• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

  להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

   

   

 • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
  להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


  לצפייה – 
  לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםמיסוי פליליעבירות מס הכנסהעבירות מע מ המשחק הכפול של המדינה

עבירות מע"מ – "המשחק הכפול" של המדינה

18.06.2007

עבירותמע"מ – "המשחק הכפול" של המדינה

אבי גורמן , עו"ד; דוד קמחין, עו"ד

לאחרונה התקבל בבית המשפט המחוזי בבאר-שבע פסק הדין בערעורו של אברהם שלי (ע"פ 4039/07). פסק הדין שלי משקף מקרה קיצוני בו התנהלות חמורה מטעם המדינה הביאה להקלה דרמטית בעונש שנגזר על הנאשם: בעוד בבית משפט השלום נגזרו על הנאשם 24 חודשי מאסר בפועל, הרי שבית המשפט המחוזי העמיד את עונשו על 6 חודשי עבודות שירות בלבד. זאת ועוד, במקום לשאת בתשלומי מע"מ בסך של כ- 1,200,000 ₪ כדרישת מנהל מע"מ קודם לדיון בבית המשפט המחוזי, הסתפק מנהל מע"מ בתשלום מע"מ בסך של כ- 450,000 ₪ בלבד.

העובדות : הנאשם, באמצעות חברה שניהל (להלן: "החברה"), עסק באספקת ציוד משרדי לבתי ספר. הלקוח המרכזי של הנאשם היה משרד החינוך, וזה עיכב את התשלומים המגיעים לנאשם והעבירם לידיו רק שלושה חודשים לאחר הוצאת החשבונית. במישור העובדתי ניתן היה להוכיח כי אי העברת התשלום במועד הביאה לקריסתה הכלכלית של החברה שבבעלות הנאשם. קריסה זו התלוותה בהגבלת חשבונות הבנק של החברה, ובסופו של דבר לאי תשלום המע"מ כחוק.

למרות שלא היה ספק כי קריסתו הכלכלית של הנאשם נגרמה ממוסר התשלומים הירוד של המדינה, הדבר לא מנע את המדינה בכובעה האחר – מנהל מע"מ, מלמצות עם הנאשם את הדין ולנהוג עמו בחומרה מעבר למותר על-פי חוק. מנהל מע"מ סרב לאפשר לנאשם לבצע תשלומים מותנים באמצעות צ'קים מוסבים, וזאת למרות שבשל הגבלת חשבונות הבנק של החברה לא היו בידי הנאשם פנקסי צ'קים באמצעותם יכול היה לבצע את התשלום. לא זו אף זו, לשם הסרת המחדל דרש מנהל מע"מ מהנאשם לשלם חוב מע"מ בסך של כ- 1,200,000 ₪ וזאת למרות שחוב המע"מ המקורי עמד על פחות ממחצית מהסכום. המנהל הגיע לחישובו המופרז עקב אי הכרה בתשומות בהן עמד הנאשם. בדרישתו לתשלום המופרז מנע מנהל מע"מ מהנאשם את האפשרות המעשית לשאת בתשלום החוב הגבוה והבלתי סביר, ולכן לא הסיר הנאשם את מחדליו קודם לגזירת דינו בבית משפט השלום. כאמור לעיל, בית משפט השלום גזר על הנאשם, אדם בן כשישים שנה ונטול עבר פלילי, עונש של 24 חודשי מאסר לריצוי בפועל.

המהפך בבית המשפט המחוזי : לצורך הגשת ערעורו לבית המשפט המחוזי פנה הנאשם למשרד עורכי הדין גורמן, קמחין ושות', המתמחה בדיני מיסים. עורכי דינו הגישו ערעור לבית המשפט המחוזי, ובו שטחו בהרחבה את חוסר הסבירות בהתנהלות המדינה. בכובע אחד אותו חובשת המדינה, כצרכן הצורך שירותים באמצעות משרד החינוך, המדינה נוהגת במוסר תשלומים קלוקל, ובכובע אחר של המדינה, כמנהל מע"מ, היא נוהגת באופן צדקני ומחמירה עם הנאשם. טיעוני הערעור התמקדו בשני מישורים עיקריים:

אשם תורם של המדינה : הוכח במישור העובדתי כי מוסר התשלומים הקלוקל של המדינה היה הגורם המרכזי בקריסה הכלכלית של הנאשם. לטענת עורכי הדין, האשם התורם של המדינה מביא לכל הפחות לכך שאין למצות עם הנאשם את הדין. זאת ועוד, לאור נסיבות המקרה והאשם התורם של המדינה בגרימתו, היה על מנהל מע"מ לאפשר לנאשם לשלם את חובותיו באופן מותנה באמצעות צ'קים מוסבים, ובכך למנוע מלכתחילה את היווצרות העבירות.

העמדת חוב המע"מ על סכומו הנכון : על בסיס טיעונים המבוססים על חוק מע"מ, הוכח למנהל מע"מ כי חוב המע"מ הנכון עומד על פחות ממחצית הסכום שדרש להסרת המחדל. לאור קבלת עמדת מיצגיו של המערער הועמד סכום המע"מ הנדרש על מחצית הסכום המקורי, והנאשם שילם סכום זה.

תוצאת הדברים בבית המשפט המחוזי הייתה שונה באופן דרמטי מזו שהתקבלה בבית משפט השלום: בהסכמת המנהל הופחת עונשו של המערער והועמד על שישה חודשי עבודות שירות בלבד!

הרהורים ומסקנות : למרות שתוצאת הדברים מנקודת מבטם של המערער ומיצגיו הינה יותר מחיובית, הרי שלא ניתן להימנע ממספר הרהורים נוגים: מדוע מלכתחילה לא העמיד המנהל עצמו את סכום המס הנדרש על סכומו הנכון? מדוע מלכתחילה אין המנהל מכיר בכך כי במקרים בהם המדינה כלקוח אינה מעבירה תשלומים בזמן, אין זה ראוי להחמיר עם הנאשם?

נראה כי המזור לפחות לחלק מהבעיות שעורר תיק זה עשוי להימצא במעבר לדיווח לפי בסיס מזומן. במצב שכזה, לא יהא כל קושי בתשלום המע"מ במועד, שכן נישום לא ידרש לשלם מע"מ מסכום שכלל לא קיבל. באופן שכזה יהיה חוק מע"מ מבוסס על אדנים הוגנים יותר, דבר שיש לקוות כי יחשב כראוי גם בעיני רשות המיסים עצמה.

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
 • cohanan@gmail.com  (24/06/2007 11:11)
  ביהמש מתחיל להפנים את הדואליות הבלתי נסבלת של מוסדות הממשלה החונקים ביד אחת ומוצצים ביד השניה כפי הנהוג במשטרים שמקומם לא פה או בשוק האפור להבדיל. נקווה כי הדרך שהתוותה תביא אכן ליישום תשלום מעמ על בסיס מזומן לא רק לגבי מוסדות השלטון
 • מוטי  (23/06/2007 08:49)
  לדעתי חיוב מוסדות ממשלה לשלם לפחות את המעמ תוך 14 יום יפתרו בעיות מסוג זה. האמור גם בעסקאות מעל לסכום מסוים שאת המעמ יש להעביר תוך 14 יום מהגשת הח-ן שכן כסף זה אינו בסיס אשראי לאף גוף. לקבוע נוהלי ביטול עסקאות אם .. וכאשר לא... יועברו ...
 • גד נתן  (22/06/2007 20:31)
  אתחיל בבדיחה:שני עו''ד עולים במדרגות בית המשפט לעבר אולמי המשפט.פונה א' ל ב': "הכלב שלך נשך אותי ובוא נגמור על פצוי מוסכם של 500 ש"ח. ב' מוציא 500 ש''ח ונותן ל א'. א' שואל את ב': מדוע הסכמת ושלמת הרי אין לך כלב? ענה ב': איני יודע לאיזה שופט אפול...איני מכיר את כל העובדות אבל אני שואל מי היה השופט בשלום ומדוע פסק כך?מדוע עדיין נגזרו על הנאשם 6 חדשי שרות?האם עדיין רשות המסים היא שוק פרסי ושיטת הסחטנות עובדת?מדוע אין תביעה אישית נגד פקיד מע''מ? גד נ.
 • טדסקי יורם  (22/06/2007 04:47)
  אין זה כה פשוט לחייב תשלום מע"מ על בסיס מזומן. אם יחייבו תשלום מע"מ על בסיס מזומן "להפתעתנו" יצוצו עסקאות באשראי ארוך טווח. בעוד שמקבל החשבונית יקזז את ההמע"מ מייד. תצטרך המדינה לחכות לתשלום המע"מ, מידי מוציא החשבונית. אני גם לא אתפלא אם ישראלי מסוג מסויים יוציא חשבונית לאחיו, וייטען לאחר 10 שנים שעדיין לא קיבל את הכסף. כדי להתגונן בפני "תכנוני מס" כאלה יצטרכו להוסיף סעיפים מסובכים לחוק מע"מ כמו הבחנה בין "חשבון" ל"חשבונית מס" וספק אם הדבר יהיה לטובת כלל הציבור . יחד עם זאת יש להקל עם מאחרים בתשלום מע"מ בשל עיכוב כספים מצד המדינה, להבדיל ממאחרים אחרים בתשלום מע"מ. יורם טדסקי- יועץ מס
 • עבדאלגבאר  (21/06/2007 09:27)
  ללא תוכן
 • לינה  (21/06/2007 08:11)
  ללא תוכן
 • קרני  (21/06/2007 08:01)
  ישר כח לקימחין את גורמן! יופי של עבודה נעשתה למען הלקוח
 • jm0283  (19/06/2007 16:45)
  כל הכבוד מסאלחה ג'אודת , רו"ח ומשפטן
 • סלי אילון  (20/06/2007 15:24)
  במקרה זה, הצדק ניצח בסופו של דבר. מנגד, קיים פסק דין על אי העברת ניכויים, בו בית המשפט קבע את ההיפך - כלומר שין להקל עם הנאשם במקרה בו לא העביר ניכויים והסיבה הייתה מוסר תשלומים קלוקל של המדינה. לדעתי צריכה להיות אפשרות קיזוז - ואז לא תהיה בעיה. כל הכבוד לגורמן וקמחין!!
 • ג'קו  (24/06/2007 06:46)
  קמחין אתה תותח
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש ינואר
לא רשומים אירועים לחודש פברואר