• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

  להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

   

   

 • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
  להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


  לצפייה – 
  לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםמס הכנסהמיסוי שווי רכב צמודמהפכה בהכרה בהוצאות ושווי הרכב

מהפכה בהכרה בהוצאות ושווי הרכב

25.06.2011

מהפכה בהכרה בהוצאות ושווי הרכב

רמי אריה עו"ד רו"חשחר נח, עו"ד

פסק הדין שניתן בבית המשפט המחוזי בירושלים ביום 12.5.2011 (עמ"ה 131/08 עירית מעלה אדומים נ' פקיד שומה ירושלים 2) (להלן : "פסד מעלה אדומים")הוא לא פחות ממהפכה בתחום ההכרה בהוצאות הרכב וזקיפת שווי רכב.

בית המשפט המחוזי אימץ את דעת המערערת וקבע שהחזקה בתקנות הרכב ניתנת לסתירה. אלא, שחובה על הרוצה לסתור את החזקה להביא ראיות ברורות לשימוש העסקי ברכב.

על מנת להוכיח את סתירת החזקות שבתקנות הוצאות הרכב ובתקנות שווי הרכב, אנו ממליצים לפעול כדלקמן:

1. יש לערוך נהלים מסודרים שיסדירו את השימוש ברכב על ידי העובד, ובעיקר את חובתו לרישום כל נסיעה ברכב כעסקית או פרטית באופן נכון ואמיתי. הנהלים יקבעו סנקציה משמעתית הולמת שתוטל על העובד ככל שיפר אותם.

2. כל עובד יאישר בחתימתו כי הוא מתחייב לפעול לפי חוברת הנהלים.

3. ממולץ להתקין בכלי הרכב התפעוליים מערכת יומן רכב ממוחשבת אשר באמצעותה ניתו יהיה להפריד בין הנסיעות העסקיות לפרטיות. הפירוט יכלול תאריך הנסיעה, שעה, מקום מוצא, יעד, מס' קילומטרים. לחלופין (אם כי פחות ממולץ) ניתן לערוך רישום ידני של יומן הנסיעות תוך הקפדה על מילוי הפרטים כאמור ביומן.

4. בסוף כל חודש יש להפיק דוח מפורט שיראה את מספר הק"מ הכולל החודשי, בחלוקה לפי סיווג הנסיעות העסקיות לעומת הפרטיות.

5. החברה תנהל "תיק מעקב רכב", בו יתועדו ויישמרו כל יומני הנסיעות.

6. האחראי על העובד ו/או קצין הרכב בחברה, יערוך בדיקות פתע כדי לוודא כי הרישומים ביומן הרכב נערכים כראוי ובהתאמה למשימות העובד במהלך חודש העבודה. יש לתעד את עריכת בדיקת בפתע בפרוטוקול.

7. בעת עריכת הדוחות הכספיים ודוחות תאום הוצאות רכב יערוך רו"ח של החברה ביקורת ספיצפית על אופן ניהול תיקי מעקב הרכב והרישומים ביומן הרכב.

מהלכת מעלה אדומים ניתן ללמוד כי ככל שיופעל רישום שיטתי מסודר של הנסיעות ברכב באמצעות יומן נסיעות ברכבוייעשה פיקוח על רישום זה כאמור לא יחולו תקנות הרכב לעניין הסכומים האומדניים שבהם, אלא יחושב לפי השימוש בפועל וכך ניתן יהיה לחסוף אלפי ש"ח של מיסוי מיותר בגין כל רכב באופן חוקי ולגיטימי.

בשלב זה, לאור אי הסכמת רשות המיסים לנושא יש להקפיד לקבל חוות דעת מקצועית-משפטית וספיצפית למעביד, בדבר היישום ולתת גילוי נאות בדיווחים לרשות המיסים על היישום של האמור לעיל.

מידע נוסף באתר מיסים ועסקים www.ralc.co.il

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
 • מנהל מכירות  (01/11/2011 09:51)
  חוצפה, עוול, זלזול, גסות... אלו המילים שיכולים לתאר את המהלך של רשות המיסים. אני מנהל מכירות שכיר שנוסע כל היום בין לקוחות. אני נאלץ לשלם היום אחרי ה"רפורמה" כ2,000 ש"ח בנטו!!! חוסר ההפרדה בין רכב המשמש רוב הזמן לעבודה (טכנאים, אנשי מכירות וכד' שגם ככה השכר שלהם לא גבוה..) לבין רכב למטרות פרטיות בלבד (הייטק וכד') הוא יותר מסתם עצלנות בחשיבה ובמעשה. מישהו צריך לקחת אחריות על ההחלטה הזו ולתת על כך את הדין. שוב, אנשים נפגעים ב1,000-2,000 ש"ח כל חודש!!! מה קורה בחברות כמו אוסם, שטראוס, קוקה קולה ואחרים? האם שם עברו ליומן רכב ממוחשב והאם זה עובד או שהחברות ספגו את המס השערורייתי הזה ולא השיתו אותו על העובדים?
 • רמי אריה  (01/07/2011 09:26)
  חברים על מנת למנוע פרסום באתר, אני מבקש לציין כי יש לפחות שלוש ארבע חברות בישראל אשר מספקות את שירות היומן הממוחשב. עשו השוואת מחירים לפני החלטה. בברכה ,,,, רמי אריה,,,,
 • יואל רטנר  (29/06/2011 23:00)
  בנסיעה ברכב צמוד, בחלק מהמקרים נסיעה מהבית לעבודה נסיעה עסקית ובחלק נסיעה פרטית. המבחן הוא נוחות המעסיק מול נוחות העובד ניתן לקרוא במאמר שלי קישור למטה
 • SUS  (29/06/2011 17:03)
  לפני שאתם רצים למלאות יומני רכב וכדו' ולפני שאתם רוציים לשנות את שיטת החישוב להכרה בהצאות הרכב נא לבדוק האם יש לכם מספיק כסף ( כמו שיש לעיריות ) כדאי לשכור את השירות של עו"ד יקרים שינהלו עבורכם משפטים עם מס הכנסה על גובה שווי שימוש ברכב
 • MMLIAT  (29/06/2011 14:53)
  שלום אריה האם זה גם לגבי ההכרה במע"מ ? אם כן, כיצד תרשם פקודת היומן ? בעיקר בדוח מקוון ?
 • זיו  (29/06/2011 10:06)
  האם ניתן לומר כי בעקבות הפסיקה הנ"ל יכול עובד עצמאי שרוב נסיעותיו הנם לצורכי עבודה בלבד להעמיס את הוצאות הרכב בהתאם לשימשו בפועל וע"פ הרישום המסודר שינהל?
 • יואל רטנר  (26/06/2011 23:15)
  כל כבוד לרמי "שדחף" אותי לפיתוח יומן רכב ממוחשב ולמתן שירות של הקטנת חיוב שווי הרכב למעסיקים ושכירים ןלגידול בהכרת הוצאות הרכב לעצמאים. רמי ידידי "פרצת" דרך ועכשיו יש כללים ברורים לניהול יומן רכב
 • יצחק  (29/06/2011 08:38)
  מה דינן של הנסיעות לעבודה וחזרה ?
 • יואל רטנר  (02/12/2011 03:05)
  מנהל מכירות יקר בבקשה דבר איתי יש לנו את הפיתרון שיקשת יואל 052-8271579 www.savetax.co.il
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש אוגוסט
לא רשומים אירועים לחודש ספטמבר
לא רשומים אירועים לחודש אוקטובר