה הישראלית

אלעד רוזנטל, רו"ח

 

בימים האחרונים, הוגשה הצעת חוק ממשלתית, שחלקה כוללת החלת "מס הכנסה שלילי" על עובדים שהכנסתם נמוכה. בשורות הבאות אעמוד על מעט מאוד מהבעיות שחוק שכזה עלול לעורר.

 

בהצעת החוק ישנה הפליה חד-משמעית של העובד השכיר אל מול העובד העצמאי.

בעוד העובד השכיר המרוויח פחות מ- 5,200 ₪ בחודש זכאי ליהנות מ"מס-הכנסה שלילי", לעובד העצמאי אין שום זכאות, ללא קשר לגובה הכנסותיו.

כידוע, יש לא מעט עצמאים ובעלי עסקים שהכנסתם החודשית נמוכה בהרבה מסכומים אלה, ולעיתים אף נמצאים בהפסדים (וצריכים להביא "כסף מהבית").

חוק זה יעודד אנשים אלה לסגור את עסקם ולחזור ל"מעגל העבודה".

כמובן, שסגירת עסקים גורמת לנזק קשה למשק, ואף להגדלת מעגל המובטלים.

לחילופין, מהלך זה יגרום להם לפתוח חברות ו"למשוך" משכורת נמוכה מהחברה, וכך ליהנות מהמס השלילי.

 

למעשה, חוק זה יעודד בעלי שליטה בתאגידים, אשר "משכו" עד עתה משכורות גבוהות ושילמו מיסים גבוהים, להעדיף למשוך משכורות נמוכות, וכך לא רק להימנע מתשלום מיסים, אלא אף לקבל "מענק" מהמדינה.

 

בנוסף, החלת "מס הכנסה שלילי" תעודד עובדים לקבל "שכר בשחור".

החוק מעודד את העובדים להרוויח פחות, ולקבל על כך "בונוס" מהמדינה.

מהלך שכזה עלול לגרום למעסיקים רבים שלא לדווח על הכנסתם ("לקבל בשחור"), כיוון שאין להם כנגד הוצאת שכר, דבר שיגרום להקטנת "קופת המדינה", וכך לצורך בהגדלת המיסים. הגדלת המיסים שוב תעודד אנשים שלא לדווח על הכנסתם, וחוזר חלילה.

אין ספק שכאשר המחוקק קובע נורמות חוקיות, אין הוא צריך לדאוג לאכיפתם, לשם כך יש את הרשויות המתאימות. אך במקרה זה יש להימנע מ"מדרון חלקלק" שחוק שכזה עלול לגרום.

 

בהודעה שפרסמה הממשלה מצוין: "ראש הממשלה מציין כי הצעה בעניין מס הכנסה שלילי הוא אמצעי מרכזי בצמצום הפערים החברתיים".

אין לי שום ספק, שחוק שכזה במידה ויחוקק יגרום להגדלת הפער החברתי בצורה ניכרת, תוך הפלייה חמורה של מעמד הביניים.

חוק זה "יחייב" אנשים להשתייך לאחד משני המעמדות: המעמד הנמוך (שכר מתחת ל- 5,000 ₪) או המעמד הגבוה יותר (שכר מעל 11,000 ₪).

ה"פרייארים" שירוויחו בין 5,000 ₪  ל- 11,000 ₪ ברוטו לחודש יהיו הנפגעים העיקריים.

מעמד זה אינו זכאי לשום הטבה, מצד אחד. ומהצד שני, המס השולי החל עליו, לרבות דמי הביטוח הלאומי, הינו בשיעור כמעט וזהה לשיעור המס המקסימאלי החל במדינה.

כמו כן, מעמד זה אינו זכאי להטבות בתשלומי הארנונה, במעון לילדים, בגנים ובתי-הספר, ובעוד עשרות הטבות "רווחה" אשר זכאי להם המעמד הנמוך יותר.

 

ברור שבחברה מתוקנת ואידיאליסטית – אנשים יעדיפו לעבוד קשה, לשלם מיסים גבוהים, ושבחשבון הבנק יהיה להם פחות כסף.... אבל נראה לי שאנחנו עדיין לא "החברה המתוקנת", וחוק זה יעודד אנשים להרוויח פחות, כך שב"נטו" יישאר להם יותר...

 

לכולנו זכור "המהלך הכלכלי המבריק" שבוצע בשנת 2002 שקבע ביטולה של תקרת הביטוח הלאומי. אנשים רבים התריעו כי מהלך זה יגרום ל"תכנוני מס" מיותרים, ורק לאחר כשנתיים של נזקים כבדים למשק, החזירו חזרה את ה"תקרה".

גם הפעם, ברור לכל בר-דעת כי מהלך זה יגרום לעיוות ולהעלמות מס, וטוב להימנע מכך, שעה קודם לכן.

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
 • אמיר ניצן  (27/09/2007 11:11)
  מס הכנסה שלילי עלול אולי ליצור עיוותים (אם כי אפשר לקבוע זכאות שנתית למס הכנסה שלילי לפי היחס בין משרה מלאה לשעות העבודה שהיו באותה שנת המס) ועלול לגרום לתוספת רבה של בירוקרטיה. הפתרון להשתכרות לא מספקת צריך להיות העלאת שכר המינימום ל-5000 ש"ח וע"י כך הטבות מס שמעבר למינימום נקודות זיכוי (2.25 לגבר ללא ילדים) כגון הטבות על הפרשה לפנסיה, נקודות זיכוי בגין מחלה או נכות, נקודות זיכוי בגין ילדים (נושא עליו אדבר בהמשך)יוכלו להיות אפקטיביות, לפחות בחלקן גם לעובדים במשרה מלאה בעלי שכר נמוך. המצב כיום הוא שמי שמשתכר מינימום, אפילו מינימום נקודות הזיכוי אינן אפקטיביות מספיק עבורו. מצד שני, על מעסיקים לזכור כי הוצאות על עבודה הינן מוכרות לצרכי מס, וע"י קיזוז הרווח לצרכי מס, המעסיקים יפוצו על חלק מהגדלת שכר העבודה. בנוסף, יש להקטין את שיעור המע"מ ללא יותר מאשר 10% (אם לחשוב בגבולות ריאליים), וע"י כך יגדל כח הקנייה של העניים ואילו העסקים יוכלו להרוויח יותר מהורדת המע"מ (ושוב יהיה כאן פיצוי מסויים על הגדלת הוצאות שכר העבודה והסוציאליות בגינן). לפי הצעה זו, סך הכנסות המדינה ממיסים יקטנו בערך באותה מידה כמו הוצאות המדינה על מס הכנסה שלילי, אך ללא הבירוקטיה בהגשת דו"חות לקבלת מס שלילי, הכרוכה גם היא בעלויות. כמו כן, מעבר לילד הרביעי או החמישי אין לתת נקודות זיכוי. עבור מרוויחי שכר מינימום או מעט מעליו (גם לפי ההצעה שלי) ממילא נקודות הזיכוי בגין ילדים שמעבר לילד הרביע או החמישי לא יהיו אפקטיביות . כשם שגם אנשים ששילמו כל חייהם ביטוח לאומי וביטוח בריאות נושאים בהשתתפות עצמית ניכרת גם כאשר חלו במחלה קשה שלא באשמתם, כך גם צריך להיות בנושא נקודות זיכוי בגין ילדים, והגיע הזמן שמי שמוליד הרבה ילדים, יבין את האחריות והסיכונים שהוא נוטל על עצמו. וכמו כן, גם יש לקצץ בקצבאות ביטוח לאומצי בגין ילדים שמעבר לילד החמישי (או השישי) וזאת מאותן סיבות של אחריות אישית, וגם בשל העובדה שההוצאה השולית לילד דווקא קטנה ככל שגדל מספר הילדים.
 • jo@millis.co.il  (13/03/2007 23:54)
  מעשה בשלושה חברי ילדות שנהגו אחת לחודש להפגש במסעדה. האחד שעסקיו צלחו והוא מאוד עשיר, תמיד התנדב לשלם את החשבון בסוף הארוחה. השני, שנמנה על מעמד הביינים התעקש לשלם את חלקו בחשבון. השלישי שהיה מובטל נאתר והסכים שחברו העשיר ישלם את חלקו בארוחה. מכאן, במשך שנים העשיר שילם שני שליש מהחשבון ומעמד הביניים שילם שליש. לימים נפתחה מסעדה מתחרה ממול לזו שנהגו לסעוד בה. בעל המסעדה חשש שהחבורה הנאמנה תעבור למתחרה. על כן, בסוף הארוחה פנה לחבורה ובישר להם כי החליט להעניק להם 20% הנחה על החשבון. מכאן, מאחר והחשבון היה בסך 300 ש"ח, העשיר קיבל החזר של 40 ש"ח, מעמד הביניים קיבל החזר של 20 ש"ח והמובטל יצא בהפגנה שתמיד מקפחים את העניים. הוא הרי לא קיבל כלום בעוד שהעשיר קיבל החזר כספי נדיב ביותר... מס הכנסה שלילי פירושו להעביר את ההחזר של העשיר (ואולי גם של מעמד הביניים) לעני. זה צעד לא הגיוני וחסר תועלת (כדברי המאמר). הפתרון לצמצום הפער (שזו מטרה חשובה ודחופה)צריך לבא ע"י מתן שירותים מסובסדים (או בחינם) לשכבות החלשות ולא כסף. למשל: גן ילדים, מפעלי הזנה בבתי ספר כולל ארוחת ערב, מתן ספרי לימוד וציוד לילדים, פתיחת כיתות לימוד ומחשב, כולל מורים עוזרים להכנת שיעורי בית בשעות אחה"צ והערב, חוגים לילדים וכד'. יש חובה להעיק לילדי העניים תנאי לימוד ומקום להתפתח. אם נוציא את הילדים ממעגל העוני הוריהם יצאו בעקבותיהם (הן בשל ההקלה בנטל והן בשל הגאווה והרצון לשמש דוגמה). לסיכום: בשום פנים אין לתת כסף ולא משנה באיזה שם נקרא לו. יש לתת שווי כסף שניתן לוודא למי ולאן הוא מגיע.
 • שלמה - רפי  (16/02/2007 15:09)
  לא ברור כיצד זה "מוגנים" בעלי הכנסה העולה על 11,000 ש"ח. כיוון שמסלול דמי האבטלה באמצעות הביטוח הלאומי לא צלח, היה צורך להעביר לביקורת אחרת(לא בטוח שצעד זה יצליח- והרי גם במס הכנסה כפי שכולנו יודעים, לא מצליחים לפתור את הבעיה), אך בואו נקווה ואל נהיה פאסימיים. ככותב המאמר. לגבי בעלי שליטה בחברה. הרי מתי שהוא הם יצטרכו למשוך את הרווחים בחברה, לא נראה לי שפיצןי בגובה מקסימאלי של כ - 5,000 ש"ח "בשנה", יותיר אותם עם משכורת פחותה.
 • שרון ש  (14/02/2007 22:30)
  ייתכן שבראיה של המדינה הדבר יעודד מובטלים לעבודה, דבר שיחסוך דמי אבטלה. פקידי האוצר מעריכים ששכבת הביניים(כרגיל) תספוג את הנטל. רובם לא יפסיקו לעבוד.
 • david  (14/02/2007 23:06)
  איזה הגיון יש למדינה? מצד אחד משלמים מס (ביטוח לאומי) ומצד שני רוצים להחזיר מס (מ"ה שלילי) עדיף להקטין את או לבטל ביטוח לאומי!
 • קרני דן  (14/02/2007 22:09)
  מס הכנסה שלילי לא חל של עצמאיים, ואלו הקטנים ממשיכים לשאת בעול ונדפקים ביוק כמו שעצמאי לא זכאי דמי אבטלה כי הוא פראייר ומשלם בטוח לאומי מלא מכיסו. באמת מדינה מוזרה, אין מלה אחרת.
 • bor20@walla.com  (14/02/2007 21:21)
  לא ברור איך היגיע הכותב לסכום של 11,000 ש"ח ואיך אלה שמרויחים יותר מזה, ירויחו מהחוק.
 • קרן  (14/02/2007 19:42)
  גם לגבי העלאת שכר המינימום טענו שברגע שהדבר יעשה יפוטרו הרבה עובדים והאבטלה תגבר. לטעמי כותב המאמר קצת הגזים ובעניין בעלי שליטה, אפשר להוציא אותם מהכלל.
 • זאב  (14/02/2007 19:31)
  הכתבה מציגה את רוב היתרונות וחסרונות השיטה. לעניות דעתי "רק העלאת שכר המינימום" יכולה להקטין פערים. אך העלאת שכר המינימום מפריעה לגורמים בעלי השפעה שמפחידים את כלם בבריחת עבודה לחו"ל. לסיכום רק העלאת שכר מינימום תקטין את הפער וגם תצמצם את העבודה השחורה.
 • אהרונוביץ  (14/02/2007 18:09)
  מדוע הפסימיות הזו? וכי בעיית בעלי שליטה לא ניתנת לפתרון פשוט? מנגד בהחלט יש להרחיב את מידרג שיעורי המס וזה נכון גם מהסיבות שצויינו במאמר.
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש אוקטובר
לא רשומים אירועים לחודש נובמבר
לא רשומים אירועים לחודש דצמבר